GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,62 / Satış: 3,64
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,93

Devlet Destekleme Kredisi ve Özellikleri

Devlet Destekleme Kredisi ve Özellikleri

Girişimcilere Devlet el uzatıyor!

İş kurmak, hayvancılık ile uğraşmak, yatırım yapmak, arıcılık, büyükbaş veya küçükbaş süt hayvancılığı, çiftlik kurmak, mağaza dükkan devralmak, evlenmek, ev almak kısaca her türlü faaliyetinde Devlet Destekleme Kredisi almak isteyenler için, başvuru şartları, Esnaf destekleri Kosgeb ve yardımlar haberimizde yer almaktadır.

Sosyal Devlet ilkesi gereğince işsizliği önleme adı altında yapılan yardımlar ve teşvikler ile Ülkemizde kendi işini yapmaya başlayan veya iflastan dönen birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Önemli olan Devleti ve yaptığı uygulamaları karalamak değil, üreten Türkiye’ nin bir bireyi olarak, ekonomiye katkıda bulunmak esastır. İster iş kurun, ister işinizi büyütün, gerçekten amacınız girişimcilik adına bir şey yaparak, geçiminizi sağlamak ise, devlet her zaman yanınızdadır.

ev alacaklara devlet desteği

ev alacaklara devlet desteği

Esnaf destek kredileri

Devlet, yatırım yapan ve iş kuran girişimcileri ve halen çalışır vaziyette işyeri bulunan küçük büyük ve orta ölçekli işletmeleri, esnafları desteklemek amacıyla çeşitli finansman kaynakları ile krediler vermektedir. Bu kredilerin bir çoğu bankalar aracılığı ile bir bölümü ise Kosgeb, bebka, kooperatifler, dernekler vb. Kuruluşlar vasıtasıyla verilmektedir. Devlet destekleme kredisi nasıl alınır diye soran esnaflar ve iş kurmak isteyenler iş kurmadan ve yatırım yapmadan önce hazırlamış oldukları bir iş planı ile devlet kurumlarına başvurmalıdır. Şuan itibariyle Kooperatifler ve Halkbank aracılığı ile 30 bin lira faizsiz kredi verilmektedir.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

devlet destekli hayvancılık kredisi

devlet destekli hayvancılık kredisi

Devlet, yerli üretimi ve çiftçiliği desteklemek amacıyla, küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, balıkçılık, barınak yapımı, traktör ve tarımsal mekanizasyon aletleri ile benzeri alanlarda yatırım yapmak isteyenlere devlet destekli hayvancılık kredileri vermektedir. Bu kredilerin bir bölümü kosgeb tarafından verilirken, bir bölümü tarım kooperatifleri, bir bölümü ise Ziraat Bankası gibi devlet bankaları tarafından verilmektedir. Örneği Kosgeb tarafından canlı hayvan alımı için Devlet Destekleme Kredisi verilmez iken, hayvan barınağı yapımı, tarım aletleri alımı, süt sağma makinesi alımı gibi işler için Devlet Destekleme Kredisi ve Kosgeb hibe krediler verilmektedir.

Devlet teşvik kredisi almak isteyen tüm girişimcilerin, yapmak istedikleri iş ile ilgili ayrıntılı bir iş planı hazırlamaları ve bu iş planı çerçevesinde gerekli şartları öğrenerek Devlet Teşvik Kredisi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Örneğin Ziraat Bankasının Devlet Destekli kredilerinin başvuru şartları farklı iken, Kosgeb tarafından verilen teşvik kredilerinin başvuru ve şartları farklıdır. Bu sebeple, şartları ve başvuru koşullarını ilgili kurumlardan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Devlet destekli teşvik kredileri isimli yazımızda, Devlet destekli teşvikler anlatılmaktadır.

Devlet yardım kredisi veriyor mu?

Devlet Destekleme Kurumları tarafından durumu olmayan aileler için, çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Halk arasında daha çok devlet yardım kredisi olarak bilinen Devlet Destekleri genelde Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından sağlanan yardımlardan ibarettir. Devlet maddi durumu olmayan ve bu durumu resmi belge ile ispatlayan herkese belirli oranlarda maddi yardım yapmaktadır. Maddi yardım almak için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz. Kredinizi biz çekelim siz ödeyin sizin için bir alternatif olabilir.

Ev alacaklar için devlet destekli krediler

Ev alacaklar için devlet destekli krediler

Devlet destek kredisi şartları konusunda daha önce söylediğimiz gibi, başvurulan kurumlara ve talep edilen destek kredisi miktarına göre, başvuru şartları ve yöntemleri değişiklik göstermektedir. Örneğin Kosgeb tarafından verilen 30 bin devlet destekli hibe kredi ve 70 bin lira devlet destekli kredi alabilmek için 70 saatlik girişimcilik kursuna katılmak ve kurs bitiminde iş planı hazırlayarak kosgeb kredi başvurusu yapmak gerekmektedir. Ziraat bankası hayvancılık ve iş kurma kredileri için yine belirli hayvan sayılarda hayvan almak, iş kurmak istenen girişimlerde bulunmak ve bazı teminatlar istenmektedir.

50 bin lira hibe kredi 100 bin lira sıfır faizli krediler

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan, seçim öncesinde Ak Parti tarafından iş kurmak isteyen gençler için 50 bin lira devlet destekli hibe kredi ve 100 bin lira sıfır faizli devlet destekleme kredisi verileceği vaat edildi ve 2016 yılında ise bu kredi verilmeye başlandı. Başvuru koşulları ve şartları ise tüm girişimcilere uyuyor. Türk vatandaşı olmak, kursa katılmak ve proje geliştirmek yetiyor. (Projeniz yok ise, amacınız parayı alıp köşeyi dönmekse, boşuna uğraşmayın)ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. sayme dedi ki:

  emlak ofisi açmak istiyorum destek redisi kullanabilirmiyim

 2. tunc dedi ki:

  iyi aksamlar ben elektrik dukkani acmak istiyorum fakat hibe destekli kredi nasıl alirim anlata bilirmi koskeg basvurdum fakat geri donus yapilmadi siramiz gelmemis. dukkanim hazir fakat maliyeti cok destege ihtiyacim var.

 3. İsmail çınal dedi ki:

  Kendi arazim var buraya devlet hibe destekli büyük baş hayvan üretüm yeri yapmak istiyorum nasıl yapabilirim.

 4. Ramazan Acar dedi ki:

  Asıl mesleğim aşcılık. İnşaat firmalarında aşcılık yapıyorum. Şuandan sonra kendime bir iş kurmak istiyorum. Devletin hibe kobi kıredisini kullanmak istiyorum.

 5. eyup aktoprak dedi ki:

  benorganık yumurta yapmak ıcın 1000 tane tavuk ıcın devletdesteklı kıredı nasıl alabılırım

 6. ufak bir iş kurmak istiyorum ben 7 yılık evliyim çocuklarım
  özürlü doğuyorla çalıştığım yerlerden hep sorun etiler ve işten çıkarıyorlar ondan dolayı iş kurmak istiyom lütfen yardımcı olurmusunuz

 7. aydin dedi ki:

  ev almak istiyorum ama bankalrin fazi meçul o faizli geri ödemeli deste nasil ala bilirim bir fikir verirseniz sevinirim

 8. Mustafa Gök dedi ki:

  Sayın yetkili, karbon fiber kompozit ürünlerin imalatını yapıyoruz. %100 yerli üretim yapabilme yeteneğiniz ve tecrübemiz var. Devletten hiç destek göremedik Abdullah beyede yazdık, başbakanlığı zamanında Tayyip bey, ede yazdık sıkıntılarımızı. Kimse dinlemedi ilgilenmedi nedense. Hani ufkumuz 2023 ve yüksek teknoloji, ileri tekno uretimlerdi. İnanın ulke deki üniversitelerde dahi bu üretim bilgisi yok gibi, yada yetersiz. Bu iş yalnız bizim değil ülkemin de menfaatine. Destek almamız lazım daha verimli ve daha seri üretimler için. Esnaf mantığıyla, çözmeye çalışıyoruz sıkıntılarımızı.

 9. Murat dedi ki:

  Ben kirada oturuyorum ve ev almak istiyorum ama banka faizler cok olduğun için alamıyorum bu geri odemeli sifir faizli 100000 tl den nasil yaralana bilirim varmi bi fikri olan

YORUM YAZ