GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,58 / Satış: 3,60
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

Cezaevinde hükmü devam eden mahkumlar için geçerli sayılmayan lakin şartlı tahliye sisteminden faydalanarak ceza evinden çıkmış olan mahkumlar için hayata uyum sağlamaları amacı ile sağlanan finansman destek kapsamında mahkumlara kredi veren kuruluşlara başvuruda bulunarak kredi çekilebilmektedir.

İşlenen suçlar kapsamında mağdur olan kişilerin yardımına koşarak toplum ile ilgili uyumları  takip edip mağduriyetliğin ortadan kaldırılması için çalışmalar başlatan Devlet yasa kapsamında bir çok çalışma düzenleyerek bu alandaki faaliyetlerini de ilerletmiş bulunmaktadır.

Adalet Bakanlığınca yargılanan mahkumlar düzenlemeler kapsamında ekonomik ve sosyal desteklerden faydalanabilmekteler. Kredi almak herkesin ihtiyacı ve bazen öyle zamanlar olmaktadır ki özellikle ceza evinden çıkanlar bu alanda kredi çekerek maddi yüklerini hafifletmek isterler. Bu kapsamda yürütmeliğe göre yasalar kapsamında aftan yararlanarak ceza evinden çıkan kişi finansman ihtiyacını gidermek amacı ile kredi işlemlerine başvuruda bulunabilir. Mahkum olup ceza evinden çıktıktan sonra öncelikle ön yargılarınızdan kurtulmalısınız.

Ön yargı sizlerin iş yönelimi konusunda engeliniz olacaktır. Bu alanda faaliyet gösterebilmek  kredi imkanı ve maddi olarak sıkıntı çekmemek için insanların olumsuz bakış açılarını önemsemeyerek hareket etmeleri sağlanmalı. Sabıka kaydı talep edilmesinden dolayı iş imkanları kısıtlı olmaktadır.

Eğer ceza evinden çıkan kişiler işledikleri suç kapsamındaki eğilimlerinden arındırılmış ise son derece etken bir şekilde psikolojik destek alarak hem çalışıp emeklerinin karşılıklarını alırlar hem de bu süreç içinde kendilerine sağlanan finansal destek kapsamında kredi imkanı sağlayan bankalardan yararlanabilirler.

Devlet kapsamında katkı sağlanan finansal destek imkanı kendi işinizi kurmanızı sağlamak amacı ile Sosyal riski azaltma projesi adı verilen proje kapsamından fayda sağlayarak SRAP’a başvuruda bulunarak iş kurma imkanına sahip olabilmektesiniz.

Bunun yanı sıra tahliye olan bireylere Devlet kapsamında da nakit alım imkanı tanınmaktadır.

Cezaevinden çıkan hükümlü ve tutuklulara yapılan yardımlar

Şartlı Nakit Transferi
Şartlı nakit transferi olarak adlandırdığımız proje kapsamında bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır.
Çocuğunu okulu gönderme imkanı bulunmayan yoksul olan bireyler
Sağlık kontrollerini gerektiği zamanlarda ve Aile hekimliğince çağırıldığın da yaptıramayanlar
Ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olanlar
Şartlı nakit transferi kapsamında mahkumlara verilen kredi ile finansman desteği sağlayabilirler.

 • Başvuru merkezleri olarak;
 • Sağlık ocakları
 • Okullar ve benzeri kurumlar
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Kayıt yaptırmak için gerekli olan belgeler;
İkametgah İl Muhaberi
Eğitim yarımı için gerekli olan (öğrenci belgesi, başarı notu, yıl sonu ortalaması, devamsızlık durumu
Gerekli görülür ise vasilik belgesi

Başvuran kişinin ve çocuğunun nüfus cüzdanı fotokopisi
A-Yeşil kartlı olanlar
2022 kapsamında olanlar
Diğer başvuru kapsamında yer alanlar (çocuk kapsamında hem anne hemde babanın sağlıken geçerli kaydı bulunmaması)

Mahkumların aileleri kapsamında yer alan çocukların 9 ay süre zarfında eğitim işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve 1 yıl kapsamında da sağlık yardımının giderilmesi bu sayede gerçekleştirilmektedir.

Bankadan Kredi Çekemenler Ne Yapmalı? Bozuk Sicile Finansman isimli konumuzda, bu durumda olanların kredileri listelenmektedir.

2017 yılında Sayın Başbakanımız Kadınlar ve Eski Mahkumların istihdamı için çalışma başlattıklarını dile getirdi. Yeni düzenleme ile ceza infaz kurumlarından tahliye olan hükümlü ve tutuklulara kadrolar açılması ve İş Kanununa düzenleme getirilmesi bekleniyor.

Yine 2017 yılının kredi sicil affı ile, bankalara borçları olan eski hükümlüler, borç yapılandırma yasasından faydalanarak, kara listeen çıkabiliecekler. Bunun için eski mahkumların banka şubelerine başvurmaları ve borçlarını yapılandırmaları gerekiyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Baris yasar dedi ki:

  Ben 4 sene yattim cikali 9 ay oldu denetimli serbeslikteyim paraya ihtiyacim var yardimci olursaniz sevinirim

 2. Veli telek dedi ki:

  Efendim biz nerelere bas vurucaz ben parçalı 10 yıl yattım daha yeni evliyim elim de avucum da yok evim kıta Isim yok sizden bana bi destek olmanıZı istiyorum parasızlıktan nikahını bile yaptiramiyom bana bu konu da yat dim ci ölüm sayhilatim la

 3. Yılmaz uçar dedi ki:

  Hangi banka tahliye olan eski hükümlülere kredi veriyor.Bu banka yada bankaların isminide yazarmısınız…

 4. mustafa gencay dedi ki:

  Eskiden özel sektörde eski hükümlü çalıştırma zorunlu idi şuan değil krediye gelince galiba onuda kaldırmışlar diye işkurdan duydum ben 10 yıl yattım yeni çıktım velakin umduğum gibi olmadı inanın işimiz çok zor allah yardımcımız olsun ama ben diyorumki suç önlenmek isteniyorsa devreye mahkum istihdamı girmeli zira açlık tövbeyi unutturur devlet baba diyorum zira iş yoksa aş yok aş yoksa aşkta olmuyor yuvalar dağılıyor ve bir babayı ıslaha çalışan devletin karşısına suçlu evlatlarda çıkıyor bu kısır döngüyü devlet millet birlikte kırmak lazım işverenler şunu iyibilsinler sabıkalılarda insandır sabıkalılar hep suç işlerde sabıkasızlar işlemezmi unutmayalımki sabıkalılar birzamanlar sabıkasızdı ve het sabıkasız bir sabıkalı adayıdır ve unutmayınki onlarında bakmakla yükümlü olduğu kişiler var 5 parmak aynımı ya ıslah olmuş.birini kazanmak yada yada kaybedilmiş breylerden oluşan bir toplum seçim herkesin saygılar.

 5. mustafa dedi ki:

  ben vandayım denedimim bitmesine 20 gün var ve burda bu konu ile ilgili hiç bir kurumun böyle bir projeden haberi yok iş kosgep srap ta kalkmış öyle bir proje yok yardımcı olursanız sevinirim

YORUM YAZ