KOSGEB

50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz KrediHer geçen yıl daha da arttırılan desteklerin 2018 yılında daha da yüksek seviyede olacağı tahmin ediliyor. Bu destek yeni iş kuranlara verildiği gibi, proje hazırlayan ev hanımlarına, bayanlara, engellilere, şehit ve gazi yakınlarına da ayrıcalık tanınarak veriliyor.

2016 yılında dükkan açmayı amaçlayan ve bankalardan kredi almak yerine Devlet desteğine müracaat eden birçok girişimci desteklerden yararlandı. En çok destek verilen sektörler arasında ise eskimeye yüz tutmuş meslekler, ev hanımlarına verilen lokanta ve benzeri iş yerleri için destekler yer aldı.

İş kurmak isteyenlere 50 bin geri ödemesiz hibe 100 bin faizsiz devlet desteği

İş Kurmak için gençlere, hazırlayacakları projeye binaen, Devlet destekli olarak geri ödemesiz  elli bin liraya kadar hibe kredi verilecek. 24 ARALIK 2015 perşembe yapılacak olarak girişimcilik töreninde, düzenlemeye ait ilk adımların atılacağı bildirildi.

Başbakan Davutoğlu; “Gençlerimize, kadınlarımıza, esnafımıza, çiftçilerimize, işçilerimize, bütün vatandaşlarımıza dönük vaatlerin tamamını 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. Allah’ın izniyle bu çalışmaları hayata geçirdiğimize hep beraber şahit olacaksınız. Milletimize söz verdik, şimdi de verdiğimiz sözleri tutmanın zamanı “ dedi.

2018 yılında verilen destekler nelerdir?

 1. KOSGEB sıfır faizli 50 bin lira kredi desteği verecek.
 2. Kosgeb desteği almadan önce işyeri açma zorunluluğu kaldırıldı.
 3. Halen yeni girişimcilere 150 bin liraya kadar destek veriliyor.
 4. Lisans öğrencileri için verilmekte olan 350 liralık burs ücreti 400 liraya çıkarıldı.
 5. Çeyiz hesabı uygulaması başlatıldı.
 6. Kooperatifler ve Halk bankası tarafından 30 bin lira faizsiz kredi veriliyor.
 7. 2018 yılında Köye dönüş yapan gençlere yeniden 30 bin lira hibe verilecek.

Kredi şartları

İş kurmak isteyen gençler için verilecek olan 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi, iş kurmak isteyenler tarafından hazırlanacak olan proje karşılığında veriliyor. Gençler önce kurslara katılıyor. Kurs bitiminde sertifika alarak başvuru yapıyor ve ÖN onay aldıktan sonra işyerini açabiliyor. İşyerini açan girişimci harcamalarını faturalandırıyor ve bu harcamalarının karşılığını faturalandırma sonucunda KOSGEB’den geri alıyor.

2018 yılında KOSGEB tarafından  şuan itibariyle 50 bin lira hibe + 50 bin lira sıfır faizsiz KOBİ işletme desteği + 100 bin lira faizsiz 50’ye destek mahiyetinde kredi verilmektedir.

En önemli güncelleme İşyerinin Açılışı ile ilgili yapıldı. Daha önce girişimciler destekten yararlanmak için sermayeleri olmasa da, iş yerlerini açmak zorunda idiler. 2017 Şubat ayında yapılan güncelleme ile artık Kosgeb Girişimci Desteğinde işyeri açma zorunluluğu sona bırakıldı ve Sertifika alan gençlerimiz önce KOSGEB’den ön onay almaktalar. Ön onay almadan işyerini açanlar ise 31 ARALIK tarihine kadar başvuru yapabiliyorlar ancak, bu tarihten sonra yapılacak başvurulara KOSGEB destek vermiyor. Projenin yeni hali kısaca şöyle;

 • 32 saatlik eğitime katıl sertifikanı al.
 • Dükkanı açmadan önce KOSGEB’e başvur ÖN ONAY talebinde bulun.
 • Ön onay alabilirsen dükkanını aç ve harcamalarını yap.
 • Yaptığın harcamaların faturaları ile KOSGEB’e başvur Desteğini al!
  • Ön onay alamaz isen 3 kez başvuru hakkınız var.
  • Aynı proje ile en fazla 1 defa destek yararlanabilirsiniz.

İş kurma desteği devam ediyor. Hemen Başvurun! Sermayesiz KOSGEB desteği ile işinizi kurun! Kendi işinizin patronu olun!17 Comments

 1. parasal anlamda işyeri giderlerimi öncesinde aldığım kredi ile karşılamayacakmıyım sermayesiz olduğuma göre önce kredi cebime girmeyecek mi

 2. ikinci el mini eskavatör iş makinesi alıp çalışmak istiyorum. nasıl ve ne kadar destek alabilirim.teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close