ESNAF KREDİSİ

Esnafa 60 ay vadeli 30 bin lira faizsiz kredi 201881 ilde bir buçuk milyon kayıtlı bütün esnaflara sağlanacak olan destekten artırılan bütçe rakamları sayesinde herkes destekten kolaylıkla yararlanabilecek. Bunun yanında düşük faizli kredi destekleri ile de esnafa can suyu kredisi alacak olan esnaf yok denecek kadar az olan dosya masrafsız krediler ile tüm nakit ihtiyaçlarını karşılayarak rahat bir nefes alabilecek. Uzun zamandır ödeme almayı bekleyen esnaf 2018 yi iple çekeceğe benziyor. Esnaf dört gözle destek ödemelerinin yapılmasını beklediğinden faizsiz kredi destek haberi esnaf arasında sevinçle karşılandı.

Esnaf Kredileri Yeniden Açıldı

2018 esnaf için güzel geçecek.

Terör mağduru, zorda kalan ve doğal afetten zarar gören esnaflara destek olmak amacıyla  yeni yılla birlikte hükümet Halkbankası tarafından esnaflara verdiği kredi desteğini artırarak tüm küçük esnafa destek olmaya devam edeceğini açıkladı. 60 ay vade ile faizsiz esnaf kredisi 2018 yılı bütçesinden ödenecek. Halkbankası tarafından 2018 bütçesinden ayrılan 1,3 milyar liralık faizsiz kredi desteği esnaflara Ocak ayı itibariyle ödenmeye başlanacak. Esnaflar bu kredi ile araç, ekipman, makine, demirbaş, işyeri tadilatı, hammadde ve sermaye ihtiyaçlarını giderebilecek. Yeni yılda esnafın nakit sıkıntısı bu faizsiz krediler ile aşılmaya çalışılacak.

Esnafa Faizsiz Kredi 2018
Esnafa Faizsiz Kredi 2018

Faizsiz kredi desteği başvuru şartları

Kredi desteğine başvurular esnaf kefalet kooperatifine yapılacak.

Esnafların kredi desteğine başvurularını Esnaf kefalet kooperatiflerine yapmaları gerekiyor. Bu yıl için esnaf kefalet kooperatifinin verdiği kredi desteği için ayrılan kaynak 2016 yılının ilk 6 ayında tükenmişti. Kalan bütçe hazine tarafından tamamlanarak toplamda 700 milyon olarak esnaflara verilen kredi bütçesi daha da artırılarak 2018 yılında hemen ilk ayından itibaren 1 milyar 300 milyon olarak verileceği açıklandı. Faizsiz kredi desteği yeni yılda artırılarak esnafların mağduriyetlikleri giderilmeye çalışılacak. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından desteğe kaynak artışı yapılmadığından 2018 yılının Ocak ayı ile beraber ödenmeye başlanacak olan kredi desteğinin ödemeleri Halkbankası tarafından yapılacak.

Esnaf kefalet kooperatifi başvuruları  ihtiyaçların durumuna göre değerlendirecek.

Esnaflara faizsiz ve 60 ay vade imkanı ile verilen faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyenler ilk başvuruyu yapacakları Esnaf kefalet kooperatif kurumu tarafından mali durumu ve ihtiyaca göre değerlendirmeye alınarak çekilecek miktarını ve esnafların talebini belirledikten sonra Halkbankasına göndererek ödemeler yapılmaya başlanacak. Taksit ödemeleri ödenebilir düzeyde ve esnaf dört gözle bu desteği beklemekteydi. 60 ay vadeli faizsiz esnaf kredisinden tüm esnaf yararlanabilecek.

Faizsiz kredi destek ödemeleri 60 ay vadeli ve düşük ödeme tutarları ile esnafa can suyu olacak ayrıca düşük faizli destek kredileri de verilmeye başlanacak. 

60 ay vadeli faizsiz esnaf kredilerinin aylık ödeme taksitleri ise 500 liradan başlamakta ve esnafların geri ödeyebilecekleri kadar limit belirlenebilmektedir. Hazine tarafından sağlanmakta olan faizsiz esnaf kredisi desteğinin yanında esnaflara devlet destekli düşük faizli krediler de verilecektir.

Esnaflara can suyu olacak 30 bin lira faizsiz kredi Halkbankası  tarafından ödenecek ve 2018 Ocak ayında açılacak olan başvuru tarihlerinin kaçırılmadan belirlenen tarihlerde yapılması gerekecek. Mağdur olan esnafın mağduriyetini gidermek için yapılacak ödemelerde esnafların ihtiyaçları ve mali durumları göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınacağından 2018 deki açılacak olan başvuru tarihlerini sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Ödemeler ilk kez esnaf kredisi alan esnafa yapılacak

Daha önceki yıllarda esnaf kefaletten başvuru yaparak faizsiz kredi desteği alarak halen ödemesine devam edenlere ise faiz kredi desteği ödemesi yapılmayacaktır. Daha önceden hiç faizsiz esnaf kredi desteği almamış olmak şart koyularak burada amacın gerçekten mağdur olan esnafa destek çıkılmak istendiği anlaşılmaktadır. Yalnız bankalar tarafından alınan krediler bu desteği almaya engel değildir, diğer bankalardan kredi çekenler de esnafa  30 bin lira faizsiz kredi desteğinden yararlanabileceklerdir.

Daha çok esnaf yararlanabilecek

Küçük esnaf olarak nitelendirilen bakkal, manav, camcı, berber, taksici, aynacı, lokantacı, ayakkabıcı, terzi yani tüm esnaf krediden yararlanabilecektir. Tüm esnafın para derdine çare olacak ve tüm işlerinde kullanabileceği bir para kaynağı olarak esnafa verilecek faizsiz kredi desteğinin geri dönmesi ile esnaf can suyuna kavuşacak.

Daha önceden verilen 30 bin lira yaşanan siyasi olaylardan etkilenerek durdurulduğundan 2018 de ayrılan yüksek rakamlı bütçe kaynağı ülkemizde yaşanan siyasi gerilimlerin giderek azaldığının sinyalini veriyor. Esnaf her türlü nakit ihtiyacını 30 bin lira faizsiz kredilerle giderebileceği gibi düşük faizli verilen kredi desteklerinden yararlanmak da mümkün. 2018 yılında başvurular alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunda yapılacak olan faizsiz kredi desteği ödemeleri hakkında yapılan açıklama ve tüm haberleri sitemizde yayınlamaya devam edeceğiz.12 Comments

  1. isabetli bir karar olmuş.tam zamanında esnaf olarak sıcak para sıkıntısı çekiyorduk can suyu olacak bizlere en azından bağkur borçlarımızı öder dükkanımıza malzeme alıp çarkımızı yeniden döndeririz.ALLAHcc devletimize zaval vermesin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close