Emekli Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emekli Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
7 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 24 kez okundu.

Tıpkı emekli olmayanlar gibi emekliler de birtakım kredilere ihtiyaçlar duyabilmektedir. Ancak bu durumda bazı farklı kriterler yer almaktadır. Bankalar sıklıkla bazı kriterleri ön planda tutarak emekliler için özel avantajlı kredi imkanları sunmaktadır. Bu imkanlar istenilen kredinin mahiyetine göre değişebilmektedir.

Kredi Notunun Krediye Etkisi

Temelde basit yollarla alınabilen ihtiyaç kredisinden taşıt veya konut kredisine kadar emeklilerin de yararlanabileceği kredi türleri mevcuttur. Bu kredilerin alınabilmesinde temel kıstaslardan birisi kredi notudur. Kredi notu tüm bankaların ortak bir zeminden elde ettiği hesap hareketlerine göre verilen puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi kredi kartı kullanıcısının yaptığı tüm işlemleri kapsar. Düzenli olarak kredi ödemelerini gerçekleştiren banka müşterileri için kredi talep etme durumu kolaylaşacaktır. Öte taraftan orta risk olarak anılan hesap sahipleri yine kriterlere uygun olmak şartıyla kredi alabilmektedir. Ancak borçları nedeniyle takibe düşen kişilerin kredi talepleri reddedilebilir.

Emekli Maaşına Göre Kredi Miktarları Nasıl Hesaplanır?

Kredi talep etmede diğer kıstas ise maaştır. Maaşın kredi için etkisi alınabilecek miktara yöneliktir. Bir emekli maaşının 15 katı kadar kredi talep edebilmektedir. Ancak kredinin bir taksiti maaşın yarısını geçmeyecek şekilde ayarlanmak durumundadır. Bu durumda vadeler de buna göre hesaplanacaktır. Uzun vadeli krediler için maaşın yarısını geçmeyen bir taksitlendirme sürecinde alınacak kredi maaşın 15 katını geçiyorsa bu kredi için yeniden düzenleme yapılır ve kredi alınamaz.

Emekli Kredisi Kredi Yaş Sınırı

Emekliler belli bir yaştan sonra kredi alamamaktadır. Bu yaş sınırlaması her bankanın kendi belirlediği orandadır. Ancak yine de bir genelleme yapmak mümkün.

Bankalar genel olarak 80 yaşın üstündeki kişilere kredi vermemeyi tercih etmektedir. Diğer taraftan ödenecek borcun süresi emekli kişinin 80. yaşına denk geliyorsa bu kredi reddedilir. Yine yukarıda verilen vade süresi ve maaşın 15 katı saklı tutulmak üzere bu durum da hesaba katılacaktır. Yani kısaca 75 yaşındaki bir insan en fazla 5 yıl vadeli kredi alabilecektir.

Emekli Kredisi Kullanma Şartları

Yukarıda belirtilen 80 yaş sınırı her kredi türü için uygulanacaktır. Unun yanı sıra emeklinin kredi almak için herhangi bir hukuki engeli veya yaptırımı bulunmaması gerekir. Öte yandan emeklinin çalışıyor olması resmi bir belge ile belgelenmek durumundadır. Arsa veya konut kredisi gibi durumlarda ipotek ettirilecek taşınmazlar için evli kişilerin eşlerinin imza ile onay vermesi gerekecektir.

Krediler taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi olarak nitelendirilir. Her bir kredinin belli bir üst limiti ve vade miktarı vardır. Bu vadeler ve üst limitleri belirleyen temel etken ise emekli maaşıdır.

Emekliye Kolay Kredi Veren Bankalar

Şubesiz bankacılık son yıllarda en çok tercih edilen bankacılık modellerinden biridir. Bu modelde işlemlerin tamamen masrafsız olması ve ihtiyaç kredisi için kefil istememesi oldukça avantajlı olarak düşünülmektedir. Emeklilerin de küçük çapta ihtiyaç kredilerini kullanabilmesi için belli imkanlar sağlayan bu bankacılık modelleri evrak yüküyle uğraşma durumunu da ortadan kaldırmaktadır. Bu yönüyle en çok kullanılan model QNB Finans Bank tarafından oluşturulmuştur. En fazla 48 aya kadar vade imkânı sunan bu bankacılık modelinde %1,94 faiz oranı ile kredi kullanmak mümkündür. Ayrıca diğer masrafsız bankacılık modellerinde de farklı imkanlar sunulmaktadır. Bu bankalar arasında CEPTETEB, iGaranti, Nuvo, Dijital Deniz, A Bank Mutlu Param, N Kolay Kredi Aktif Bank ve Albaraka gibi pek çok seçenek yer almaktadır. Genelde ihtiyaç kredisi için tercih edilen bu modellere yine ipotek yoluyla yüksek miktarlarda kredi talep edebilmek mümkündür.

Emekli Kredisi Veren Bankalar

Bu listeye neredeyse tüm bankaları eklemek mümkün. Ancak her bankanın vade süreleri ve verdiği kredi miktarları değişmektedir. Bu miktarlar en fazla 20.000 ile en fazla 100.000 TL arasında değişse de vade süresi olarak genelde 48 ay tercih edilmektedir. Ancak ING Bank belirtilen konu için 36 ay vade süresi beyan etmektedir. Diğer taraftan bankaların bazılarının üç ayda bir ödeme imkânı sundukları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bankaların yaş sınırını ortalama 80 olarak belirtmiştir. Ancak bazı bankalar bu rakamı daha yukarı veya aşağı tutabilmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Sunan Bankalar

Bazı katılım bankaları emeklilere bazı hizmetleri sunmak adına faizsiz krediler vermektedir. Bu krediler 48 ay vade ile verilmektedir. Ancak yine de bankaların kâr payı oranları sunduğunu belirtmekte fayda var. Bu bankalar %1,75 ile %2,10 arasında değişiklik göstermektedir. Bu bankaları Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka, Bank Asya olarak sıralanabilir. Bunların yanı sıra Emin Evim isminde firma finans kuruluşu olmamasına rağmen emekliler için faizsiz kredi imkânı sunar. Bunu bir kooperatif benzer bir yapılanma gibi düşünmek mümkündür.

Kredi Başvurusu İçin Emekliden İstenen Belgeler

Emekliden ekstra belge olarak ikametgâh belgesi istenmektedir. Diğer taraftan alınacak kredi konut kredisi ise alınacak tapunun fotokopisi istenecektir. Ayrıca taşıt kredisi için ruhsat istenecektir. Ek gelir belgesinin beyan edilmesi ise kredi alımını kolaylaştıracak bir unsur olarak karşımıza çıkacaktır.

Emekli Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Bir arsa satın almak için öncelikle bir ipotek göstermek gerekebilir. İpotek gösterilecek taşınmaz mal için uzman kişilerce yapılacak eksper değerlendirmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu raporun belirlediği fiyata göre verilecek kredi miktarı bankalara göre değişmektedir. Bu oran %80’e kadar çıkabilir. Aynı şekilde konut kredisi için de bu ekspertiz raporu hazırlanacaktır. Vade süreleri bu tarz krediler için daha uzun olabilmektedir. Bu bakımdan yine de diğer kriterler göz ardı edilmez. Banka için emekli maaşı beyanı şarttır. Vadeler emekli maaşının yarısın geçmeyecek şekilde her ay taksitlendirilerek hesaplanır. Her banka bu krediler için yıllık maliyet oranlarını verilecek krediye ilave eder ve borcu bu şekilde hesaplar.

Emekli Kredisinde SSK ve BAĞ-KUR Farkı Var mı ?

Bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerin başında emeklinin SSK veya Bağkur emeklisi olup olmamasının bir önemi olmadığıdır. Burada bankalar ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığına ve kredi notuna bakarak bir değerlendirme yapacaktır.

Emeklilik Gözetim Merkezi Nedir?

Hazine müsteşarlığı emekli haklarını korumak adına Emeklilik Gözetim Merkezini kurmuştur. Burada kamuoyunu doğru bilgilendirme, yasaları ilan etme ve sistemin doğru şekilde ilerlemesini sağlamaktır.

Emekli Kredisi İçin Emekli Olmak Şart mı?

Emeklilikle ilgili kredi imkanlarından yararlanmamanın tek yolu emekli aylığının bağlanmasıdır. Diğer türlü emeklilik gününün veya pirimin dolması bu imkanları sağlamayacaktır. Yine de çeşitli nedenlerle pirim günü sağlanmadığı halde kadınlar doğum borçlanması ile gününü tamamlayabilmektedir.  Bunu sağlayan gün sayısı ise çocuk sayısı ile ilişkilidir.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları

Emekliler için net bir faiz rakamı vermek doğru olmaz. Bankaların faiz oranları sürekli değişmektedir. Ancak bazı durumlarda emekliler için özel avantajlar sunulması nedeniyle pek çok banka tercih edilebilir.

PTT Üzerinden Kredi Veren Bankalar

Bazı bankaların emekli maaşı konusunda PTT ile ortak çalıştığı bilinmektedir. Öyle ki maaş kartını ek ücret ödemeden bu sayede PTTmatiklerde kullanmak mümkün. Bu imkân kredi istenirken de PTT üzerinden sağlanabilektedir.

Emekliye Sıfır Kredili Faiz Veriliyor mu?

Bazı durumlarda kamu otoritesi tarafından faiz payları bankaya ödenmektedir. Bu durumda emekliye sıfır faiz oranı ile kredi verilmiş olacaktır.

Emekli Kredisi Faiz Oranları Daha mı Uygun?

Temelde diğer kredilerden farklı bir yöntem uygulanmaz. Bazı durumlarda özel fırsatlar sunulsa da genelde bir fark görülmemektedir. Ancak emekli maaşının bankaya taşınması sayserinde bazı özel indirimler sağlanabilir.

Emekli İçin Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak bankalar riskleri ortadan kaldırmak adına hayat sigortası yaptıran emekliler bazı faiz indirim fırsatları sunabilir.

Emeklilere Verilen Kredilerde Neden Hayat Sigortası Yüksek Çıkıyor?

Bunun temel sebebi sigorta kuruluşlarının risk faktörü değerlendirmesi ile ilgilidir. Yaş kriteri nedeniyle emekliler en riskli grupta yer almakta ve bu nedenle sigorta için istenen ücret yüksek çıkmaktadır.

Emekliler Konut Kredisi Kullanabiliyor mu?

Emeklilerin kredi kullanımında yaş sınırına takılmaması gerekir. Örneğin bir banka yaş sınırı olarak 80 yaşı belirlemiş olsun. Bu durumda 70 yaşındaki bir emekli en fazla 10 yıl vade ile kredi alabilmektedir.

Emekli Kredisi İçin Ödenen Masraflar

Emekli olmayan vatandaş ile aynı masraflar sunulmaktadır. Bu masrafların dosya masrafı, sigorta masrafı ve ipotek için veya eksper raporu için istenen masraflar olarak sıralanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git