Bankalara Ödenen Masrafları Azaltma Yolları

Bankalara Ödenen Masrafları Azaltma Yolları
8 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 18 kez okundu.

Türkiye’de bankacılık sistemlerini kullanma konusunda insanların bilinçsiz davrandığı bir gerçektir. Bu bakımdan banka müşterilerinin farkına varmadan fazla masraflar çıkardığı biliniyor. Banka ile işlem yapıyorsanız hiç ek ücret ödemeden veya masraf yapmadan işlem yapmak olanaksızdır. Ancak yine de bu durumda bazı yöntemlere başvurarak masrafı en aza indirmek kullanıcıların elindedir.

Alternatif Banka Bulun

Birçok kişi çalıştığı iş yerinin anlaşmalı olduğu banka ile işlemlerini yürütmektedir. Ancak her zaman bu bankanın avantajlı imkanlar sunması söz konusu olmayabilir. Bu bakımdan farklı bankalara başvurarak hesap açtırmak her zaman avantaj sağlayacaktır. Bu bakımdan alternatif avantajlar sunan bankaların değerlendirilmesi sağlanabilir.

Bankacılık sistemleri teknolojiye ayak uydurarak ilerlemektedir. Bu bakımdan insanların alternatif olarak tercih ettiği masrafsız bankacılık modeli özel avantajlar sunması bakımından özel tercih sebebidir. Bunun en temek nedeni ise diğer bankalara nazaran yapılan işlemlerde masraf talep etmemesidir. Üstelik dosya masrafı ve şubeciliğin getirdiği prosedürlerden bir nevi sıyrılma imkânı sunmaktadır. Diğer taraftan bu modelde ihtiyaç kredisi talep etmek hem kolay hem de faizler oldukça düşük seviyede.

Kaç Bankayı Kullanıyorsunuz?

Yukarda bahsedildiği gibi her banka aynı avantajları sağlayamayabilir. Bu bakımdan diğer bankalara yönelmek ve bu bankalardan hesap açtırmak mantıklı olabilir. Ancak yine de kullandığınız banka sayısının teke indirilmesi her zaman avantaj sağlar. Bu durum bütün hesapları kapatmak anlamı taşımamaktadır. Bu bankalardan birini tercih edebilirsiniz. Ancak her banka veya kredi kartı masraf ücretleri talep ediyorsa diğer banka kartlarını kapatmakta fayda var. Yalnızca bu hesaplarda ayrı ayrı yapılan işlemleri tek bir bank üzerinden yürütmek daha avantajlıdır. Bazı bankalar borçları dahi devralarak sizi tek bir bankayı kullanmaya yöneltebilmektedir. Bu durumda hem ayrı ayı faiz ödemek yerine tek bir borca tek faiz uygulaması sağlanmış olur. Diğer yandan takip işlemleri kolaylaşır ve tek bankadan daha fazla miktarda tutarla işlem yaptığınız için özel avantajlar için biriken puanların daha fazla olması sağlanır.

Bankalardan Borç Almayın

Bankalar çeşitli yöntemlerle sizin kredili kartı ile işlem yapmanızı sağlamaktadır. Esasen bu durum faiz demektir ve ekstra ücret ödemek anlamı taşır. Eğer hali hazırda kartınızda mevduat birikimi varsa ödemeleri bu yolla yapmak daha mantıklı olacaktır. Diğer taraftan yapacağınız her işlem bu kapsama dahil edilmektedir.

Nakit Kullanmaya Çalışın

Gerekmedikçe nakit avans kullanmaktan kaçınmak gerekir. Planlı olmayan harcamalar gerekli görülmeyen masraf demektir. Ayrıca zaman zaman borcun gecikmesi söz konusu olacağından gecikme faizi ile karşı karşıya kalmak mümkün.

Banka kartınızda nakit olmaması halinde ödeme talimatı verilmesi borcun kredi kartından ödenmesi demektir. Bu durumda esasen borcun nakit yoluyla ödenmesi avantajlı olabilir. Ancak diğer taraftan talimat vermek yerine bankanızdaki mevduattan kendiniz de ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Kartınıza Ücret Ödüyor Musunuz?

Bazen haklarımızı iyi bilmiyor olmamız ekstra ücret ödememize neden olmaktadır. Bunlardan birisi de kredi kartı için ödenen kullanım ücretleri ile ilgilidir. Bu ücretleri ödemeden de kart kullanım imkânı bulunmaktadır. Kart aidat ücretini belirleyen iki unsur vardır. Birincisi kartın sunduğu kampanyalardan faydalanmaktır. Diğeri ise otomatik ödeme talimatı vermektir. Ödeme talimatı için yukarıda belirtilen yöntemlerin daha mantıklı olduğunu belirtmiştik. Diğer taraftan herhangi bir kampanyadan yararlanmıyorsanız kredi kartı için aidat ödemesi yapmanıza gerek yok. Bu durumda bankanızdan aidatsız kredi kartı talep etme imkanınız olduğunu belirtmekte fayda var. Bazı bankalar ise zaten özellikle aidatsız kredi kartı sunduğunu taahhüt etmektedir. Bu durumda banka değiştirmek ve diğer bankaları tercih etmek sizin elinizde.

İnternet Kanallarını Kullanın

Para transferi konusunda mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM olmak üzere üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar haricinde ise banka müşterisi olmadan şubeden para yatırmak söz konusudur. Ancak bu üç yöntem için aynı miktarda para yatırma konusunda ücretler değişmektedir. Bu yöntemler içerisinde en pahalı olanı şubeden müşteri olmadan para transferi yapmaktır. En avantajlısının ise internet veya mobil şube vasıtası ile yapılması olduğunu rahatlıkla söyleyebilir. Diğer taraftan şubesi bankacılıkta pek çok işlemin masrafsız olarak gerçekleştirildiğini söylemiştik.

Otomatik Talimatlar Verin

Ödemeler konusunda sıkıntı yaşamayacak hesap durumuna sahipseniz bankalara otomatik ödeme talimatı vermekte fayda var. Bu durumda bankanız pek çok ek ücreti talep etmekten vazgeçecektir.

Bankanızla Görüşün

Her yolu denemenize rağmen farklı farklı masrafalar çıkıyorsa bu durumun temel nedenini araştırmak adına müşteri temsilcisine danışmakta fayda var. En azından masrafları azaltmak için nasıl bir yol izleyeceğinizi bu sayede öğrenebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihini Değiştirebilirsiniz

Borç tarihleri ile gelirlerin elde edildiği tarihler arasında uyuşmayan bir zamanlama varsa bu durumda borcu ödeyeceğiniz tarihi değiştirebilirsiniz. Bunun için hesap kesim tarihini değiştirmekte fayda var. Yılda en azından bir defa bu imkânı sunan bankaların bu fırsatı vermesi bu konu için oldukça anlamlıdır.

Ekstreleri Gözden Geçirin

Hesap hareketlerini incelemek nerede ne işlem yaptığınızı net şekilde görmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle her ay birkaç dakikayı ayırarak ekstreyi incelemekte fayda var. Beklenmeyen borçlanma için nerede yanlış yaptığınızı görmek adına bu yöntem fayda sağlar. Diğer taraftan alınan ek ücretleri de bu yolla takip edebilirsiniz. İstenmeyen bir ek ödeme varsa yukarıda belirtilen yöntemleri kullanarak bu durumdan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Borcunuzu Düzenli Ödeyin

Bu konuda uzmanlar tarafından hazırlanan pek çok ödeme planı bulunur. Bu bakımdan borcunuzu oluştururken dahi planlı olmak ilerleyen süreçte daha rahat hareket etmenize yardımcı olur. En azından ödenemeyecek bir tutarla uğraşıp süreyi geçirmek ve gecikme faizi ödemek yerine bu plana yönelmek daha avantajlı olacaktır. Ayrıca borcun yeniden yapılandırılması mevcut borçların daha düzenli olarak  tek çatı altında ödenmesini sağlayan bir planlamadır. Bu sayede borcun daha uzun vadede daha kolay ödenmesi sağlanabilir. Bunun gibi hali hazırda var olan pek çok yöntem tercih edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git