GÜNCEL

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017 yılı Nisan ayında çıkan torba yasada bulunan ve AK Parti’nin 1 Kasım seçim beyannamesinde de olan çeyiz desteği için önceki gün bankalar toplandı ve devlet desteğinin nasıl yapılacağı belirlendi.

Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik netleşti. Yeni evlenenlere verilecek çeyiz yardımının Bireysel Emeklilik Sistem’inde (BES) olduğu gibi uzun vadeli olduğu görüldü. Yönetmeliğe göre evlenmek isteyen gençler Devlet Çeyiz Parasından faydalanmak için evlenmeden 3 yıl önce para biriktirmeye başlamak zorunda. Evlenmek isteyen gençler her ay düzenli olarak ayda en az 100 TL. en fazla ise 1000 TL. biriktirmesi durumunda, Çeyiz Yardımından yararlanabilecekler.

Evlilik kredisi devlet destekli hakkında güncel bilgi edinebilirsiniz.

Devlet destekli evlilik yardımı alabilmek için ne kadar para biriktirmek gerekli?

4 yıl boyunca birikim yapan genç, biriktirdiği para miktarının %10’u kadar ve en fazla 4.000 TL. , 5 yıla kadar para biriktiren gençler ise biriken tutarın % 15’i ve en fazla 4.500 TL. alacaklar. 60 ay ve üstünde para biriktirenler ise, biriktirdikleri para miktarının %20’sini alabilecekler. Devlet Evlilik Kredisinde ödenebilecek en yüksek rakam ise 5 bin lira olacak. Devlet Desteğinden yararlanmak isteyen gençler, en az 3 yıl sonra evlendiklerinde ise örneğin biriktirdikleri 10 bin lira için devletten biriken paranın yüzde 10’u yani 1.000 TL. Devlet Desteği Çeyiz Yardımı alacaklar. Bu hesaba göre düğün Kredisi kapsamında,  evlenmek isteyen bir gence yapılacak yardım 5 bin lira ile sınırlandırıldığı için, gencin 25 lira para biriktirmesi durumunda devletten en yüksek fayda sağlamış olacak.

Devlet çeyiz katkısı başvurusu nasıl yapılır?

Evlenmesine 5 yıl kalan ve evlilik Kredisi almak isteyen bir genç aylık ortalama 416 TL. para biriktirmesi durumunda, evlendiğinde 5 bin lira Devlet Desteği alabilecek. Her ay 100 Lira para biriktirenler ise 5 yıl sonrasında toplam biriktirdiği miktar 6 bin liraya olacağından, Devlet Destekli olarak 1.200 TL. yardım alabilecekler. Devlet Destekli Evlilik Yardımından faydalanmak için ise 27 yaşından küçük olmanız şart. Başvuru yapabilmek için herhangi bir bankada, birikim hesabı açtırabilir ve bu hesaba düzenli olarak yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden, en uygun Devlet Çeyiz desteğine  başvuruda bulunabilirsiniz.4 Yorumlar

  1. Sorularına karşılık cevap arayanlar mail veya numaranızı bırakın. Size dönüş yapılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close