GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Akbank Blockchain Kullanan İlk Türk Bankası Olmasının Gururunu Yaşıyor

Dünya genelinde Bitcoin kullanımı ile birlikte hayatımıza giren blockchain teknolojisi hakkında genel bir tanım yapmamız gerekirse, şifrelenmiş işlem takibi yapılmasına olanak sağlayan, dağınık bir veri tabanı şeklinde açıklama yapabiliriz. İsminden de anlaşıldığı üzere, işlemleri zincirleme bir şekilde inşaa eden ve dışarıdan herhangi bir şekilde takip edilmesine ya da müdahale edilmesine imkan tanımayan bu sistem, aynı zamanda herhangi bir merkeze bağlı olmadan da çalışması ile bilinmektedir.

Akbank Blockchain Kullanan İlk Türk Bankası Olmasının Gururunu Yaşıyor

Herhangi bir merkeze bağlı olmayışından dolayı da, işlemlerin alıcı ve satıcı arasında kurulan bağlantının ardından direkt gerçekleştiğinden söz edebiliriz. Ekonomi alanında sıkça kişilerin karşısına çıkan bu terim, ülkemizde de anılmaya başladı. Blockchain teknolojisini Almanya’da bulunan iştirakleri ile kullanmaya başlayacağını sağlayan Akbank, ülkemizde de bir tarihe imza atmış oldu.Akbank Blockchain Kullanan İlk Türk Bankası Olmasının Gururunu Yaşamakta.

Bu teknolojinin gündeme gelmesindeki etkenlere baktığımız zaman, bankalar ve gerçekleştirdikleri işlemlerin kayıt altına alınması için kullanılan arayüz ya da aracıların, güvenlik tehditi altında olması gelmektedir. Aynı zamanda, bankaların genel masraflarına yönelik de çalışmalara neden olan bu teknoloji sayesinde, 2022 yılına gelindiği zaman bankacılık sektöründe bu uygulamaya geçilmesi ile birlikte, 15 – 20 milyar dolarlık bir kar elde edileceği ön görülmektedir. Bu kar ise yapılan harcamaların düşüşünün ardından öz sermayeye yönelik gerçekleşecektir.

Akbank Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisi ile birlikte hem bankaların masraflarının azaltılmasına hem de verilerin farklı kişiler tarafından takip edilmesinin önü kesilmiş oluyor. Bitcoin sisteminde kullanılmaya başlanan bu uygulamaya ülkemizde ilk geçiş yapan banka ise Akbank oldu. Akbank tarafından yapılan açıklamaya baktığımız zaman, bu teknolojiye ilk olarak Almanya’da bulunan iştirakler ile geçileceğinden söz edilmektedir. Akbank’ın Almanya’da bulunan iştiraki Akbank AG ile yapacağı çalışmalar sonucunda, ilk etapta tüzel ödeme işlemleri baz alınacak. Pilot çalışma olarak belirlenen türev ödeme işlemlerine, ilk olarak Mayıs ayının ortalarında geçileceği de düşünülmektedir.

Akbank tarafından kullanılacak bu teknolojiye bakıldığında, blockchain tabanlı bir uygulamaya geçileceği ve bu yeni uygulama ile birlikte geleneksel yöntemlere göre hem hızlı hem de daha esnek işlemler yapılacağı anlatılmaktadır. Sistemde işlem yapacak olan kişilere, yapılacak işlemlerde uygulanan döviz kurları ya da alınabilecek masraflar da kişilere önceden aktarılacaktır. Bu işlem sayesinde özellikle yurtdışına yönelik işlem yapan kişilerin, ödemek durumunda kaldıkları banka masraflarının da önüne geçilmiş oluyor. Akbank’ın Mayıs ayının ortalarında işleme koyacağı bu uygulamada, kullanıcılar için 7 gün 24 saat destek verilmesi için özel bir ekip de kuruluyor.

Akbank Direkt Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olan Tolga Ulutaş tarafından, Akbank’ın kullanacağı yeni teknoloji ile ilgili çok önemli açıklamalar yapıldı. Burada dikkat çeken açıklama ise şu şekildedir. ‘’Dünya genelinde farklı kullanım alanları oluşturulmaya başlanan bu teknoloji, yurtdışından yapılacak para transferi işlemlerinde, Türkiye’de ilk adım Akbank tarafından atıldı. Blockchain teknoloji sayesinde, Akbank müşterileri için hem yenilikçi bankacılık hizmetleri sunulacak hem de hizmetlerden büyük bir şeffaflık sağlanacak. Yurtdışı ile işlem yapan müşterilerimiz, geliştirilen bu yeni teknoloji ile birlikte işlemlerini şeffaf ve hızlı bir şekilde gerçekleştirirken aynı zamanda yurtdışına yönelik yapılan işlemlerde, ciddi bir tasarruf edileceği görülecektir. Çünkü yeni teknolojik uygulamanın bankacılık sistemine geçmesinin ardından para transferi başta olmak üzere birçok işlemde yeni bir dönem açılacak. Kişiler maliyetlerini düşürecek ve yurt dışından yapılacak parasal işlemlerine de ağırlık verebilecek.’’

Akbank Blockchain

Blockchain Yaygınlaşmasının  Faydası Ne Olacak?

Blockchain uygulaması ile birlikte, bankacılık sektöründe teknolojik kayıtlar daha fazla kullanılmaya başlanacak. Bundan dolayı finansal kuruluşların sistemlerinde bulunan güvenlik açıkları artık problem olmaktan çıkacak. Finansal kurumların elde edecekleri sistemsel ve güvenlik konusundaki tasarruflara yönelik en büyük eleştiriler ise, Bitcoin gibi sanal para birimlerine destek olunup olunmayacağıdır. Bu teknolojisi kullanmakta oldukça tecrübeli olan Bitcoin piyasasında, herhangi bir önlem alınıp alınmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Akbank’ın geçerli hale getireceği bu sistem sayesinde her şeyden önce bankacılık işlemlerinde hızlı ve masrafsız işlem yapılması sağlanacak. Çünkü, yurt dışında bulunan herhangi bir hesaba yapılacak para transferi işlemlerinde, ciddi anlamda komisyon alınmaktaydı. Artık bu durumun önüne geçilmiş olacak. Bu teknoloji şuan bankacılık sektörü tarafından yakından takibe alınmış olsa da, resmi kurumlar tarafından da incelendiği açık bir şekilde bilinmektedir.Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ