whatsapp toplu mesaj
Bankacılık

Borçların Tek Bir Kredide Birleştirilmesi İçin Ne Yapılmalı ?

Kredi kartı, eksi bakiye, vadesiz hesap, konut kredisi, otomobil finansmanı veya ihtiyaç kredisi borçlarınızın tümünü hesaplayın. Tüm kredi borçlarınızı tek bir kalem haline getirin ve bankaların birinden borç kapatma kredisi çekin. Bu şekilde tüm borçlarınızı tek bankada birleştirerek aylık ödeme miktarınızı düşürdüğünüz gibi, tüm kredi kartlarınızı da kapatarak bir daha borca girmemeyi garanti altına alabilir bu şekilde borçlardan kurtulabilirsiniz.

Bankadan çektiğiniz kredinizin vadesini uzatarak, aylık ödemeniz gereken ödeme miktarlarını daha da azaltabilir, örneğin 12 aylık bir krediyi 48 aya yayarak, vade uzadığında her ay ödenen para azalacağından biraz olsun ekonomik durumunuzu rahatlatabilirsiniz.

Yapılandırma ve kapatma kredisi

Bankaların sunduğu özel avantajlardan yararlanarak, borçlardan kurtulmak için kredileri başka bir bankaya taşıyabilir, bu bankada refinansman kredisi kullanabilir ve kısa vadede tüm borçlardan tek kredi hesabı ile kurtulabilirsiniz. Gerek 2017 yılında gündeme gelen sicil affı yasası ile gerekse kredi kartlarına ilişkin borçların yapılandırması mevzuatı gereğince borçlarını tek bankada toplamanız yararınızadır. 15-20 ay tek birden fazla bankaya aylık yüksek meblağlarda borcunuz olacağına, tek bankaya uzun vadede daha küçük taksitlerle borç ödemeniz daha kolaydır. Ancak yapılandırma ve kapatma kredisi çektikten sonra tüm kredi kartlarınızı iptal etmeniz, tekrardan borç batağına sürüklenmenizi engelleyecektir.

İpotekli kredi çekip değerlendirmek

Birçok borcu var iken, bankadan adınıza kayıtlı gayrimenkullerden birini ipotek ettirerek, yüksek miktarda kredi çekebilir ve bu kredi ile borçlarınızı tümünü kapatarak, tek borcu ödemeye devam edebilirsiniz. Arsa, tarla, otomobil, konut, bahçe, ev gibi taşınır ve taşınmazların bir bölümü bankaların eksper işlemi sonrasında ipotek kapsamına alınabilmektedir. Ayrıca ipotek tesisine ilaveten kefil göstermekte ayrı bir güvence olabilir.

Faizler düştüğünde yapılandırma ve refinansman

%1,20 aylık oranında kredi çektiğinizi düşünelim ve Eylül ayı itibariyle de kredi faizleri %0,85 seviyelerine düştü. Bu kapsamda aylık ödemeniz gereken faiz oranı 0,35 seviye düştüğüne göre, bankalardan yapılandırma ve Refinans kredisi çekmeniz durumunda, aylık ve yıllık ödeyeceğiniz tutar değişecektir. İkinci çektiğiniz krediye ödeyeceğiniz masraf, aylık ödeme tutarı, yıllık toplam ödenecek miktar bu faize bağlı olarak düşecektir. Bu yılın sizin için kârlı geçmesini istiyor iseniz, yapılandırma imkanlarını araştırabilirsiniz.

Kredi borcunuzu maaş bankanızdan yapılandırın

Borç batağına düşüp, icralık ve avukatlık olmadan, kredi kullandığınız banka şubesi ile görüşün. Kredi kartı borçlarınızın, bireysel kredilerinizin yeniden yapılandırılmasını, faizlerinin düşürülmesini ve ödeme süresinin uzatılmasını talep edin. Bu tür görüşmeler sonucunda bankanın ve BBDK’ nın mevzuatına aykırı bir durum söz konusu değilse kredileriniz yapılandırılır ve yeni bir ödeme planı oluşturulur. Bu plan dahilinde 2018 yılı itibariyle sıfırdan kredi kullanmış gibi ödemeye başlar ve bu şekilde borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close