Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri

Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 109 kez okundu.

Bir bankanın bir müşterisi için kredi verebilmesi belli şartlara bağlıdır. Başta kredi notunuz ve olumsuz siciliniz olmak üzere bu durumun pek çok nedeni olabilmektedir. Bu sorunları aşmak adına neden kredi alamadığınızı bilenmeniz gerekecektir.

Bu sorunları belli başlıklar altında sıralamak mümkündür. Genelde insanlar kredi notunu bu başlıkları listesinde ilk sıraya koyar. Hatta bazı yorumcuların tek kriter olarak kredi notunu gösterdikleri dahi olmuştur. Ancak bankaların kredi vermemesinde pek çok kriter yer alır.

Banka Gelirinizi Yeterli Bulmayabilir

Bankalar kredi başvurusu için belli şartlar aramaktadır. En temelde alınan kredinin geri ödenebilmesi beklenir. Bu bakımdan almak istediğiniz kredinin miktarı gelir durumunuza göre değerlendirilecektir. Bu bakımdan kredi başvurusu yapacak kişinin borcu ödeyebileceğini kanıtlaması gerekecektir. Diğer taraftan belli bir miktara kadar kredi çekebiliyorken daha üst limitte bir miktar için kredi çekemiyor olmanız maaşınızın bankanız tarafından yetersiz görülmesine ilgili olabilir. Bir banka için her ay borcunuzu düzenli olarak ödüyor olsanız dahi bu durum bir risk teşkil edebilir. Bu gibi durumlarda varsa ek gelirlerinizi belirtmenizde fayda var. Bu gelirler arasında önceki birikimleri kanıtlayan banka hesapları veya kira gelirlerini belgelemeniz fayda sağlayacaktır. Bu durumda yatırımlarınızdan elde ettiğiniz gelir de işe yaracaktır. Bu gelirleri kanıtlayan 6 aylık verileri bankanıza ileterek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bankaya Borcunuz Olabilir

Bir banka kredi verirken bu kriteri mutlaka kontrol etmektedir. Bu süreçte banka ile olan ilişkileriniz mutlaka değerlendirilecektir. Bu durumda daha önce bankaya olan borçları geç ödemek veya asgari miktardan daha düşük olarak ödeme yapmak sicilinizi olumsuz etkileyecektir. Öte yandan borç miktarınız verilebilecek limite yakınsa veya borcunuz ve istediğiniz kredi üst limiti dolduruyorsa bu durumda kredi talebiniz reddedilebilir. Böyle durumlarda kredi notunun yüksek olmasının da bir önemi yoktur.

Bankalar kefilsiz ve şubesiz olarak basit yollarla belli oranda kredi verebilmektedir. Ancak bu kredileri alabilmek için asgari bir gelir getiriniz olmalıdır. Bu durumda borcunuzu yapılandırma imkânı doğacaktır. Yapılandırma sayesinde borçtan daha kolay kurtulup bir süre sonra yeni kredi çekme imkânınız doğar. Ayrıca sürekli maaş kesintisi olması, uzun süre maaş alamama, işten ayrılmış olma ve kredi borcunu ödemediğiniz için  takibe düşmeniz veya hakkınızda hukuki süreç başlatılmış olması sizin için risk teşkil eder ve kredi talebiniz reddedilebilir. Öte taraftan maaşınızın uzun yıllar devam ediyor olması kredi alabilmek için önemli bir artı olarak düşünülebilir.

İstenilebilecek Limitin Üstünde Kredi Talep Etmek

Eğer yüksek miktarda bir kredi talep ediyorsanız bankanız ipotek ve kefil isteyecektir. Bu miktarlar için gösterebileceğiniz bir ipotek yoksa kredi üst limitinin üstünde bir miktar talep ediyorsunuz demektir. Bunu hesaplamanın belli başlı yolları vardır. Bu yol genelde gelir üzerinden elde edilen miktara bağlanır. Bir müşteri talep ettiği miktarın ödemek için taksitlendirme yapacaktır. Bu taksitlendirmede ödenecek her aylık tutarın maaşım 1/3’ünden yüksek olmayacağını bilmek gerekir. Bu noktada vadelerin ne kadar uzun olabileceği de ön görülür. En uzun vadede dahi bu oran oldukça önemlidir.

Kredi Notu Yetersizdir

Kredi notu sizin risk faktörünüzü belirler. Bu risk faktörü 1 ile 1900 arasındaki bir puanlamadan ibarettir. Bu not ne kadar yüksekse o kadar zor kredi alırsınız.

Kredi notu bir şahsın bütün bankalarda yaptığı işlemlerin tümü ele alınarak değerlendirir. Burada belirtmek gerekir ki kredi borçlarının asgarisinin ödenmesi kredi notunu olumsuz etkilemez. Bunun aksine kredi notu üzerinde olumlu etki yapacaktır.

Kredi risk grupları 5 ayrı bölümde değerlendirilir. Bu değerlendirme bankanın size kredi verip vermeyeceğini belirler. Kredi notunuz gerektiği gibi değilse hiçbir zaman kredi alınamaz, şeklinde bir yorumlama doğru değildir. Kredi notu yüksek miktarda ihtiyaçlar için yeterli olmasa da kredi alma imkanını tamamen ortadan kaldırmaz.

Düzensiz Ödemeleriniz Mevcut Olabilir

Bankanız yaptığınız tüm işlemleri rahat bir şekilde değerlendirmektedir. Bu şekilde esasen bütün problemler birbiriyle iliklidir. Düzensiz ödemeler bir noktada kredi notunuzu olumsuz etkiler. Ancak tek başına kredi alamamak için bir sebep olarak da düşünülebilir. Bu tamamen hizmet aldığınız banka kriterleri ile ilgilidir.

Daha Önce Kefil Olmak Bankalar İçin Bir Kriterdir

Daha önce herhangi bir borca kefil olmak aslında bankalar için olumlu bir kıstastır. Bu bakımdan kredi alma konusunda zorluk yaşıyorsanız daha önce kefil olmayışınız buna etki etmiş olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git