GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Devlet Destekleme Kredisi ve Özellikleri

Devlet Destekleme Kredisi ve Özellikleri

Girişimcilere Devlet el uzatıyor!

İş kurmak, hayvancılık ile uğraşmak, yatırım yapmak, arıcılık, büyükbaş veya küçükbaş süt hayvancılığı, çiftlik kurmak, mağaza dükkan devralmak, evlenmek, ev almak kısaca her türlü faaliyetinde Devlet Destekleme Kredisi almak isteyenler için, başvuru şartları, Esnaf destekleri Kosgeb ve yardımlar haberimizde yer almaktadır.

Sosyal Devlet ilkesi gereğince işsizliği önleme adı altında yapılan yardımlar ve teşvikler ile Ülkemizde kendi işini yapmaya başlayan veya iflastan dönen birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Önemli olan Devleti ve yaptığı uygulamaları karalamak değil, üreten Türkiye’ nin bir bireyi olarak, ekonomiye katkıda bulunmak esastır. İster iş kurun, ister işinizi büyütün, gerçekten amacınız girişimcilik adına bir şey yaparak, geçiminizi sağlamak ise, devlet her zaman yanınızdadır.

ev alacaklara devlet desteği

ev alacaklara devlet desteği

Esnaf destek kredileri

Devlet, yatırım yapan ve iş kuran girişimcileri ve halen çalışır vaziyette işyeri bulunan küçük büyük ve orta ölçekli işletmeleri, esnafları desteklemek amacıyla çeşitli finansman kaynakları ile krediler vermektedir. Bu kredilerin bir çoğu bankalar aracılığı ile bir bölümü ise Kosgeb, bebka, kooperatifler, dernekler vb. Kuruluşlar vasıtasıyla verilmektedir. Devlet destekleme kredisi nasıl alınır diye soran esnaflar ve iş kurmak isteyenler iş kurmadan ve yatırım yapmadan önce hazırlamış oldukları bir iş planı ile devlet kurumlarına başvurmalıdır. Şuan itibariyle Kooperatifler ve Halkbank aracılığı ile 30 bin lira faizsiz kredi verilmektedir.

Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri

devlet destekli hayvancılık kredisi

devlet destekli hayvancılık kredisi

Devlet, yerli üretimi ve çiftçiliği desteklemek amacıyla, küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, balıkçılık, barınak yapımı, traktör ve tarımsal mekanizasyon aletleri ile benzeri alanlarda yatırım yapmak isteyenlere devlet destekli hayvancılık kredileri vermektedir. Bu kredilerin bir bölümü kosgeb tarafından verilirken, bir bölümü tarım kooperatifleri, bir bölümü ise Ziraat Bankası gibi devlet bankaları tarafından verilmektedir. Örneği Kosgeb tarafından canlı hayvan alımı için Devlet Destekleme Kredisi verilmez iken, hayvan barınağı yapımı, tarım aletleri alımı, süt sağma makinesi alımı gibi işler için Devlet Destekleme Kredisi ve Kosgeb hibe krediler verilmektedir.

Devlet teşvik kredisi almak isteyen tüm girişimcilerin, yapmak istedikleri iş ile ilgili ayrıntılı bir iş planı hazırlamaları ve bu iş planı çerçevesinde gerekli şartları öğrenerek Devlet Teşvik Kredisi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Örneğin Ziraat Bankasının Devlet Destekli kredilerinin başvuru şartları farklı iken, Kosgeb tarafından verilen teşvik kredilerinin başvuru ve şartları farklıdır. Bu sebeple, şartları ve başvuru koşullarını ilgili kurumlardan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Devlet destekli teşvik kredileri isimli yazımızda, Devlet destekli teşvikler anlatılmaktadır.

Devlet yardım kredisi veriyor mu?

Devlet Destekleme Kurumları tarafından durumu olmayan aileler için, çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Halk arasında daha çok devlet yardım kredisi olarak bilinen Devlet Destekleri genelde Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından sağlanan yardımlardan ibarettir. Devlet maddi durumu olmayan ve bu durumu resmi belge ile ispatlayan herkese belirli oranlarda maddi yardım yapmaktadır. Maddi yardım almak için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz. Kredinizi biz çekelim siz ödeyin sizin için bir alternatif olabilir.

Ev alacaklar için devlet destekli krediler

Ev alacaklar için devlet destekli krediler

Devlet destek kredisi şartları konusunda daha önce söylediğimiz gibi, başvurulan kurumlara ve talep edilen destek kredisi miktarına göre, başvuru şartları ve yöntemleri değişiklik göstermektedir. Örneğin Kosgeb tarafından verilen 30 bin devlet destekli hibe kredi ve 70 bin lira devlet destekli kredi alabilmek için 70 saatlik girişimcilik kursuna katılmak ve kurs bitiminde iş planı hazırlayarak kosgeb kredi başvurusu yapmak gerekmektedir. Ziraat bankası hayvancılık ve iş kurma kredileri için yine belirli hayvan sayılarda hayvan almak, iş kurmak istenen girişimlerde bulunmak ve bazı teminatlar istenmektedir.

50 bin lira hibe kredi 100 bin lira sıfır faizli krediler

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan, seçim öncesinde Ak Parti tarafından iş kurmak isteyen gençler için 50 bin lira devlet destekli hibe kredi ve 100 bin lira sıfır faizli devlet destekleme kredisi verileceği vaat edildi ve 2016 yılında ise bu kredi verilmeye başlandı. Başvuru koşulları ve şartları ise tüm girişimcilere uyuyor. Türk vatandaşı olmak, kursa katılmak ve proje geliştirmek yetiyor. (Projeniz yok ise, amacınız parayı alıp köşeyi dönmekse, boşuna uğraşmayın)ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Yücel Çavuş dedi ki:

  Borcundan dolayı kredi istiyorum

 2. Sema dedi ki:

  Hayalimdeki projeyi gerçekleştirmek için bu parayı almak şart köyüme gidip hayvancılık yapmak

 3. Semra dedi ki:

  Arazi alıp çiftlik yapmak istiyorum.veterinerim.buyukbas hayvancılıkla uğraşmak istiyorum.bu konuda yılların vermiş olduğu tecrübem var.fakat hayvan almak için devlet ten nasıl ve ne kadar kredi alabilirim.hibe kredi kullanabilirim.yada kredi şartları nasıl olur ?bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 4. MEHMET KARAKURT dedi ki:

  benım kendı çapımda bır işyerım var bu yıl işyerımı daha da gelıştırmek ıstıyorum 9 yıllık esnafım vede 30 yaşinda genç bır iş sahıbıyım nerelere basvuruda bulunabılırım kım bana nasıl yardımcı olabılır geleceğe dair planlarım var.

 5. firdevs gülmez dedi ki:

  Kendime el sanatları ,hediyelik ,çeyizlik eşyalar v.s. üretebileceğim bir atölye kurmak istiyorum ,nasil yardim alabilirim.

  1. Zeynep dedi ki:

   Merhaba benimde sizin gibi bir projem var.nasıl yol izlediniz

 6. Ersel alınak dedi ki:

  Ev almak istiyorum ne kadar yardımcı olabiliyorsunuz

 7. SELİM SEZER dedi ki:

  Simge Prefabrik adı altında Prefabrik çelik konsulüksiyon iç ve dış dekarasyon üzerine bir firma kurmak istiyorum buna uygun bir krediyi nasıl kullanabilirim saygılarımla arzederim.
  Selim Sezer

 8. Ahmet dedi ki:

  Ev almak istıyorum nekadar yardımcı olabiliyorsunuz

 9. Sefer angın dedi ki:

  tarım aletleri remork mibzer ilaçlama v.s. almak istiyorum devlet destekli ne yapmam nereye basvurmam gerekir yardımcı olurmusunuz

 10. Erdal güven dedi ki:

  Büyük baş hayvan çiftliği kurmak istiyorum 30 inek gibi faydalana bilirmiyim.

YORUM YAZ