ESNAF KREDİSİ

Esnafa 30 bin lira faizsiz krediEsnafa faizsiz kredi şartları (50 bin+30 bin)

2017 yılında esnafa verilen kredi 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi 2018 ‘de verilecek.Öncelik küçük esnaflar bu krediyi almaya hak kazanacak krediyi almak için aranan şart daha önce işletme adına hibe ve kobi kredisi kullanmamak olacaktır.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Esnafımıza 50 bin lira faizsiz kredi verilmesine karar verildi. 3 yıl vadeli olarak verilecek esnaf kredisi ilk yıl ödemesiz olacak KOSGEB tarafından verilecek faizsiz kredi için Bakanlık yeni bir ödenek ayırdı ve başvurular bu hafta başlıyor. Bakanlar Kurulunun, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve  Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine Bağlı Bölge Birliklerine Ortak Olan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılmasına dair kararda değişiklik yapılması hakkındaki kararı yürürlüğe girdi. Buna göre, esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işleri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırılabilecek.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvurusu tarihi itibariyle en az 3 yıl ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara, bu Karar kapsamında, 2018 yılında kullandırılacak ve önceki yılda bu kapsamda kullandırılan kredilerden, bakiyesi 2018 yılına devreden krediler için % 100 faiz indirimi uygulanır. Bu destekten son 1 yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıran esnaflar faydalanmaz.Esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu ve ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, 30 bin liraya kadar, %100 faiz indirim oranı uygulanarak kredi kullandırılabilir. Bu fıkra kapsamında başvuruda bulunanların kredi kullanım amacını yazılı olarak taahhüt etmeleri zorunludur. Bu imkândan bakiyesi 2016 yılına devreden kredi borcu olan yararlanamaz.

Esnafa Faizsiz Kredi İmkanı

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi ayrıntıları

  • Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan ve yeniden yapılandırılmış kredi borcu olupta geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı Bankaya ödenmeden bu karar kapsamında hiçbir şekilde kredi verilmez. 30 bin lira 0 faizli esnaf kredisi kullanmak isteyenlerin geriye dönük 1 yıllık sürede en fazla iki defa faiz indirimli kredi kullandırılabilir.
  • Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından hibe kredi veya faizsiz kredi kullanan esnaflar, aynı işletme için, aynı konuda kredi kullanamaz. Başvuru yapacak esnaflardan bu konuda taahhütname alınır.
  • 30 bin lira faizsiz kredi verilen esnafların, taksitlerini zamanında ödememesi durumunda, vade tarihi-taksit vadesi tarihinden itibaren geciken tutarlar için bu karar hükümleri uygulanmaz.
  • Daha önce Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliklerinden kredi kullananlar 30 bin lira faizsiz kredi alamıyor.  Özel bankalar bu kapsamın dışında tutuluyor. Yani özel bankalara kredi borcu olanlar, başvuru yapabiliyor.

Esnaf kredisinden kesinti oranları

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ancak bu kredilerde esnafın eline 27 bin 500 gibi bir rakam geçtiğini anlattı. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’le bir toplantı gerçekleştirdiklerini ileten Tüfenkci, “Bundan sonra esnafın eline, kesintileri minimuma indirerek, 29 bin 500 lira geçecek” dedi. Kesilen tutarın ise 3 yıl sonunda esnaflara geri iade edileceği, gelen haberler arasındadır. Öte yandan, daha önce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri vasıtasıyla kredi kullanan esnaflar, kullanmış oldukları kredileri halen ödediklerini bu kapsamda, daha önce kredi çekenlerin 30 bin liralık kısmı için faiz alınmaması talebinde bulunmaktalar. Bu konuda herhangi bir düzenleme bulunmadığı gibi, bir açıklama da yapılmadı. Şartlarınızın uygun olması durumunda, 30 bin lira esnaf kredisine başvuruda bulunabilir, Şartlarınız uymuyor ise, en uygun dosya masrafsız iş yeri kredilerini değerlendirebilirsiniz.

KOSGEB 50 BİN LİRA FAİZSİZ ESNAF KREDİSİ ARALIK 2018

Devlet bununla birlikte 2018 yılı ARALIK ayında Küçük Kobilere destek için düğmeye bastı ve esnafa 50 bin lira faizsiz kredi verilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda KOSGEB, Devlet destekli olarak küçük kobi’lere 3 yıl vadeli olmak kaydıyla ilk 12 ay süresince ödemesiz elli bin lira faizsiz esnaf kredisi verecek. Başvurular 13 ARALIK 2018 tarihinden sonra başlayacak olup, ayrıntılar sayfamızda yer alacaktır.

Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Esnafa faiz olmadan kredi 2018 yılı için bütçe ayrıldı ve ödemeler 2018

tarihi başlangıcı ile yapılandırılmaya başlanacak. Sırası ile manav, kasap, bakkal, kuaförler yani küçük esnafa, üretim sektöründe çalışan kobilere destek verilecektir. Ayrıca atölye gibi küçük işletme ile uğraşan ve istihdam sağlayan iş yerine yeni bir elaman almak isteyen esnafa 100 bin tl ye kadar faiz olmadan işletmeciye destek kredisi verilecek.

Bunun için daha önceden önceki yıllarda aynı işletme adına kosgeb veya kredi kooperatifi tarafından faizsiz kredi kullanmamış olan ve bunu yazılı olarak beyan eden işletmeler 2018 yılında verilecek olan faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilecek. Halk bankasından esnaflara faizsiz olarak kullanıma açacaktır.

2018 yılı içinde başlatılan esnafa 30 bin tl esnaf kredisi ileriki aylarda tekrardan verileceği açıklandı. Başvurular ileriki tarihte açıklanacaktır. 2018 yılında piyasanın durgunluğu göz önüne alınaraktan esnafa tekrardan faiz olmadan masraf çıkarmadan küçük işletmelere tekrar kredi verileceği kararlaştırıldı. Yalnız verilecek faizsiz kredi kosgebin verdiği kredi ile karıştırılmamalı. Bu kredi esnaflara “esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi’ne bizzat başvuru yapılması gerek”. İşletme için gerekli olan şeyler makine, ekipmanlar ve demirbaş alımları, ham madde ve sermaye ihtiyaçlarının talep eden işyerleri ve küçük esnaflar bağlı olduğu esnaf odalarından başvuru yaparak kredilerini faizsiz olarak halk bankası aracılığı ile 30bin tl faizsiz kredilerden yararlanabilecek.

Esnaf Kefalet Kredileri Şartları

Esnafa 30 bin lira faizsiz kefalet kredi olanakları 2018 yılında da verilmeye devam edecek. Esnafa 30 bin liraya kadar, genç girişimcilere de 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ve çiftçilere de sera desteği verilmesine yönelik yeni düzenlemeler resmi gazetede yayımlandı. Bu doğrultuda, kredinin hangi şekilde verileceği ve hangi esnafın bu krediden yararlanacağı aşağıdaki yazıdadır.

30 bin lira esnaf kefalet kredisi ile, kısa bir zaman da olsa bir çok gereksinim karşılanabilir. Ve uygun geri ödeme şartları, faizsiz geri ödeme ile özellikle de küçük esnaflar için, bekleme derdi olmadan kısa zamanda sahip olabilecekleri 30 bin lira esnaf kefalet kredisi için, iş yeri sahiplerinin şahsen bankaya giderek başvuru yapmaları gerekir. Bu esasında Kobilere destek olan bütün bankaların sunduğu bir hizmettir. Bu olanağı neredeyse bütün bankalarda bu tür kredi paketleri bulunabilir. Devlet desteği ile iş kurabilmek yazısında sıfırdan iş kurma dükkan açma ve esnaf olmak isteyen girişimcilere yönelik notlar bulunur.

Kosgeb tarafından verilecek olan faizsiz esnaf kefalet kredisi ve hibe desteğinden yararlananlar hariç, Kosgeb girişimcilik kursunu bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını bitirmiş genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb aracılığı ile onaylanan projeleri bankalara sunmaları halinde, 100 bin liraya kadar %100 faiz indirimi ile kredi kullanabilirler. Bu avantajdan bakiyesi 2018 senesine devreden kredi borcu olanlar yararlanamaz. Bu kredilerden faydalanmak isteyen esnaf için, Kosgeb hibe desteğinden faydalanmadıklarına dair yazı getirmeleri zorunludur.

Esnafa Faizsiz Kredi Halkbank

Sanatsal ve kültürel değeri olan, kaybolmaya yüz tutmuş meslek dalları için 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 9. Maddede belirtilen is sahiplerine faizsiz kredi çekebilme imkanı verilir. Bu meslek türleri, geleneksel el sanatları ya da ustalık dayanan işlerdir.

Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilen meslekler; El dokumacılığı, Bakır işleme, Çinicilik ve Çömlekçilik, Ahşap oyma işleri ve Bastonculuk, Kaşıkçılık, Yorgancılık, Yazmacılık, Lülke ve Oltu taşı işçiliği, Çarıkçılık, Yemenicilik, Sedef kama işleri, Semercilik, Oyacılık ve bu işlere benzerlik gösteren meslekler, faizsiz kredi çekebilme imkanına sahiptir. Bu esnaflar, “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi olmalıdır. Bütün bu şartlar tamamlanır ise %100 faiz indirimi, yani faizsiz kredi kullanma imkanı verilir.

Son 5 yıl içinde kamu kurum ve kuruluşlardan destek alan Esnaf ve Sanatkarlar bu hizmetten yararlanamaz. Bu desteklere, 2016 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü ve 2018 yılı KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Protokolü dahil değildir.

​​​​​​Bütün bu şartları sağlayan esnaf, Halkbank şubelerine giderek, faizsiz kredi çekim başvurusunda bulunabilir. Halkbank’ın Esnaf ve Sanatkarlar İçin uygun ürünleri şöyledir:

ESKKK Kefaleti İle Krediler, ESKKK Kefaleti Olmayan Krediler, sıfır faizli esnaf kredileri, halk esnaf destek paketleri.

İşletmeler, sermaye ihtiyaçlarına yönelik finansmanların 150.000 TL’ ye kadar olan kısmını Halkbankan’tan karşılayabilirler. Daha detaylı bilgi için, www.halkbankkobi.com.tr


Sizde faizsiz esnaf kredisine başvurarak, 50 bin lira krediyi 8 eşit taksitle 3 ayda bir ödeyebilirsiniz.4 Yorumlar

  1. Ben hiç kullanmadım 2015 den beri esnafım tirciyim bu baska banakalrda iki tanesin de avukatlık oldumkucuk mevlalar ama kredi yi kullanabilirmiyim esnaf tan hiç kredim yok bilgisi olan cab yazasın kardeş sicili bozuk olan baska bankalarda olan kullanabaileceklermi

  2. Benim cay ocagim var bende bu krediyi kullanmak istiyordum ama gittim esnaf koop. Gittim bana senin devam eden kredon var sana verrmeyiz dediler bende kapatirim dedim yine olmaz dediler nasil bu krdiden yararlanirim bi ysrdim futfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close