KOSGEB

Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi İçin Başvuru RehberiDevletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi İçin Nasıl Nereye Başvurulur? ve şartları nelerdir? şeklindeki soruların yanıtını arayan bir çok girişimci kadın detaylı bilgi edinmek için çeşitli araştırma yapmaya gerek duyuyor. Devletin Genel Destek Programı ve Girişimcilik Programı çerçevesinde kendi işini kurmayı amaç edinen kadın girişimcilere 2017 senesinde de desteğini sürdürmeye devam etmektedir.

Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi

Kendi işini kuracak olanlara kredi desteği veren tek bir devlet kurumu vardır o da KOSGEB’dir. 2017 yılı içerisinde KOSGEB, kadın girişimcilere kosgeb desteği başvurusu yapanlara 18 yaş üzeri olması ve T:C. vatandaşları olmaları koşulu ile geri ödemesiz 50 bin lira hibe kredi vermektedir. Devletten alınan bu 50 bin lira teşvik kredisi geri ödemesiz olarak alınıyor.

50 Bin Lira Hibe Desteği İçin Nereye Başvurulur?

Tüm sektörlerin yaptığı gibi KOSGEB’de kadınlara iş kurma kredisi şartları dahilinde Uygulamalı Girişimci Eğitimi almasını ön koşul olarak talep eder. Uygulamalı Girişim Eğitimi almış kadınların yeniden bu eğitimi almasının lüzumu yoktur. Bu eğitimi almayan kadınların ise eğitim almak için İş-Kur’a veya bağlı olduğu il ve ilçedeki KOSGEB merkezlerine bizzat başvuru yapmaları gerekir. Başvuru esnasında 20 ile 30 arsında değişen soru testleri ile yeterlilik sınavına tabi tutulmaktadır. Yeterlilik sınavında başarı gösteren kadın girişimciler KOSGEB’in kredi desteği için sunduğu ön koşulu yerine getirmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alma hakkı kazanırlar.

Bu eğitimler ücretsiz yapılmaktadır ancak, 15 kişilik eğitim sınıfının açılması için başvuru sayısının yeterli sayıda olması gerekir. Şayet eğitim için yeterli sayıda başvuru söz konusu değilse sayı tamamlanana kadar beklenir. KOSGEB düzenlediği eğitim tarihlerini kendi resmi web sitesi üzerinden vatandaşlara duyurur. Gerekli sınıf sayısı oluştuktan sonra eğitimini başarılı olarak bitiren girişimci kadınlar kendi iş yerini açma aşamasına gelirler ve iş yeri açma giderlerini karşılamak adına Girişimcilik Destek Programına başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB’den ayrı olarak bayanlara özel kredi veren bankalar iş yeri kurma gerekçesiyle Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB ve devlet bünyesindeki Halkbank da iş yeri kurmak isteyen girişimcilere 12 ay ödeme yapmadan 48 ay ile 120 ay vadelerle kredi imkanı sunmaktadır.

Ev Hanımlarına İşyeri Açma Kredileri

Yeni bir iş yeri eri açmak ya da zaten var olan ve bugüne kadar süregelen bir iş için (ki bu da yeni bir iş kurmak anlamında gelir) ev hanımlarına işyeri açma kredileri sağlanırken girişimci kadının kredi isteğinde bulunmasından sonra kredi uygunluğu değerlendirmesi yapılır. Kredi değerlendirmesi yapılırken girişimci kadının bugüne kadarki ticari girişimlerini ne şekilde ilerlettiği, ne ölçüde başarılı olduğu, bankalara kredi taleplerinde bulunup bulunmadığı, şayet bir bankaya kredi talebinde bulunmuş ise bu kredi için ne kadar söz verdiği gibi durumlar önemli ölçütlerdir ve bu çerçevede işini büyütmek isteyen ya da yeni iş kurmak isteyenlerin geçmişteki deneyimleri Kobiler açısından önemlidir.

Diğer bir açıdan geçmişte hiçbir ticari faaliyette bulunmamış olanlar, üniversite mezunu olsa dahi ticaretle uğraşmayanlar veya maaşlı olarak bir iş yerinde çalışmış kişiler için bankalar iş kurma kredisi vermek için bu kişilerin kredi kartlarını düzenli ödeyip ödemediklerine, bireysel kredilerini zamanında ödeyip ödemediklerine bakılarak değerlendirme yapar.

       Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi İçin Nereye Başvurulur?

                                                                                                                                                                       

Kadın Girişimciler İçin KGF Desteği

Teminat yetersizliği olan kadın girişimcilere girişimcilik destek kredisi vermek için özel bankalar devreye girerek Kredi Garanti Fonu kefilliği ile bu sorun çözüme kavuşturur.

Girişimci Ev Hanımlarına Ziraat Bankası Girişimci Kredisi

Yeni iş yeri kurmayı hedef edinen kadın girişimcileri desteklemek amacı ile Ziraat Bankası birçok avantaj içeren Kadın Girişimcilik Destek Paketi düzenlemiştir. Ayrıca hazine desteğiyle sağlanan Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet dayanağı ile çok düşük faizle destek kredisi almak isteyen bayanlara kolay bir imkan sunuyor.

Kadın Girişimciler İçin Eğitim Programları

Yapılan yeni bir güncelleme ile 2017 senesinde girişimci kadının iş yeri açmadan evvel KOSGEB’e bir ön başvuru yapma şartı oluşturuldu. Yapılan bu başvuru neticesinde ön başvurusu kabul edilen kişi işyerini açabilir duruma geliyor. Girişimci iş yeri açma sırasında yaptığı tüm masrafları faturalandırarak KOSGEB için istenen evraklar ile birlikte vererek yaptığı faturalandırılmış tüm harcamaları geri alabiliyor.

KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen girişimci kadınların bazı aşamalardan sırayla geçmesi gerekiyor. İlk olarak açmış oldukları işyeri sicil numarasını sistemde görünebilmeleri için KOSGEB verilerine kaydettikten sonra Kobi Beyanname formunun doldurulması gerekir. Girişimci, girişimcilik eğitiminde öğrendiği şekilde yapmayı düşündüğü işin, iş planı projesini oluşturarak sunumunu yapar. Sunum onaylandıktan sonra iş yeri adına gerçekleştirilen tüm masraf faturaları ile işyeri evrakları KOSGEB’e verilir. Tüm bu şartlar yerine getirildiği takdirde yapılan harcamaların geri ödemesi sağlanarak KOSGEB Kadın Girişimci Destek Programı’ndan % 30 kazanım ile hibe kredi desteğinden yaralanabilir.

Girişimci Kadınlar Girişimci Erkeklere Nazaran %20 Daha Avantajlı

Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciye devletin sağlamış olduğu 10 puan değerindeki ayrım 20 puana çıkarılmıştır. 70 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimi sonrasında sunumunu yaptıkları iş planı çerçevesinde 50 bin lira geri ödemesiz hibe ve 100 lira da sıfır faiz koşullu geri ödemeli kredisi başvurusu sonucu kredisi onaylanabiliyor. 100 bin lira kadar sıfır faiz ile verilen kredinin geri ödemesi için ilk 30 ay ödeme yapılmıyor, sonraki 24 ay içerisinde ise eşit taksit yapılarak son derece kolay bir geri ödeme planı sağlanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=joXJVPUaIL4One Comment

  1. İyi günler ben bir ev hanımiyim .Bende bir iş kurmak istiyorum Gaziantep te bir züccaciyeci dükkanı açmak istiyorum. 5 çocuğum var .Hepsini de Allah ın izniyle okutmak istiyorum. Nereye baş vurmak gerekiyorsa lüfen yardımcı olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close