BANKA KREDİ KARTLARI

Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar 2018Kredi kartı kullanan müşterilere müjde! Artık bankalar kredi kartı borcu olan ve borcunu ödeyemeyen, icralık duruma düşen kullanıcıların kartlarını 2018 yılında da 72 aya kadar vadelendirip, taksitlendirecekler. Ülkemizde kredi kartlarına çeşitli miktarlarda borçları olanların toplamda onyedi buçuk milyar civarında borç yapılandırılacak.

Kredi kartı borcu olanlara müjde!

Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan ekonomi koordinasyon kurulu toplantısıyla kredi kartı mağdurlarına bir müjde vererek, borcu olanların borçlarını ödemeleri amacıyla çeşitli imkanlar sağlanacağını söylemişti. Bu kapsamda sayın başbakanımızın müjdesi, birçok sicili bozuk olan ve kredi kartı borucunu ödeyemeyen kişiye ümit olmuştur. Yenikrediler.com olarak sayın başbakanımızın haberini BURADA paylaşmıştır.  Daha sonra haberin detayları netleşti ve borçlara taksit düzenlemesi getirileceği söylendi. Kredi kartı borçları belirli taksitler halinde ödeneceği bu projede 2017 yılı kredi kartı 72 ay taksitlendirmeden bahsedildi.

2018 yılında kredi kartı yapılandırma

Henüz netleşmeyen tasarı BBDK tarafından ilan edilmesini müteakiben başlayacak ve Devlet bankaları Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalar, yerli ve yabancı katılım bankaları ve Akbank, İşbankası, Garanti, TEB, Finansbank, Denizbank gibi bankalar BBDK’ nın onayı ile tüketicilerin kartlarını 72 aya kadar taksitlendirecekler.

kredi-karti-borcu-yapilandirma-2016
kredi-karti-borcu-yapilandirma-2018

21 Eylül 2018 EKK kredi kartı borcu yapılandırma kararı

2018 yılından önce borcu olan ve 90 gün boyunca kart borcunu ödemeyen kişilerin kartları kapatılmakta, diğer hesaplarında parası var ise bloke koyularak borçlarını ödemeye teşvik edilmekte, bu da olmaz ise kara listeye alınarak, borca sürüklenmekte idi. Kart borçluları ise kredi de çekemediklerinden dolayı, senetle para, taksitle cep telefonu bozdurma, internetten senetle alışveriş gibi yöntemlere başvurmakta idiler. Artık borçlar 72 aya kadar taksilendirilecek. Taksitlendirmenin ön koşulları ise şöyle;

  • Kart hamilinin başvurması,
  • Borçlar bir kereye mahsus taksilendirilecek bu sebeple daha önce taksilendirme yapılan ve ödenmeyen bir borç olmaması gerekiyor,
  • Borcun taksitlendirme sonucunda bankanın belirleyeceği tarih ve miktarlarda ödenmesi şartlar arasındadır.

21 Eylül 2018 tarihinde sadece kart borçluları için değil, taksitle alışveriş yapanlar için de önemli kararlar alındı. Kartların 9 taksit yapabildiği alışverişler 12 taksite çıkarılırdı. Yapılan bu düzenlemeler ülkemizde ekonominin dengelenmesi, vatandaşların kart borcundan kurtularak refahın sağlanması ve amaçlanmaktadır. Son düzenleme ile telekominikasyon (CEP TELEFONLARI) akaryakıt ve gıda ürünlerinde ise taksitlendirme yapılamıyor.

Kredilere 12 taksit ve 48 ay düzenlemesi

Daha önce almak istediğiniz evin %70 oranında peşinatını ödemeniz gerekirken artık bu oran %80 seviyesine çıkarıldı ve 200 bin liraya satın alacağınız bir ev için cebinizde 40.000 TL. peşinat olması yeterli geliyor. Tatil, eğitim, emeklilik ve benzeri ihtiyaçlarınız için kullandığınız bireysel harcama ihtiyaç kredilerinde ise taksit sayısı arttırıldı ve 36 ay olan taksitlendirme artık 48 aya kadar yapılabiliyor. Yukarıda belirtilen  48 ay taksitlendirmenin ihtiyaç kredilerinde yapılandırma imkanı sağlayacağı değerlendiriyor. Bu sayede aylık ödediği taksitleri maaşı ile karşılayamayan müşteriler 36 ay olan vadelerini 48 aya çıkarabilecekler. Bilgisayar alımlarında ve elektronik eşyalarda taksit sayıları 6 ay yapılabiliyor iken bu orandan beyaz eşyalar hariç tutulmaktadır.

Vakıfbank, HSBC, INGBank, Akbank, Finansbank, İşbankası, gibi bankalarda bu uygulama ile daha fazla müşteriye hitap edebilecekler.

Maaş bordrosu olmayan müşterilere 1.300 TL. limitli kredi kartı

Daha önceden maaş bordrosu olmayan kişilere bankalar tarafından en fazla 1.000 TL. limitli kredi kartı verilebiliyor iken, son güncelleme ile bu oran 1.300 TL. ye çıkarıldı. Bundan böyle bankalar, gelir seviyesini tespit edemedikleri müşterilerine en düşük 1.300 TL. limitli kredi kartı verebilecekler. Çünkü asgari ücret (1.300 TL.) Bu kapsamda 5.200 TL. ye kadar asgari ücretliye kredi kartı verilebilecek.

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına, bankaların yeniden faiz işletebileceklerini söyleyen uzmanlar ise, bu sistem sayesinde birçok vatandaşın borçtan kurtulabileceğini kaydederken, % kaç oranında olursa olsun, borç batağından kurtulmayı sağlayacağından herkese tavsiye ediliyor.One Comment

  1. icradaki kredi ve kart borçlarına yapılandırma yapılmıyor..bu konuda bir gelişme var mı…bilgi verebilirmisiniz…tşk.ler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close