GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Axess Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme (72 AY VADE)

Akbank Axess Kredi kartı kulllanan müşteriler kredi katı borçlarını 72 ay 6 yıl süre ile yapılandırabilirler. Bunun için akbank şubelerine şahsen başvurmak gerekiyor. Detaylar haberimizde..

Axess Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme (72 AY VADE)

Kredi Kartı Borcu yapılandırma yasası yürürlüğe girdi. Buna göre artık bankalar kredi kartı borçlarını 72 aya kadar yapılandıracaklar. Akbank şubelerinden kredi kartı alan müşteriler de yönetmelik değişikliğinden faydalanarak borçlarını taksilendirebilecekler. Axess kredi kartı kullanan müşteriler için yapılacak taksitlendirme işlemi için Akbank şubelerine uğramaları gerekiyor.

Axess Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Akbank şubelerini ziyaret ederek, borcunu ödeyemediğiniz Akbank kredi kartlarının borçlarını 72 aya kadar yapılandırabilirsiniz. Bu işlemin yasal dayanağı ise, 72 ay yapılandırma yönetmeliğidir. Yandaki linkten de ulaşabileceğiniz mevzuat hükümlerine göre, bankalar talepte bulunan vatandaşların borçlarını 6 yıl süre ile yapılandırıyorlar. Bunun ödenmemiş borcunuzun miktarını ve ne kadar süre ile yapılandırmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile banka şubelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Akbank şubeleri daha önceden başka bankalara ait kredi kartı borçlarının Akbank bünyesinde yeni kredi kartı hesabında toplamasına müsade ediyordu. Axess kredi kartı taksitlendirme hizmeti sayesinde, başka bankaya ödenmemiş borcu olan kişiler, borçlarını tek kredi hesabında Akbank’a taşıyarak tek bankaya ödeme yapma ayrıcalığını sahip oluyorlar.

Yapılandırma yönetmeliğinde Kredi Kartı Borçlarının taksitlendirilmesi ile ilgili şu madde yer almaktadır;

“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.”

Yukarıda görüldüğü üzere Akbank şubelerine axess kredi kartı sahipleri borç bakiyelerinin en fazla 72 aya kadar yapılandırılmasını talep edebilirler. Bu yapılandırma sonrasında banka yeni bir faiz oranı belirleyerek, borcun kapanması için müşteriye yeniden taksitlendirme işlemi yapabilmektedir. Garanti Bankasının Bonus kredi kartı kullanan müşteriler de, Bonus kredi kartı borcu yapılandırma hakkında ki yazımızı okuyabilirler.

2016 yürürlüğe giren bir diğer uygulama ile bankalara ihtiyaç kredisi borcu olan şahıslar ise borçlarını 48 aya kadar uzatabiliyorlar. Bunun kaynağı ise bankaların  daha önce ihtiyaç kredilerinde maksimum 36 aya kadar vade yapabilmelerine olanak tanınmış iken 2016 yılından itibaren vade süresi 48 aya kadar uzatıldı. Akbank kredi kartı taksitlendirme işlemi yapmak isteyen bazı müşteriler,  48 uzun  vadeli bireysel kredi kullanarak da taksitlendirme yapabilmekteler.

Bazı bankaların kredi kartı borçlarını yukarıda ki mevzuata göre 6 yıl vadeli olarak yapılandırdıkları ancak yönetmelikte ki boşluk nedeniyle çok yüksek faiz oranı belirledikleri duyumları alınmaktadır. Bu sebeple axess borç yapılandırma ve birleştirme kredisi çekecek vatandaşların hesaplama esnasında faiz oranları hakkında bilgi almaları, uzun vadeli ve yüksek faizli axess kredi kartı taksitlendirme işlemlerinden uzak durmaları tavsiye edilmektedir.Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ali dedi ki:

    Bugun gittim akbanka nebicim haber bu daha oyleduzenlememiz yokdedi sube bunlara devlet hesap sormuyacakmi biz vatandaslar caresiz resmen kovuluyoruz sunuyorlarmizdaha lutfen ilgilenin akban yapilandirma yapmiyor

YORUM YAZ