HAYVANCILIK VE TARIM

Büyükbaş Hayvancılık Kredisi Devlet Destekli Kredi Sağlayan BankalarBüyükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır diyen çiftçiler için Devlet Teşvik Hibe Kredileri Ziraat Bankası İnek, Düve, Manda Süt hayvancılığı ve besicilik kredilerini araştırdık. Devlet destekli en düşük faizli kredi veren bankalar ve teşvikler yazımızda yer almaktadır..Devlet süt ineği bakana ve besicilik yapanlara çeşitli destekler veriyor. Bazıları IPARD2, KOSGEB tarafından verilirken bazıları ise ZİRAAT BANKASI aracılığı ile vermektedir.

Büyükbaş hayvan fiyatları yüksek olduğundan, üreticilerin büyük bölümü, bu iş için banka kredisi kullanmayı tercih ederler. Bugün inek fiyatları en düşük 4.000 TL. den başladığını varsayar isek, büyükbaş hayvancılık yapmak için, iyi bir sermayeye ihtiyaç olduğu âşikardır.

Bir ailenin geçinebilmesi için 10 büyükbaş hayvan alınması gerektiğini de değerlendirirsek, tanesi 4 bin liradan 40 bin liraya ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu kapsamda devletin verdiği 30 bin lira hibe başlangıç sermayesi için yeterli görülmektedir.

Büyükbaş hayvancılık kredisi veren bankalar

Devlet yerli üretimi desteklemek amacıyla öncelikle Devlet Bankaları aracılığı ile (Ziraat Bankası, Halkbankası ve Vakıfbank) üreticiler için çeşitli krediler vermektedir. Bu kredilerin büyük bölümü Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Bunun haricinde TEB, İş bankası, Garanti ve INGBank hayvan alımları için çeşitli krediler vermektedir.

TEB büyükbaş hayvancılık kredisi

Süt hayvanlarınızın yem, ilaç ve bakım giderlerini karşılayan özel bir kredi olup, 18 aya kadar vade imkanı, Aylık veya 3 aylık eşit taksitlerde geri ödeme fırsatları bulunmaktadır.Büyükbaş hayvanlarınızın, kesime kadar giderleri TEB tarafından karşılanmakta olup, kesimden sonra siz kazancınızla geri ödersiniz. Bu kredinin avantajları ise 12 aya kadar vade ve Nakit akışınıza uygun, vade sonunda anapara ve faiz ödemesi şeklindedir.

 Devlet 2017 yılında yeni bir proje ile büyükbaş hayvancılık için 30 bin lira hibe verecek. Başbakan YILDIRIM müjdeyi verdi. Köyüne dönüş yapan 15 bin genç inek ve sığır alabilmek için 30 bin lira geri ödemesiz destek alacaklar.

Çiftçinin dostu Ziraat Bankası inek kredisi

Çiftçi ve besiciye de Ziraat bankası hayvan kredisi vermektedir. İnek almak isteyenler için Büyükbaş hayvan, manda, düve, dana, buzağı alarak süt yetiştiriciliği veya et hayvancılığı için devlet tarafından verilen hibe teşvik kredilerini araştırırlar.

Ziraat Bankası inek almak için,  10 baş ve üzerinde hayvan sayınızın bulunması gerekiyor. Eğer 3-5 adet ineğiniz var ise bu sayıyı Kredi almak için 10′ a tamamlamak zorundasınız. . Ziraat bankası şuan itibariyle inek çiftliği kurmak isteyenlere verdiği kredinin özelliklerine gelince;

 • 7 yıl vade imkanı,
 • Yıllık 0,5 faiz oranı,
 • Çiftçilik belgesi ile başvuru olanakları,
 • Yem, gübre ve diğer desteklerden faydalanma olanaklarıdır.

Şekerbank şubeleri tarafından da süt sığırcılığı, inek ve keçi yetiştiriciliği, yatırım amaçlı büyükbaş dana ve düve alma kredileri, besicilik destekleri verilmektedir. Şekerbank hayvan alımında çiftçilere destek olduğu gibi, hayvan yemi, barınak yapımı ve hayvancılıkta kullanılan tarım makinelerinin alımı içinde kredi vermektedir.

Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi

Türkiye’nin önde gelen bankalarında garanti bankası hayvansal üretim kredileri ile çiftçiye destek olmaya devam ediyor. Hayvansal üretim ve süt sığırcılığı kredileri olmak üzere iki çeşit kredi paketi sunmaktadır. Şimdi bu kredi paketlerini inceleyelim.

Besicilik Kredisi Kapsamı

Et üretimi yapan çiftçilere yönelik verilen kredi çeşitidir.Kapsamı;

 • Ahır yapımı
 • Canlı Hayvan Alımı
 • Makina Ekipman Alımı
 • Yem Alımı
 • İlaçlama Aşılama Temini

Süt Sığırcılığı Kredisi Kapsamı

Süt Sığırcılığı yapan çiftçilere yönelik verilen kredi çeşitidir.Kapsamı;

 • Silaj makinası ve ekipmanı temini
 • Yem hazırlama
 • Dağıtma ve Depolamam Sistemleri
 • Sağım Odası Tesisatı
 • Süt nakil Ekipmanları
 • İşletme Giderleri

 

 15 Comments

 1. hayvan kredisi almak istiyorom gerekli destekde kolaylık sağlarmısınız TEŞEKKÜRLER

 2. Büyükbaş inek almak istiyorum zıraat bankasından ama faiz alıyorlar genç çiftçilere. Faizsiz kredi vermenizi istiyoruz gençler adına

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close