Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 30 kez okundu.

Mesleği esnaflık olanların zaman zaman nakit ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu bakımdan bankaların verdikleri esnaf kredileri esnafı rahatlatmak adına oldukça büyük bir önem sahiptir. Esnaf kredisi genelde KOBİ olarak değerlendirilen orta veya küçük ölçekteki esnafları kapsamaktadır. Belli şartları taşıyan her esnafın bu krediden yararlanması mümkündür. Bankalar genelde esnaflar için ödeme kolaylığı da sağlamaktadır. Bu bakımdan bankaların verdiği faiz oranları ve diğer avantajlar değerlendirilmelidir.

KOBİ Nedir?

Açılımı küçük ve orta boy işletme demek olan KOBİ ülke ekonomisi için özel bir yere sahiptir. Bu bakımdan konuya ilişkin 2012 yılında bir yönetmelik düzenlenmiş ve bu sayede KOBİ ifadesini kapsayan tüm özel şartlar belirlenmiştir. Burada belirtilen tanıma göre KOBİ olabilmenin en temel şartı 250’den az çalışana sahip olmak ve yıllık gelir gider tablosundan hasılat elde eden kuruluşlardır. Bu kuruluşların piyasada yaşanan ekonomik dalgalanmalardan diğerlerine nazaran daha olumsuz etkilenmektedir. Bu durumda Esnaf kredisi devreye girecektir.

Esnaf Kredisi Nedir?

KOBİ’ler için bankalar tarafından düzenlenmiş kredilere esnaf kredisi denir. Esnafın maddi olarak zor zamanlar geçirmesini önlemek, yeni girişimlerine destek olmak ve onlara destek olmak amacıyla hazırlanan bu kredilerin paket halinde sunulduğunu biliyoruz. Esnaf kredisinin ödemesi 120 ay vadeye kadar uzayabilmektedir.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisinden faydalanmanın ilk şartı bireysel başvuru değil kurumsal başvuru yapmaktır. Esnaf kredisini alacak işletme sahibi veya sahiplerinin bu başvurular için ekonomik olarak gelir durumu önemlidir. Ayrıca bankalar şirketin genel durumunu değerlendirme yoluna gidecektir. Bu iki kriterin birlikte değerlendirilmesi söz konusudur.

Esnaf kredisinin iki ayağı vardır. Birincisi yeni kurulan bir işletmenin ihtiyaçlarını gidermesi için aldığı kredidir. Diğer ise hali hazırda var olan işletmenin farklı ihtiyaçları gidermek adına talep ettiği kredidir. Bu kredilerde devlet desteğinden faydalanmak mümkündür. Devlet desteği yalnızca faizi ödeyecek şekilde düzenlenmiştir. Bu bakımdan buna faizsiz kredi demek de mümkündür.

Kredi almak isteyen şirketin sahiplerinin öncelikle kredi notu krediyi alabilecek durumda olmalıdır. Bu noktada bankaların hem bu duruma hem farklı finansal değerlere bakması söz konusudur. Fideksin kredi notlarını iletmenin yanı sıra bankalara bir de çek raporu sunabilmektedir. Bu çek raporunda müşterinin çek alışveriş alışkanlığı incelenecektir. Çek incelemesi son 13 ay için yapılmaktadır.

Bu incelemelerin ardından kredi için yapılacak işlemlere geçilecektir. Kredi almanın bireysel bazında olduğu gibi yine bu konuda da kolaylaştırıcı unsurlar vardır. Bu unsurlar arasında ipotek gösterme yer almaktadır. Ancak kredi almada ipoteksiz de elde edilebilecek bir değer vardır. Bu değer işletme sahibi için yeterli ise bunun kabul edilip edilmemesi müşteriye bağlıdır. Ancak yetersiz görülürse bankaya ipotek teminatı verilmelidir. Diğer yandan işletme sahiplerinde var olan ek gelirler kredi alma konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Hangi Belgeler İstenir?

Kredi talebi için bankaya bazı belgelerin teslim edilmesi gerekecektir. Bu belgelerin başında işletme sahibi ve varsa ortaklarının kimlik fotokopileri gelmektedir. Bankaya başvururken kimliği aslı veya ehliyet götürülmelidir. Diğer taraftan imza sirküleri, oda kayı belgesi, vergi levhası istenecektir. Ayrıca işletmenin son iki yıla ait bilanço, ticaret sicil gazetesi ve gelir tablosu bankalarca talep edilir. Şirkete ait mal dökümü aynı zamanda ortakların mal dökümü belgeleri de talep edilen belgeler arasında yer alır.

Esnaf Kredisi ile İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Bir banka 120 aya kadar vade fırsatı ile esnaf kredisi verebilir. Fakat istenecek kredinin 50.000 TL’nin altında olması halinde bu kredi ihtiyaç kredisini olarak değerlendirilir. Bu durumda bireysel işlemlere tabi olarak 48 aya kadar vade imkânı kabul görecektir.

KOSGEB Desteği Nedir?

Bir işletme açmak ciddi birikim ve tecrübe gerektirmektedir. Gerekli şartları sağlayan insanlar hayalini kurduğu işletmeyi açabilecektir. Ancak bu durumda maddi desteğe ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacın bir kısmını kredi olarak karşılamayı düşünen işletme sahibi yine kredi arayışına girecektir. Bu noktada KOSGEB hem maddi destek sağlayan krediler vermekte hem de 50.000 TL tutarında hibe desteği sunmaktadır.

KOSGEB desteğini alabilmenin ilk şartı İşkur tarafından verilen kursu başarı ile bitirip belgesini almak gerekir. Bu belge için bir proje hazırlama şartı aranmaktadır. İlerleyen süreçte işletme açmak isteyen kişiden kursta öğrendiği tarzda bir projeyi sunması istenir. Projesi kabul edilen kişinin iş yeri açtıktan sonra yaptığı harcamaları kanıtlamak suretiyle geri alması mümkündür. Bu miktar en fazla 50.000 TL olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git