GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,58
€ EURO → Alış: 3,78 / Satış: 3,79

Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Yapılandırma

Bankalar kredi kartları kanunu ve mevzuatı gereğince borçlarınızı yapılandırmak ve dondurmak zorunda mı? 2017 yılında bankalara başvuran ve olumsuz sonuç alanlar ne yapmalı? İşte ayrıntılar..

Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Yapılandırma

Bazı tüketiciler, bankalara olan kredi kartı borçlarının 72 ay 6 yıl vadelendirilmesi gerektiği halde, bankaların bu yapılandırma ve taksitlendirme işlemini yapmadıklarını bu kapsamda, bankalar hakkında hakem heyetine veya tüketici mahkemelerine şikayet etmek istedikleri yönünde sitemize yorum yazmaktadırlar. Bu durum ve mağduriyet hakkında yapmış olduğumuz araştırma neticesinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliği, maddeler halinde tek tek inceleyeceğiz ve başvuru yapıp yapmama durumunu sizlere bırakacağız.

Öncelikle BBDK, bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu tarafından yönetmeliğin aslı 2007 yılında yayınlanmış. Bu yönetmelik Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaları uygulama bütünlüğü içerisinde birleştirmek ve kanunların nasıl uygulanacağı göstermeye yarıyor. Bu yönetmeliklerin asıl dayanağı banka kartları ve kredi kartları kanunudur. Kanun Numarası : 5464 Kabul Tarihi : 23/02/2006 tarihlidir. (Bknz: Kredi kartı kanunu)

Yapılan inceleme neticesinde 27 EYLÜL 2016 tarihinden yapılan değişiklik öncesinde bu yönetmelikte bugüne kadar 12′ den fazla düzenleme ve değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikler, kredi kartlarının limitleri, ödeme tarihleri, tüketici yönünde yapılandırma ve şikayetler üzerine borç ödemelerde ki değişiklikler gibi durumlardır. Son yapılan değişiklik 27 Eylül Salı günü Başbakanımızın katıldığı ekonomi ve koordinasyon toplantısının sonucu olarak yayınlamıştır. Bu yönetmeliğin amacı, bankalara borcu olan halkımızın evine haciz gelmesi yerine, kredi kartı borçlarını biran önce kapatması, bir daha borca girmemesi ve ekonomik refahlarının sağlanabilmesidir.  Yönetmelikte daha önce ki asıl yönetmeliğe atıfa bulunarak aşağıdaki anlatılan değişiklikler yapılmıştır. İlk önce 72 ay yapılandırma konusuna el atmak istiyoruz.

Yönetmelikte 72 ay kredi kartı borcu yapılandırması şu cümle ile anlatılıyor;

Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.

deniliyor. Buradan çıkarılması gereken durum şudur ki, bankalara kredi kartı borcu olan (axes, maximum, bonus, başakkart vs.) kredi kartı borçlarını talep etmeleri durumunda en çok 72 ay yani 6 yıla kadar taksitlendirilebilir. Bu taksitlendirme sonucunda ortaya çıkacak olan aylık ödeme tutarı, kartın kullanılmasına bağlı olarak oluşacak asgari ödeme tutarının üzerine eklenecektir.

Bizim bu yönetmelik değişikliğinden anladığımız durum aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir;

 1. Bankalar bu uygulamada mecburi değiller. İsterlerse taksitlendirme yapacaklar. (taksitlendirilebilir)
 2. Bankalar taksitlendirmeyi kabul etseler dahi istedikleri kadar vade yapabilirler ve bu vade 6 yılı geçemez.
 3. Tüketiciler bu durum hakkında istedikleri makama (kanun yollarına) bankaların her türlü eylemleri gibi başvurabilirler.
 4. Bizim yorumumuzca yönetmelikte değişiklik yapılmadıkça 72 ay kredi kartı borcu yapılandırma ve taksitlendirme yönetmeliğince her türlü haklı çıkacaklardır.

Gündemi meşgul eden ve en çok sorulan kredi kartı 72 ay yeniden yapılandırma yasası, kanunu veya yönetmeliğinin özeti budur. Yukarıda yazılan maddeler kişisel yorumumuzdur. Bağlayıcılığı yoktur. Kredi kartı borçlarına 72 ay yapılandırma isimli konumuzu okuyabilirsiniz.

Gelelim taksitlendirme de yapılan değişikliklere;

Kredi kartınız ile ne alırsanız taksitlendirme erteleme süreleri dahil olmak üzre 12 ayı geçemez.

Bu süreler kuyum (kuyumcularda altın alımı vs.) alışverişlerinde en fazla 4 aydır,
Bilgisayar ve elektronik eşya alımlarında ise maksimum 6 ay,
Uçak bileti alımı (havayolları harcamaları) taşımacılık ve seyahat acenteleri, sağlık harcamaları, konaklama giderleri, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünlerinin satın alınmasında, dernek ve kulüp ödemelerinde vergi ödemesinde 9 ay olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirtilen harcamaların maksimum taksitlendirme limitleri ve yapılacak harcamaların ayları karşılarında (BOLD karakter ile) belirtilmiştir.  Eğer bu harcamaları yaparsanız, kredi kartınız bu sürelerden fazla taksitlendiremezsiniz.

Kredi kartı ile taksitlendirme yapılmayanlar

 1. Telekominikasyon (Cep telefonu, mobil cihaz alımlarında)
 2. Ülkemiz dışında yaptığınız veya yapacağınız her türlü harcama,
 3. Gıda ve yemek harcamaları,
 4. Alkollü içeceklerin tümü için yapılan ödemeler,
 5. Akaryakıt (benzin, mazot, lpg alımları) giderleri,
 6. Ofislerde kullanılan malzemeler,
 7. Hediye çeki, hediye kartı ve sonradan teslim alma yetkisi veren kartlar , somut olarak teslim alınamayan mal veya hizmetler

Yukarıda bahsedilen 7 madde için kredi kartı taksitlendirme işlemi yapılamayacaktır.

Diğer bir madde ise kurumsal kredi kartları yani tüzel kişilikler ve şirketlerin kullandığı kartlar için finans kurumunca talep edilecek bir para karşılığında taksitlendirme yapılması veya ödemenin ertelenmesi durumları da içinde olmak üzere her türlü alışveriş için taksit sayısı 1 yılı geçemeyecektir. Yönetmeliğin bu maddesi de, tüzel kişiliklere ait kartların taksitlendirmesini 12 ay ile sınırlamaktadır.

Kredi kartı borcunu 72 ay taksitlendirmek istemesine rağmen banka tarafından kabul görmeyen kart hamillerine tavsiyemiz şudur ki, konu hakkında hakem heyetlerine, tüketici mahkemelerine başvurmakta özgürdürler. Bankaların, kamu kurumlarının her türlü eylemlerine karşı kişiler başvuru haklarında özgürdürler. Bu başvuruların şikayet siteleri gibi platformlar yerine yasal yollara yapılmasının doğru olacağını değerlendirmekteyiz. Ancak yenikrediler.com olarak hiçbir kurum ve kuruluş hakkında bağlayıcı olmayan yorumumuz, bu yönetmelik ile bankaların borçları taksitlendirme de mecburi olmadıkları yönündedir. Tüm borçlarınızdan kısa sürede kurtulmanız dileğiyle..Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ