GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,03 / Satış: 4,05

2016 yıl sonu ekonominin genel durumu

2016 yıl sonu ekonominin genel durumu

2016 yıl sonu ekonominin genel durumu adlı makalemizde ülkemizdeki ekonomik dalgalanmalardan ve ülke içinde yaşanan krizlerden bahsederek siz değerli okurlarımıza bilgiler vereceğiz. Bu konu ekonomik dalgalanmaların ve hayat şartlarının giderek zorlaşmasını anlatırken ne gibi önlemler almamız gerektiğini ve ekonomik krizin yaşanmış olduğu anlarda neler yapmamız gerektiğini de bizlere anlatacaktır.

2016 Yılında Türkiye’nin ekonomik durumu

Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar hepimizi önemli ölçüde etkilerken hayat şartları bu duruma bağlı olarak giderek zorlaşmaya başlamıştır. Asgari ücretin 1.300 lira olması ile hepimiz sevinirken aslında bizleri nelerin beklediğini görememiştik. 2016 yılının Ocak ayında asgari ücret 1.300 lira olurken aynı zamanda elektrik, su, doğalgaza oldukça zam gelmiş ve bunların yanında gıda ve tekstil ürünlerine de zam gelerek hayat şartları oldukça zorlaşmıştır. Bu durum asgari ücret ile geçinmek zorunda olan aileler için oldukça zorlu bir durum olmuştur.

                                     

2016 yılı için yapılan küresel tahminler

2016 yılı için yapılan küresel tahminler Türkiye’nin oldukça zorlu bir ekonomik dalgalanma yaşayacağını belirtmiştir. Ekonomik krizin yaşanmasındaki en büyük etken ise siyasi durumda yaşanan olayları işaret etmektedir. Başkanlık seçimleri, erken seçim olayları ve daha bir çok olayın bir araya gelmesi ile dolar ve euro’nun giderek artış göstermesi ülkemizi olumsuz yönde etkilemiş ve zamların kapımıza dayandığını işaret etmiştir. Ekonomik krizin yaşanmasındaki en büyük etki ise 15 Temmuz 2016 yılında yapılan hain darbe girişimi olmuştur. Yaşanan bu kötü olay tüm dünya haberlerinde gündeme gelirken ülkemiz bu durumdan en hafifi hasarlarla çıkmayı başarmış fakat yine de yaşanacak olan krizin önüne geçememiştir. Darbe olaylarının olması ile dolar hızlı bir şekilde artış göstermiş ve ülke olarak hepimiz bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilendik.

2016 yıl sonunda ekonominin genel durumu

2016 yılında yaşanan bu kötü olayların ve ekonomik krizin yaşanması ülkemizi olumsuz yönde etkilerken, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırımın tüm bakanlar ile yapmış oldukları toplantılarda ekonominin tekrar canlanması ve şekillenmesi için yeni kararlar alması ve ekonomik açıdan ülkemizde para döngüsünün sağlanması için yeni projelerin gündeme getirilmesi üzerine yoğunluk göstermesi ile bir nebze de olsa Ülkemizde ekonomik canlanma yaşanmış ve tahminlere göre enfilasyon oranının düşürülmesi ve yıl sonunda enfilasyonun %7,5 oranında kapatılması bekleniyor. Aynı zamanda ekonominin %4 oranında veya daha fazla büyümüş olacağının bilgisi veriliyor.

Yaşanacak olan ekonomik krizler için alınabilecek olan tedbirler

ekonomik-kriz

Ülkemizde olası bir durumda yaşanacak olan krizler için önceden tedbirler alabilirsiniz. Bu tedbirler ise kenara köşeye veya tabi caiz ise yastık altına atılan paralar ile olabileceği gibi aslında en çok yapılması önerilen yatırım türü ise dolar ve euro kapsında olmaktadır. Eğer birikim yapmaya yetecek gücünüz var ise her ay aylığınızdan belirli tutarlarda para ayırmalı ve ayırmış olduğunuz bu paraları her ay dolar, euro veya altına yatırmalısınız. Böylece hem büyük bir yatırım yapmış olursunuz hem de olası bir kriz ortamında aile ekonominizi dengede tutmuş olursunuz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ