whatsapp toplu mesaj
Bankacılık

En Yüksek Mevduat Faiz Oranı Veren Bankalar

Hisse senedi alımı gibi riski yüksek olan yatırımlarda kar marjı yüksek olmasına rağmen, vadeli mevduat hesapları herhangi bir risk teşkil etmediği için kar marjları da düşüktür. Ancak bankaların dönemsel olarak uyguladıkları kampanyalara dâhil olarak yüksek faizlerle getiri elde edebilirsiniz.

Bildiğimiz gibi, bankaların tümü belirli vadeler ile nakit parasını değerlendirmek isteyenler için çeşitli faiz oranları ile para kazandırmaktadır. Bankaların büyük bölümü, piyasa koşullarını takip ederek, parasını riske girmeksizin değerlendirmek isteyenlere, yatırım yapmaktan kaçınanlara faiz vermeye devam etmektedirler. Bu kapsamda bir çok banka, yatırımcıyı bankasına çekmek amacıyla, giriş faizi, Hoş geldin faizi, ilk faiz birikimi gibi isimler altında, müşteriyi bankaya çekmek ve parasının banka da değerlendirilmesini sağlamak amacıyla yüksek oranlarda faiz vermektedirler. Ancak verilmekte olan bu faizler, ilerleyen aylarda, yarı yarıya hatta daha alt seviyeleri düştüğü görülmektedir. Tabi bu durumuna tek etken, bankaların bu tutumu haricinde, piyasa koşulları da gösterilebilmektedir.

ING Turuncu Hesap

ING bankasının bu uygulamasında ilk 60 gün boyunca %14 hoş geldin faiz kampanyası mevcuttur. Vade boyunca dilediğiniz zaman paranızı çekip dilediğiniz zaman para ekleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak 20.000 TL’lik bir birikiminiz varsa 31 günlük faiz uygulamasıyla aylık 280 TL’lik bir kazancınız olacaktır. ING vadeli hesaba nazaran çok daha fazla artısı vardır.

e-turuncu-hesap-faiz-oranlari

Akbank Direkt Serbest Hesap

%13,50 tanışma faizi kampanyasında yüksek bir oranda getiri vardır. Ortalama 20.000 TL’lik bir yatırımınız varsa bunu 31 gün vade yaparsanız net kazancınız aylık 270 TL olacaktır. Aynı zamanda diğer bankalardaki gibi paranızı çekebilmek için vade sonunu beklemek zorunda kalmıyorsunuz, istediğiniz zaman para ekleme ya da para çekme işlemi yapabilirsiniz. Fakat bu %13,55’lik faiz oranı 90 gün boyunca geçerlidir 30 günün sonunda liste faiz oranlarından yararlandırılırsınız. Akbank Liste faiz oranları da Ocak 2018 için 50.000 TL’ye kadar %9.50’dir.

akbank,direk-hesap,faiz-oranlari

Garanti Bankası E-Vadeli

Garanti bankasının bu kampanyasında % 14,25 oranında hoş geldin faizi bulunmaktadır. Ancak %14,25’lik oran 75.000TL ve üzeri bakiyeleriniz için geçerlidir. 75.000 TL’nin altında bir birikiminiz varsa %12’lik faiz oranından yararlanabilirsiniz. Yine Akbank’ta olduğu gibi vade bitimini beklemeden para yatırabilir ve para çekebilirsiniz faiziniz bozulmaz.  Garanti cep şubesi ya da Garanti internet şubesinden e-vadeli hesabınızı açabilirsiniz.

garanti-e-vadeli-hesap

Aşağıda bazı bankaların Türk Lirasına verdikleri mevduat faiz oranları görüntülenmektedir. Bu faiz oranları bankaların kampanyaları dahilinde düşüş veya artış gösterebilmektedir.

 • Garanti Bankası TL %7,00
 • Akbank TL %4,50
 • Burgan Bank TL %6,00
 • Fibabanka TL %7,85
 • Halkbank TL %4,75
 • HSBC TL %5,50
 • Tekstilbank TL %7,25
 • Ziraat Bankası TL %4,75
 • TEB Marifetli Hesap TL %8,50
 • Denizbank TL %5,50
 • İş Bankası TL %4,60
 • Vakıf Bank TL %9,60
 • Odeabank e-Vadeli Mevduat TL %10,00
 • Anadolubank e-Vadeli  %10,75
 • Yapı Kredi Bankası Vadeli Mevduat TL %5,00
 • Şekerbank TL. %4,50

Odeabank Oksijen Hesap

Odeabank’ın bu kampanyasında %14,50 oranında bir faiz getirisi mevcuttur. Minimum 2.000 TL tutarında birikiminize başlayabilirsiniz. Ve bu hesabı açtığınızda her ay 2 adet sinema biletine sahip olabiliyorsunuz.

Sizlere 2018 yılı için en yüksek faiz getirisi olan bankalardan örnekler verdik. Yalnız unutulmamalıdır ki her banka alacağınız faiz oranı için sizden her ay bir faiz tahakkuku alacaktır. Bu yatırıma yeni başlıyorsanız hesap hareketlerinizde vergi ödemesi ya da faiz tahakkuku adında bir kesinti olursa endişelenmenize gerek yoktur. Bu uygulama aylık faiz kazancınızın vergisi olacaktır.

odeabank-oksijen-hesab

Banka Faiz Oranları Nasıl Karşılaştırılır ?

Banka faiz oranlarını karşılaştırmak için izleyeceğimiz iki yöntem bulunmaktadır. Birincisi tek tek bankaların web sitelerine girerek kullanacağımız kredilere ilişkin notlar alıp daha sonra bu notlar üzerinden karşılaştırma yapmaktır. İkinci ve daha kolay olan yöntem ise internet üzerinden bu karşılaştırmaları bizim yerimize yapan sitelerdir. Bu internet sitelerine girerek kullanmak istediğimiz kredi miktarını ve vade sayısını seçmek suretiyle bize en uygun kredilerin site tarafından kıyaslanması ve bize en uygun kredi seçeneklerinin gösterilmesi mümkündür. İnternet üzerinden bu hizmeti sunan çokça site bulunmaktadır. Bu yöntem hem zahmetsiz hem de güncel olması nedeniyle banka şubesine gittiğimizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamamız nedeniyle tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close