BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Bozuk Sicile Kredi Veren BankalarHer ne kadar bankacılık yapılanma bakımından riskli bir yatırım aracı olsa da günümüzde hala bu tür işlemlerin sonucuna bakmaksızın kredi veren bankalar bulunmaktadır.Bozuk sicile kredi veren bankalar bulunmakta lakin bu işlemi kara listeye alınmakla karıştırmamalısınız. Kredi ve benzeri ödemelerinizi yapmamış veya geciktirmiş olabilirsiniz. Bu durumda sicilinizde kredi notunuz düşürülmektedir. Lakin bu kredi almanıza engel değildir. Kara liste durumu ile kredi notunun düşmesi durumu birbiri ile karıştırılmamalıdır. Bozuk sicile kredi veren bankalar kapsamında temin edilen kredi avukatlık ve mahkemeye taşınmış olmadığı sürece hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır. Mahkemelik olduğunuzda ise 5 yıl boyunca kredi çekememektesiniz.

Kredi notu adını verdiğiniz sistem kredi çekme işlemi için gerekli olan pozitif veya eksi yönlerin tek tıkla ayrıntılı bir şekilde gün yüzüne çıkmasıdır. Kredi siciliniz ile ilgili bilgilerin tümü Kredi kayıt bürosu adını verdiğimiz (KKB)üzerinde toplanır bizler bu kapsamda hangi kredi türünü tercih etmiş ne zaman ödeme yapmış veya ne kadar geciktirmiş isek tüm detayları ile + ve – şekilde detaylandırılmaktadır.

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalara Buradan Ulaşabilirsiniz!

Kredi alma ve kredi aldığınızdaki hızlı işlem kolaylılığı kredi notuna göre şekillenmektedir. Kredi ödemeleri sürecinde yaşanan olumsuz olaylar ve her ödemede en az askeri tutarı ödeyememe gibi durumlar kredi almayı etkileyip farklı bankalardan kredi çekseniz bile ödeme işlemleri açısından daha zor şartlarda kredi alma durumu ile karşılaşmaktasınız.Uygulama işlemi için çeşitli web sayfası araçlarını kullanabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bu alanda ödemelerinizi düzene sokarak açığı kapatıp bankanız tarafından sizlere sunulan ürün ve hizmetleri faydalı bir şekilde kullanmalısınız.

Kredi çekme işlemi askıya alınmış ve 5 senelik kısıtlama ile kredi alma hakkı sınırlandırılan kara liste müşterileri dışında her tüketici TC. vatandaşı olmak kaydı ile Devletin  ve özel Bankalar kapsamında kredi alma hakkına sahiptir.

Tapu gösterme ipotek yöntemi

İpotek işlemi kapsamında mal varlığınıza dayanarak kredi çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konut, daire, arsa ve benzeri taşınmazların ipotek edilmesi üzerine temin edilebilir. Bozuk sicile kredi veren bankalar kapsamında uygulanan faiz oranlarının normal oranlara payla daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bozuk sicile kredi veren bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank, Akbank, Odea bank bankaları sicili bozuk kişilere kredi imkanı tanımaktadır. Tabi bu imkan sicil affı yasası ve kredi politikaları kapsamında mümkündür.

Kefil gösterme yöntemi ile bozuk sicile kredi

Özellikle kefil olarak gösterilen kişi kamu çalışanı olduğu sürece bir problem yaşanmamaktadır. Kredi çekim işleminde kefil göstermeniz kredi işlemlerinizin daha kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır. Kefil gösterme ve ipotek işlemlerinde ödeneklerin düzenli yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ipotek edilen mal varlığı kişiden alınıp banka tarafından el konularak satışa çıkarılmaktadır. Eğer bankaya kefil göstermeniz gerekirse, bunlar kamu çalışanı veya esnaf olmak zorundadır.

Kara Listede Olana Kredi

Bankadan kredi ya da kredi kartı kullanan kişiler, borçlarını düzenli olarak ödedikleri taktirde, ilerleyen dönemlerde yapacakları yeni başvurularda hiçbir problem ile karşılaşmayacaktır. Ancak, ödemelerin düzensizleşmesi ve bununla birlikte bankaların kara listesine girme durumu söz konusu olursa, ne yazık ki bankalardaki hizmetlerin kapısı tamamen kapanacaktır. Birçok kişi, kara listede olmasına rağmen nasıl kredi alabileceğinin yollarını arasa da, bu doğrudan olabilecek bir yöntem değildir. Ancak, belirli istisna durumlarında bu kişiler kredi alabilecektir.

Kredi alabilmek için geçerli olacak istisna durumlarına iki temel örnek verebiliriz. Bunlardan ilki, zaman zaman çıkarılan sicil affı yasasından faydalanmaktır. Geçtiğimiz günlerde süresi dolan bu yasa ile binlerce kişi şartları yerine getirip, kara listeden çıkmayı başarmıştır. İkinci istisnai durum ise, bankada üst düzey yöneticilerin insiyatifine göre verilecek olan kredilerdir. Bu çok ender rastlanan bir durumdur ve her birey için uygulanamamaktadır. Kişilerin kara listeye girmesine neden olan sebep için mantıklı bir açıklama yapılabiliyor, kişilerin de alınacak yeni bir kredi için mevduatı bulunuyorsa, bankanın üst düzey yöneticilerinin özel kararı ile onlara kredi verilebilmektedir.

Düşük Kredi Notuna Kredi

Banka sicilinin bozuk olması, yalnızca kara listeye girmek ile açıklanacak bir durum değildir. Kişilerin geçmiş dönem işlemlerinin tamamının incelenmesi ile birlikte belirlenen bu sicilde, kredi notunuzun da büyük bir öneme sahip olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Şuan hem özel hem de kamu güvencesinde bulunan bankalar, düşük tutarlardaki kredi başvurularında bile bu durumu göz önünde bulundurmaktadır. Ancak, alınan bazı kararlar ile düşük kredi notuna sahip olanların da kredi çekebilmelerine olanak tanınmaktadır.

Şuan kredi notu değerlendirmesine göre riskli ya da az riskli grupta yer alan kişilere, bazı bankalar tarafından ayrıcalıklı bir şekilde hizmet sunulmaktadır. Bunun en güzel örneği ise, herkes tarafından bilinen N Kolay Kredi imkanıdır. Söz konusu kredi imkanını hazırlayan Aktifbank, başvuru yapacak kişilerden hiçbir şekilde kredi notu konusunda endişe etmemelerini, bankaların kara listesinde olmamaları ya da idari ve yasal takibe düşmemeleri şartı ile onlara kredi hizmeti vereceğini açıklamış durumdadır. Ayrıca, Aktifbank’a yapacağınız başvurularda, şube üzerinden başvuru yapma zorunluluğu ve gelir belgesi gibi evrakların şubeye teslim edilmesi gibi şartlar bulunmamaktadır.

Bankanın internet sitesinden başvurunuzu tamamladıktan sonra, bulunduğunuz şehirde varsa Aktifbank şubelerine gidip, yoksa da PTT şubelerine giderek kredinizi teslim alma şansına da sahip olacaksınız.

N Kolay Kredi Hesaplama

Eğer idari ve yasal takip almamış ama kredi notunuzu düşürdüğünüzden dolayı kredi alamayan biriyseniz, 30 bin TL’ye kadar N Kolay Kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 48 aya kadar vade seçeneğinin geçerli olduğu kredi paketi ile ilgili hesaplamamız aşağıdaki gibidir.

  • Başvuru Tutarı: 30 bin TL
  • Kredi Vadesi: 48 Ay
  • Tahsis Ücreti: 150 TL
  • Kredi Faiz Oranı: %2,29
  • Aylık Kredi Taksiti: 1.132,72 TL
  • Toplam Ödenecek Borç: 54.370,46 TL

N Kolay Kredi paketi için 30 bin TL’lik başvuru yaptığınızda tablo yukarıdaki gibi olacaktır. Diğer bankalara göre daha yüksek faiz oranı ile hizmet sunulduğu da açık bir şekilde görülmektedir. Ancak, banka büyük bir risk aldığından dolayı, bu şekilde bir hizmet sunmaktadır.

Sicili Bozuk Olana Para Bulma Yolları

Bahsetmiş olduğumuz yöntemlerin hiçbirinden olumlu bir geri dönüş alamamış ama para bulmanız gereken konuda da zamanınız giderek daralıyorsa, farklı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Şuan yaptığımız araştırmalara göre özellikle banka sicili bozuk olan kişilerin para bulma konusunda başvurduğu ilk durumun cep telefonu alım satımı olduğunu görmekteyiz. Faturalı hat kullanmanız şartı ile yapacağınız bu durum, cep telefonunun belirli vadeler ile tarife ücretine yansıtılması ile olmaktadır. Sizler de aldığınız telefonu satarak nakit ihtiyacınızı giderebiliyorsunuz. Ancak, bu durum tamamen düşük tutardaki ihtiyaçları kapsamaktadır. Daha yüksek ihtiyaçlar için başvurulan yöntemler ise, senet karşılığında borç para ya da altın alınabilecek yöntemlerdir. Burada ise kişilerin tefecilere başvurmadan tamamen güvenilir bir şekilde işlem yapması gerekmektedir.6 Comments

  1. kıredi puanim cok düşük geç ödemelerden dolayı 50bintl kıredi çekmek istiyorum tüm borçları kapatmak için maaşım iyi kıredi çekebilirmiyim kırmızı kalem veya icralık durumum yok.

  2. selam servis aracımı degiştirmek için kırediye ihtiyacım var sicil affından yararlanıyormuyum bilmiyorum yardımcı olurmusunuz saygılar

  3. yolcu gemilerinde çalışıyorum, bir bankaya kontratımı gösterdim, annem ve babam da emekli ve aynı bankaya emeklilikleri yatıyor, ama ona rağmen konut kredisi vermiyorlar.. hangi banka bu konuda biraz daha ılımlı yaklaşır ?

  4. iyide senin dediğin o bankalara baş vuru yaptım zaten vermiyorlarkii sadece buanım düştü gecikmeden dolayı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close