Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ?

Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır ?
14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 51 kez okundu.

Altın Hesabı Nedir ?

Altın hesabı, bankaların yatırımcıları için fiziki veya altın birikimi yapmaları için oluşturmuş olduğu hesaba denir. Bu hesaplar her ne kadar geleneksel yatırımcılar tarafından tercih edilse de aynı zamanda küresel piyasalarında oldukça popüler yatırım modelleri arasında yer almaktadır.

Altın Hesabı Nelerden Oluşmaktadır ?

Çeyrek, cumhuriyet, ziynet eşyası, gümüş, platin, işlenmiş altınlar gibi tüm ziynet ile birlikte altın hesabı oluşturabilirsiniz.

Altın Hesapları Nasıl Açılır ?

Banka şubelerinde genellikle her zaman diliminde altın eksperleri bulunmamaktadır. Bunun yerine ilgili bankanın duyurmuş olduğu yer, gün ve saat içerisinde altın eksperleri, altın hesabı oluşturmak isteyen yatırımcılara yardımcı olmaktadır. Kolye, çeyrek, cumhuriyet, yüzük, bilezik gibi altınlarınızın değerlerini eksperler belirler ve karşılığı miktarınca altın hesabınızı oluştururlar. Ayrıca bankalar, altın hesabınız için faiz fırsatı da sunmaktadır. Bu sayede birikimlerinizi bankada tutarken aynı zamanda toplam altın değeri üzerinden faiz geliri de elde edebilirsiniz.

Bankalar sadece fiziki altın hesapları sunmuyorlar. Bunun ile birlikte altın fiyatının hareketleri ile değişkenlik gösteren altın birikim hesapları, altın tasarruf hesapları, altın fon hesapları gibi birçok ürün de sunuyorlar. Sonuç itibari ile sizin ihtiyacınız hangi yönde ise banka, ihtiyacınıza özel bir altın hesabı size özel olarak oluşturabiliyor.

Altın Hesabının Avantajları Nelerdir ?

Bankalar, yatırımcılar için oluşturmuş olduğu altın hesabı ile birlikte yatırımcılarının altınlarını gram ve ayar cinsinden saklama imkanı sunmaktadır ve bununla birlikte faiz geliri de işlemektedir. Bu sayede altınlarınızı yastık altında saklamak yerine bankaların altın hesaplarında tutarak, oluşabilecek ayar kaybı, çalınma, yıpranma gibi çeşitli risklerden ziynet eşyalarınızı koruyabilir ve beraberinde faiz geliri de elde edebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte bankalar, yatırımcılar için kasa hizmet bedeli almamaktadır.

Altın Hesabının Dezavantajları Nelerdir ?

Bir bankada altın hesabınız mevcut ise altın fiyatlarında oluşabilecek yüksek dalgalanmalar sırasında altın yatırımınızı bozdurmak istediğinizde alış ve satış sırasında oldukça cidi farklar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yani alım ve satım arasındaki makas, bu noktada altın hesabının bir dezavantajıdır.

Altın hesabınızda yer alan altınınızı bozdurmak veya mevcut yatırımınızı arttırmayı istediğiniz takdirde bankalar mesai saatleri dışında hizmet veremiyorlar. Bu nedenle yatırımcılar fırsat ve risklere karşı herhangi bir anlık aksiyon alamamaktadır. Aynı şekilde küresel piyasalarda seyir eden yüksek değerdeki volatilitede yatırım fırsatlarına herhangi bir işlem anlık olarak yapılamamaktadır.

Altın Hesabı Açmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın hesabı oluşturmak istiyorsanız bazı bankalar hesap işletim ücreti alabilir fakat yeni nesil online yani şubesiz bankacılık hizmeti veren mevduat ürünlerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Altın hesabınızı kapatmak istiyorsanız, banka şubesine veya ATM’lere gidebilir veya online bankacılık, mobil uygulama ve telefon aracılığıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızı kapatırken altının o anki değeri üzerinden nakde çevirerek, mevcut vadesiz hesabınıza aktarmanız istenilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git