GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,81 / Satış: 3,83
€ EURO → Alış: 4,07 / Satış: 4,08

Konut kredisi yapılandırma ve refinansman

2017 yılında konut kredisi çeken müşteriler yapılandırma ve refinansman imkanlarından faydalanabilecekler. Devlet bankaları ve özel bankaların birçoğuna konut kredisi yapılandırması için başvuru yapılabilecek.

Konut kredisi yapılandırma ve refinansman

2017 Konut kredisi yapılandırma ve refinansman imkanları

2017 yılında da konut kredisi faizlerinin düşmesi ile birçok ev kredisi çeken vatandaşın kredisi yapılandırmaya devam edecek. Konut kredisi çeken müşteriler kredi kartı yapılandırma mevzuatı gibi, bankaların yapılandırmaya yanaşmamaları nedeniyle bir yasal düzenleme beklemekteler. Umarız 2017 yılında yüksek oranlarda faiz ödeyerek kredi çeken tüm konut kredisi müşterileri kredileri yapılandırarak, refinansman 2017 imkanlarından yararlanabilirler.

Konut kredisi yeniden yapılandırma; çekmiş olduğunuz konut kredisini öderken güçlük çekiyor iseniz, krediyi çektiğiniz banka ya da farklı bir bankaya transfer ile sizi zorlamayacak yeni bir ödeme planı yapılması işlemidir. Kredi yapılandırmasında Burada önemli olan birkaç nokta vardır;

 • *Toplam kredi maliyeti
 • *Faiz oranları arasındaki fark
 • *Kalan borç miktarı
 • *Taksit tutarı

Bu konuları esas alıp bir hesap-kitap sonrası yapılandırma yapmak gerekli mi değil mi buna karar verilmelidir.

Konut kredisi yapılandırmanın dezavantajları

Yeniden yapılandırma taksitlerinizi 1,500 TL’den 1000 TL’ye düşürebilir fakat vadeyi uzattığınızda da faiz oranınız da paralel olarak artacaktır. Ve geriye yapacağınız ödeme ilk kredinizde 90.000 TL ise yapılandırma işlemi ile 110.000 TL olabilir.

Sabit faizli kredilerde faiz oranları yükseldiğinde müşteri bundan etkilenmez ve faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırma yaptığında düşük faiz oranı imkanından faydalanabilir.Konut kredisi alırken vade süresi uzadıkça anapara üzerinden bankaya ödenen faiz de artar. Vadeyi kısa tuttuğunuzda da aylık ödemeleriniz artacaktır. Bu konuda ödeme gücünüzü, aylık şahsi kazancınızı temel alıp bir denge oluşturabilirsiniz.

Bankadan alınan kredinin anaparası borç olarak durduğunda bankaya faiz ödenir. Vade arttıkça ödeyeceğiniz faiz de artar, çekilen paranın geri ödemesi de artar. Ve genellikle bankalar konut kredilerinde önce faiz miktarını taksit olarak alır bu bittiğinde anaparayı ödemeye başlarsınız. Bu yüzden yapılandırma yaparken aylık taksit tutarını düşürmeden toplam taksit sayısı düşürülürse, kredinin toplam maliyeti daha çok azalır.

Burada dikkat edilmesi ve kararınızı belirlemesi gereken nokta; Eğer kredinizi  1-2 aydan fazla süredir ödeyemiyorsanız hem kredi notunuzu olumsuz etkilememesi hem de ipotek ettirdiğiniz konutunuzun elinizden alınmaması ve yasal takibe düşmemek adına yapılandırma yapmak oldukça makul bir hareket olacaktır. Bu şekilde yapılandırma ile borçlarınızı kolay ödeyebilir hale getirmiş olursunuz.

Faizler düştüğünde yeniden yapılandırma

Bankaların kredinizi yeniden yapılandırma gibi bir zorunluluğu yoktur. Burada yeni alacağınız krediye ödeyeceğiniz masrafları da hesaplayarak değişim işleminin karlı olup olmadığını düşünmelisiniz.  Konut kredisi yapılandırmasında eski kredinizin kapama ücreti de söz konusudur. Yani kazancınız ödeyeceğiniz masrafların üzerinde ise bu işlem sizin için uygun olacaktır.

Konut kredisi yapılandırma kendi bankanız ile ya da farklı bir bankaya transfer ile de olabilmektedir.  Örnek verecek olursak; Ozan bey A bankasından 2 yıl önce % 1,10 faiz oranıyla,10 yıllık,100.000 TL tutarında aylık taksiti 1.505 TL olan bir konut kredisi almış olsun, Ozan bey B bankası ile kalan 8 yıl için % 0,75 faiz oranı, 1.500 TL dosya masrafı ile anlaşsın.  Ozan bey A bankası ile devam etseydi kalan 89.000 için 55.000 faiz ödeyecekti. Kredisini B bankası ile yapılandırdığı için ödeyeceği faiz 38.650 TL’ ye düşer. Aylık taksitleri de azalır ve toplam 16.850 TL kara geçer.  Fakat aylık taksit tutarını sabit tutup (1.500 TL) vadeyi kısalttığında ise 22.000 TL kara geçebilir.

Yani burada bizim kredimizin faiz oranı ve şimdiki faiz oranlarını ve bankaları mukayese edip karar almak sağlıklı olacaktır.Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ozkan dedi ki:

  Yıldıray bey bende akbank tan aldım krediyi, yapılandırma içinde başvurdum fakat 0,90 dan yapmıyorlar yapılandırmayı, siz hangi şubeden yaptınız

 2. Celal dedi ki:

  Akbank 700 tl ekspertiz ücreti ve dosya masrafı istiyor.sigortasıda diğerlerinden biraz pahalı ama yinede uzun vadade hesaplı çıkıyor. Uğrayınızderim

 3. Celal dedi ki:

  Bankaları bu gün tekrar gezdim.Akbank yapılandırma yapıyor 0,89 0.90 Gibi oranlardan özel banka olmasına rağmen devlet bankaları yapmıyor çok ilginç . sayın Cumhurbaşkanımızın çağrı ve talimatlarına özel bankalar uymaya çalışırken devlet bankaları neden uymuyor düşündürücü

 4. murat dedi ki:

  Akbank tan 1.08 den çektim konut kredisini yapılandırmak istedim çeşitli bahaneler yapmadılar tek çarem başka bankaya taşımak olucak.

 5. MEHMET dedi ki:

  AKBANK A TAŞIYINIZ 0,89 DAN YAPILANDIRDIM

 6. celal dedi ki:

  bende konut kredidi mağdurlarındanim.bankalar yapılandırma yapmiyor banka banka gezdim.bimere cimere bddk ya defalarca yazdım cevap aynı. biz devlet olarak 2008/2010 yıllarındaki aldigimiz kanunlarla bankalara herseyi devrettik biz talimat veremeyiz.seklinde cevaplar

  1. caner dedi ki:

   insan değillerde ondan birgün batarlar iş işten geçer beter olsunlar bunlara hiç acımayacaksın şuan faiz 0.91 yapılandırma yapınca 1.03 zaten 1.08 ile çektim

  2. yıldıray dedi ki:

   akbank yapıyor kardeşim 0,90 dan ben tasıdım

   1. Özgür Özsoy dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi şubeden yaptınız acaba, ben de yapayım. Teşekkürler.

YORUM YAZ