GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,58 / Satış: 3,60
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

Altın hesabı açtırmak mantıklı mı?

Altın hesabı açtırmak mantıklı mı?

Altın hesabı, yastık altında biriktirilen altınların bankaya getirilerek bankadaki uzmanlar tarafından külçe değerinin üzerinden kaç gram altına denk geldiğinin hesaplanması ve yatırılan altınların gram değerlerine denk gelen nakit paranın kişi adına açılan vadeli mevduat hesabına yatırılması işlemidir. Burada kişi bankaya ne kadarlık gram altın yatırdıysa ondan sorumludur. Gram altın yukarı çıkıyorsa değer kazanmakta, aşağıya iniyorsa değer kaybediyor anlamına gelmektedir.

Altın hesabı karlı bir yatırım aracıdır

Altın nasıl ki karlı bir yatırım aracı ise vadeli altın hesabı da aynı şekilde karlı bir yatırım aracıdır. Burada bizim için önemli olan altının değer kazanması veya kaybetmesi olduğu için son birkaç yıldır altın değer kazandığından ve yatırımcısının yüzünü güldürdüğünden bankalarda açılan vadeli altın hesapları da altının değer kazanmasıyla birlikte hesaptaki gram altın değerince bulunan nakitin giderek artması ve değer kazanması ile kar elde ettiğimizden bankalarda açılan vadeli altın hesaplarını açtırmak mantıklı bir yatırım aracıdır. Altın son zamanlarda faize ve dövize karşı iyi değer kazandığından bunun devam etmesiyle bankada bulunan altın hesabındaki altınlar değer kazanacağından göreceli olarak bu yatırım iyi olabilir.

Vadeli altın hesabı, yatırılan altının değerini değil miktarını koruduğundan altının aşağı inmesiyle değer kaybedilmesi halinde vadeli hesapta miktar azalacağından kar getirmediği sürece yatırımın hiç bir anlamı olmayacaktır. Bu durum her nekadar bankada değil de kendi evinizde yastık altında sakladığınız altınlar için de geçerli bir  durum olacağından kara değil de zarara geçilen bir durumda yatırımlar hiçbirzaman mantıklı olmayacaktır. Evinde güvensiz bir ortamda altınları bulundurmak yerine bankalara açılan vadeli altın hesapları bu durumdan mutsuz olan kişiler için kasa görevi gördüğünden daha güvenli bir ortamda altınlarını saklamak isteyenler için bu hesap mantıklı olabilir.Burada dikkat edilmesi gereken altın hesabı açtıran kişilerin yatırdıkları altınları geri alırken nasıl alacaklardır. Altınların nasıl korunacağı ve altın nakit olarak geri alınacaksa faiz miktarı incelenmesi gerekir. Bankalar arası karşılaştırma yapmak ve tüm detayları öğrenmek altınları geri alırken ki uygulanacak prosedürleri bilmek önem arzetmektedir. Sonuçta ne kadar bankada tutacağına kişi karar verecek ve geri alırken e kadar kar elde ettiğini bilmesi kişinin güven sağlaması açısında ve elde ettiği karı görme açısından önemlidirZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ