BANKACILIK

Çek Kırdırma Komisyonu Hakkında En Düşük Komisyon İle Çek KıranlarSenetlerden oldukça farklı özelliklere sahip olan çeklerde, herhangi bir vade süresi bulunmamakla birlikte, yalnızca çek düzenlenirken belirlenen kesim tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü, çek kullanımında belirlenen bu kesim tarihi, ödemenin ne zaman gerçekleştirileceğini belirlemektedir. Bu tarih geldiğinde, çeki elinde bulunduran kişiler, bankalar aracılığı ile ödemelerini kolaylıkla alabilmektedir. Eğer kesim tarihinden önce ödeme alınmak isteniyor ya da acil nakit ihtiyacı ortaya çıkmışsa, bu durumda çek kırdırma işlemlerine yönelmek gerekecektir. Bu işlem, aslında senetlerin kesim tarihinden önce tahsil edilmesi anlamına gelmektedir. Kişiler çekleri bozdurmak için hem bankalardan hem de bazı finansal kurumlardan destek alabilmektedirler.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Bankalar ve faktöring gibi finansal kuruluşlar aracılığı ile bozdurulacak çeklerde ise, belirli oranlarda komisyon ödemesi yapılacaktır. Bundan dolayı, çek bozdurulacağı zaman banka ya da diğer finansal kurumlardan yana seçim yapmadan önce, komisyon oranları hakkında bilgi alınması doğru olacaktır.

Bankalar tarafından birçok kez gününden önce bozulan çeklerde, komisyon oranları daha önceden belirlenmiş olacaktır. Çünkü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) faaliyet gösteren bankalardan, işlemler için ne kadar komisyon alacağına dair resmi yazılar talep etmektedir. Bu yazılar zaman zaman bankalar ve BDDK talebi ile güncellenmekte ve işlemlerde de burada belirtilen sınırlar kesinlikle aşılmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından ilan edilen ve çek kırdırma işlemleri için belirli bankaların alacakları komisyonları ise şu alt başlıklar ile açıklayabiliriz.

Akbank Çek Kırdırma Komisyonu

Çekleri gününden önce bozdurmak isteyen kişiler, Akbank’ı tercih ettiklerinde, birkaç farklı şekilde hizmet alabilmektedirler. Çek düzenleyen kişiler farklı bankadaki hesaplarına yönelik bir keşide işlemi yapmış olsa da, Akbank anlaşmalı olduğu bankaların çeklerin ödemesini sizlere yapacaktır. Buna göre, işlemlerden alınacak komisyon miktarları şu şekildedir.

 • Kasadan TL veya da herhangi bir döviz kuru üzerinden yapılacak çek tahsilatlarından 35 TL
 • Çek tutarının TL veya herhangi bir döviz cinsinden banka hesabına aktarılmasında 16,50 TL
 • Diğer bankalara ait çeklerin tahsil edilmesi işlemlerinde 17 TL
 • Akbank’ın anlaşmalı olduğu bankalar tarafından düzenlenen, yabancı para cinsinden ödemesi yapılacak ve miktarı da hesaba aktarılacak olan çeklerde 13 TL
 • Toplu Akbank çek tahsilatlarında ise 17,50 TL

Denizbank Çek Kırdırma Komisyonu

Çek bozduracak olan ve bunun için Denizbank’ı tercih edecek olan kişilerden, şu şekilde komisyon alınmaktadır.

 • Denizbank’a ait olan takas içerikli çeklerde 15 TL
 • Diğer bankalar tarafından düzenlenen takas çeklerinde 15 TL
 • Farklı şubelerce düzenlenen çeklerde 25 TL
 • Denizbank şubelerinden yabancı para cinsinden yapılacak tahsilatlarda 40 TL’den 500 TL’ye kadar (Burada banka tarafından azami olarak %0,5 komisyon uygulaması yapılmaktadır.)
 • Farklı bankalara ait olan ve yabancı para cinsinden yapılacak tahsilatlarda 40 TL’den 750 TL’ye kadar komisyon alınacaktır. (Banka burada azami %0,3 komisyon talep etmektedir.)
 • Anlaşmalı diğer bankaların çeklerinin tahsili işlemlerinde azami %0,2 oranında komisyon alınacak, komisyon tutarları en az 25 TL ve en fazla da 250 TL olacaktır. Ayrıca Denizbank tarafından 15 TL’lik sabit işlem ücreti alınmaktadır.

QNB Finansbank Çek Kırdırma Komisyonları

QNB Finansbank aracılığı ile hem bankaya ait hem de diğer bankalara ait olan çeklerin kırdırılması mümkündür. Buna göre, bankanın alacağı komisyon tutarları şu şekilde sıralanabilecektir.

 • Aynı şubede keşide edilmiş çekler için tahsilat işlemlerinde 15 TL
 • TL cinsinden QNB Finansbank’a ait çeklerin tahsili işlemlerinde 10 TL
 • Döviz cinsinden tahsil edilecek ve QNB Finansbank’a ait çeklerin tahsilatında 30 TL
 • Döviz cinsinden ödeme talep edilen ve bankaya ait olmayan diğer çeklerde 45 TL
 • Farklı şube tarafından düzenlenmiş ve virman yolu ile yapılacak tahsilatlar için 20 TL
 • Farklı şube tarafından düzenlenmiş ve kasa yoluyla yapılacak tahsilatlarda 55 TL
 • Yabancı para birimine göre düzenlenen çeklerde takas işlemi için 35 TL
çek kırdırma
çek kırdırma

Garanti Bankası Çek Kırdırma Komisyonları

Ticari müşteri portföyü konusunda birçok bankaya oranla daha iyi konumda olan Garanti Bankası, çek kırdırma işlemleri için BDDK’ya aşağıdaki komisyon oranlarını tebliğde bulunmuştur.

 • Aynı şube tarafından düzenlenmiş çeklerin kasada tahsili sırasında 15 TL
 • Farklı şube kasalarından yapılacak tahsilatlarda 35 TL’den 150 TL’ye kadar komisyon uygulamasına gidilecek ve komisyon oranı azami olarak %0,2 olacaktır.
 • Garanti Bankası çeklerinin TL ya da döviz kuru üzerinden tahsil edilmesinde 15 TL
 • Diğer banka çeklerinin TL cinsinden tahsil edilmesi işlemlerinde, çek tahsil ücreti olarak 15 TL
 • Diğer bankaların düzenlediği ve döviz cinsinden ödemelerin yapılacağı çeklerde, anlaşmalı bankalar için 17 TL ve diğer bankalar için de 30 TL

Bankaların günü gelmemiş çeklerin kırdırılması işlemlerinde talep ettiği ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’ya tebliğ etti komisyon oranları yukarıdaki gibidir.

Faktoring Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Faktoring firmaları, özellikle hesap kesimi gelmemiş çekleri nakite çevirmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği finansal kuruluşlardan birisidir. Bankalar tarafından yapılan işlemleri aynı şekilde yapmakta olan faktöring firmaları, kişilerin ihtiyaçlarını karşılarken yine belirli oranlarda komisyon almaktadırlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenen bu şirketlere baktığımız zaman, resmi olarak faaliyet gösteren 61 adet faktöring firmasının olduğunu görebiliriz.

Bu firmalara çek kırdırma işlemleri için başvuru yapıldığında, genel olarak iki farklı şekilde ödeme yapılmaktadır. Bunların ilki ve genellikle düşük tutarlı çeklerde, çek üzerinde yazılı olan miktar eksiksiz olarak taraflara ödenmektedir. Ancak, burada firma tarafından komisyon kesintisi yapılmaktadır. İkincil ödeme işlemlerinde ise, komisyonlara ek olarak, çekte yazılı olan tutarın ilk etapta %80’lik kısmının ödemesi yapılmakta, kalan tutar ise, hesap kesim tarihinin sonrasında taraflara iletilmektedir.

Her firmanın farklı komisyon oranları ile hizmet sunduğu bilinse de, komisyon oranlarının kesinlikle BDDK sınırlarını aşmaması gerekmektedir. Bu da komisyon oranlarının en fazla %4 oranında olacağını bizlere göstermektedir. Faktoring firmalarının tercih edilmesinin sebepleri arasında komisyonların yüksek olması her ne kadar olumsuz bir durum gibi görünse de, birçok banka tarafından kabul edilmeyen ve karşılıksız hale gelmiş çeklerin tahsilatındaki zorluklarda, bu firmaların büyük bir kolaylık sağladığı bilinmektedir. Firma size doğrudan ödemeyi yapacağından dolayı sizler herhangi bir tahsilat işlemi ile uğraşmayacaksınız. Yalnızca kırdırma işlemlerinde firmalara vekalet ya da çekin devir işlemleri için gereken izinleri vermiş olmanız yeterli olacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close