HAYVANCILIK VE TARIM

Devlet Destekli Başvurusu Devam Eden Çiftçi HibeleriGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kırsal Kalkınma için Katılım Öncesi Yardım Aracı Tasarıları ve tanıtma işiyle uğraşan kuruluşlar aracılığıyla 2018 senesinde de tarım ve hayvancılık konusunda türlü hibe yardımlarıyla üretimde bulunan kişilere destek çıkmaktadır. Bununla beraber yeni iş yeri kuracak kişilere de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yardımlarını bu konuda da devam ettirmektedir. 2018 hibe yardımıyla mali konularda mevduatlarını gün geçtikçe çoğaltmayı sürdüren Devlet, tarımcılara aynı zamanda girişimci olan kişilere yardımda bulunmaktadır.

2018 Yılında Hangi Alanda Destek Verilecektir?

2018 senesi adına Devletin belirlemiş olduğu tutar 14.8 milyar civarında olduğu bilinir. Dolayısıyla, bu tutar ne için değerlendirilecektir? Hayvancılık iş koluna 4 milyar, mazot, gübre için yardımda bulunulacak tutar 1.9 milyar, kırsal zirai yardımı ile kırsal gelişim tasarıları adına 1.7 milyar, pamuk üretiminde bulunan tarımcılar adına ise 2018 senesinde 1.5 milyar miktar belirtilmiştir. Bunun haricinde 2018 senesi adına genel devlet gelir ve gideri 29.6 milyar olarak ifade edilmiştir. Hayvancılık ve tarım iş kolu konusunda mevduat yardımı 10.1 milyar civarındadır.

Hibe Desteği Genç Çiftçiler İçinde Devam Edecektir

2016 senesinde başlangıç yapan genç tarımcılara 30.000 lira hibe yardımı 2018 senesinde de sürdürmektedir. Bütün şehirlerimizde gerçekleşen bu tasarının müracaat tarihi 2018 yılının Nisan ayı olarak ön görülmektedir. Müracaatların Mayıs ile Haziran ayında sonlanması ve yıl bitimine kadar büyükbaş, küçükbaş hayvanların dağıtımının yapılması bekleniyor. Tasarıların 30.000 lira olan kısmı sene bitimine kadar ödemede bulunulması tasarlanmaktadır.
Genç tarımcı hibe tasarısı şeklinde genç tarımcılara köye dönüş yardımı da sunulmaktadır. Tarımcıların bu yardımdan faydalanmak için meydana getirecekleri mevduat alanları; bahçe süs bitkisi yetiştiriciliği, fide, fidan ve kültür mantarı üreticiliği, kültür mantarı üreticileri, örtü altı zirai şu demek ki seracılık, meyve bahçeleridir. Yılın dördüncü ayında verileceği tasarlanmaktadır. Geçen sene genç tarımcılara hibe yardımı 30.000 lira tutarında sunulmaktaydı. 2018 senesi adına 50.000 lira hibe yardımında bulunulacağı gibi rivayetler bulunsa da bu sene de resmi kurumlarca yardımın 30.000 lira miktarında olacağı ön görülmektedir.

Devlet Hibe Ahır Desteklemeleri Nedir?

Açık veya kapalı besicilik işiyle uğraşan tarımcıların kesin olarak üst seviye yatırım hususlarından biri de barınmak için yapılmış yerlerdir. Hayvanların gereksinimlerine göre tasarlanmış olan barınaklar daha fazla tarım işiyle uğraşan kişilerin soğuk kış şartlarını rahat bir biçimde atlatmasına yardımcı olmaktadır. Yem verme ile sulama kanalları, ahırın hava aldırılması ve ışıklandırılması bir hayli harcama gerektirmiş olan yatırım hususlarının ilk sırasında yer almaktadır. Kış mevsiminin soğukluğuna, yaz mevsiminin de sıcaklığına müsait biçimde tasarlanmış olunan barınaklar bir hayli hayvansal rahatsızlığında önüne yüzde yüz geçmektedir, tarımcıların yitimlerini en az en alt düzeye indirgemektedir. Epeyce masraf gerektirmiş olan bu yatırımlar adına tarımcı nakit bulma konusunda zor duruma düştüklerini herkes bilmektedir.
Bu halde tarımcılar eğer ki istekte bulunurlar ise ülkemizin hangi bölgesinde olursa olsun Ziraat Bankası aracılığıyla aşağı faizi yer alan kredi çeşitlerinden yararlanabilirler. Başkaca tekrar devletimiz 2018 yılında da sürdürmekte olan DAP, GAP, KOP ve DOKAP bünyesindeki şehirler de olan tarımcıların da tasarı bünyesindeki ahır imal edilmesi adına masrafların yarı kısmına hibe dolayısıyla tamamı devlet aracılığıyla geri ödeme yapılmadan sunulan teşvikler yer almaktadır. Bu 2 biçimde de kişilere sunumda bulunulan olanaklardan pekala geç kalınmadan ne şekilde müracaat edebileceksiniz? Kişilerden istenilmekte olan koşulları nelerdir?

Genç Çiftçi 2018 Hibe Desteği Başvuru Şartları

18 yaşını doldurmuş olmak, daha evvel benzer ürün açısından bu yardımdan yararlanmamış olmak, dilekçeyle kişi kendi müracaatta bulunması gerekir, üretimde bulunulacak olan tarlaya dair tapu ya da kira sözleşmesi dilekçeyle beraber sunulması gerekir.

Ahır Hibe Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır?

Müracaat zamanı geldiği vakit tasarı şehrinde yatırımda bulunacak olan tarımcılar ilk olarak besicilik adına istenmiş alan niteliğine sahip olunan ahır tasarısı kendileri tarafından hazırlanmalı veya hazırlatmaları gerekmektedir. Resmi gazetede de kişilerden istenmiş olan alan sınırı büyükbaş hayvancılık adına minimum 10 maksimum 49 küçükbaş hayvanlar da ise bu adet minimum 100 maksimum ise 200 sınırlı olması gerekmektedir. Tasarılar büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık alanına göre 2 biçimde projelendirilir. Aynı resmi gazeteye nazaran hazırlanmış olan tasarıda yardım yapılacak hususlar küçükbaş için 4 büyükbaş adına ise de 4 seçenekten meydana gelmektedir. Bu seçeneklerin ikisi barınakların şu anda etkin olanlar adına diğer ikisi de yeni ahır yapılacak olanları kapsar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close