GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,58
€ EURO → Alış: 3,78 / Satış: 3,79

Kredi kartı faizleri düştü

Kredi kartı faizleri düştü

Kredi kartı azami gecikme faizi % 2,34’e düşürüldü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi kartı faizlerinde tavanı indirdi ve kredi kartı faizleri ile ilgili kritik bir adım atarak faizlere ince ayar getirdi. TCMB tarafından kredi kartı faizlerinde yapılan düşüşle birlikte kredi kartı faizlerinde % 5.75 olan azami faiz oranı % 1.84 seviyesine çekildi.

1 Ocak 2017 itibarıyla kredi kartı kullanıcılarına uygulanan akdi faiz oranı yüzde 1.84 seviyesine çekildi. Merkez Bankası 2006’da yüzde 5.75 olarak belirlenen azami akdi faiz oranının yüzde 1.84’e düşürüldüğü açıkladı.

Günümüzde tüketicilerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını kredi kartı ile giderdiğini belirten TCMB kredi kartı yerine ihtiyaçların tüketici kredileriyle giderilmesinin sinyali verdi ve bankalar bundan daha düşük faiz uygulayabilecek açıklamasında bulundu. Merkez bankası tarafından kredi kartı faizlerinde yapılan ince ayarın ardından faizler 1 Ocak tarihi itibariyle kredi kartlarındaki aylık azami akdi faiz oranı 3 aylık dönemde Türk lirası için % 1,84’e çekildi. Yabancı para için aylık azami akdi faiz oranı 3 aylık dönemde %1,47′ ye çekildi ve aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,34, döviz için %1,97 olarak uygulanacak.  Yapılan değişiklikle faizler 18 baz puan indi.

Merkez bankası Başkanı Çetinkaya kredi kartı azami faiz oranlarının düşürülmesinde vatandaşların tüketici kredilerine yönelmesinin de etkili olduğunu da belirtti.

2017 yılında faizler daha da düşecek

2017 yılında faiz oranlarının daha da düşürülmesi bekleniyor. Ayrıca devlet tarafından bankalar aracılığıyla faizsiz krediler verilecek ve bu krediler esnaf ve sanatkara, girişimcilere faizsiz kredilerin yanında daha düşük faiz oranları ile krediler kullandırılacak.

31 Aralık 2016 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan Mesleki Eğitim Kanunu kararına göre kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren vatandaşlardan ‘’Esnaf vergi muafiyet belgesi’’ sahibi olan ve en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan esnaf ve sanatkarlara ve son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyenlere 2017 yılında çekecekleri krediler de % 100 faiz indirimine gidilecek.

2017 yılında Kosgeb kurumu tarafından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarların hazırladıkları iş planı projelerinin onaylanması şartıyla onay verilen projelerine proje maliyetine göre 100 bin liraya kadar % 100 faiz indirimi uygulanacak.

Yine 2017 yılında Halk Bankası da esnaf ve sanatkarların 2017’de kullanacakları kredilerin de % 50 faiz indirimi uygulayacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ