BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar Listesi Güncel En Yüksek Tutarİpotekli ev kredisi kendinize ait bir evi bankaya teminat göstererek kullanabileceğiniz bir çeşit bireysel kredidir.”Ev tapusuyla kredi alabilir miyim?” diyorsanız. İhtiyaç kredilerinin aksine Ev İpotekli Kredi bankalar eviniz üzerinde ipotek koydurarak daha yüksek tutarlarda kredi çekmeniz mümkün hale gelmektedir. Ayrıca bu kredi türünde Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) vergisinden muaf tutulmaktadır yani %5 vergi avantajından yararlanmış olacaksınız. Alım ya da satım olmayıp sadece ipotek konulacağı için yalnızca ipotek işlem ücreti ve tapu işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. İpotekli konut kredilerinde faiz oranları normal konut kredilerine göre bir miktar fazla olması mümkündür.

İhtiyaç kredilerinde aylık gelirinizin 12 ile 15 katı kadar kredi kullanılabiliyorken ipotekli ev kredisinde ekspertizler tarafından evin bedeli belirlenerek belirlenen tutar üzerinden %80 ‘e varan tutarlarda kredi kullanmanız mümkün hale gelecektir. Genel olarak krediler belirli ve düzenli bir geliri olan ve olumlu istihbaratı olan kredi notu yüksek kişiler tarafından kullanılabilir. Kredi notunuz düşükse ve daha önceki gecikmiş ödemelerinizden dolayı kredi almanız zorlaşacaksa banka sizden ayrıca rehin gösterebileceğiniz bir teminat isteyebilir. Araç, arsa rehin vb. İstenen belgeler arasında da nüfus fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge ve üzerinizde bir adet taşınmazın olması muhakkak zorunludur.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

2016 Yılının Eylül ayında yayımlanan krediler hakkında yönetmelik kanunuyla birlikte artık bankaların kredilerinin vadeleri 48 aya uzatılmıştır. Bunun yanında kısa vadeli kredi çeken müşteriler bu kanunla birlikte gidip kredi sürelerinin belli bir ücret ödemeyi kabul etmeleri karşılığında uzatılmasına olanak sağlamışlardır.

Evinizi teminat göstererek kredi kullanabileceğiniz bankalar şunlardır;

Garanti Bankası; Ev İpotekli kredilerde 48 aya varan vadelerde, teminat gösterilecek evin % 50 si tutarında kredi kullandırabilmektedir. En az vade süresi 6 aydır. Ekspertiz değeri 250.000 USD’yi geçemez. Kredinizi TL cinsinden kullanabilirsiniz. Kredi alt limiti 10.000 USD’ın TL karşılığıdır.

İş Bankası; İpotek edilecek değerin tamamı kadar kredi çekmek mümkündür. En az vade süresi 1 yıldır.

Ak Bank; 48 aya kadar vade sunmaktadır. 25.000,00 TL tutarında kredi çekmek mümkündür. Kredi çekecek kişinin aylık gelirinin yarısı, taksit tutarından daha az olmamalıdır.

Vakıfbank; Evin ekspertiz değeri üzerinden en fazla %80 kadar kredi imkanı sunabilmektedir. 48 aya

varan vade imkanları sunarken aylık ya da 3’er aylık dönemlerde kredi geri ödeme planınızı oluşturabilirsiniz. Hayat sigortası yaptırılması zorunludur.

Ziraat Bankası; 48 ay vade ile Ev İpotekli Kredi konulacak evin ekspertiz değerinin %80 ine kadar kredi imkanı sunabilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde ek teminat istemesi söz konusu olabilir.

Yapı ve Kredi Bankası; İhtiyaç duyulan kredi için ekspertiz değerinin %50 si kadar kredi imkanı sunan banka 48 aya kadar vade imkanı sunabilmektedir.

ING Bank; İngbank’da da 48 aya varan vade ve üst limit tutarının 1.000,000 TL tutarında kredi çekebilmeniz mümkündür.

 

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

120 Ay Vadeli İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Uzun vadede kredi çekmeyi planlıyorsanız eğer bunun bireysel ihtiyaç kredi ismi haricinde başka bir isim altında çekmenize olanak sağlanabilmektedir.

Kullanım sebebi eğitim ve ev tadilatı olması durumunda ancak 120 aya kadar vade uzatılabilmektedir. Bunun dışında pek çok banka KOBİ ler için ipotekli kredi imkanı sunabilmektedir. Bireysel kredilerde ihtiyaca uygun değilse 120 ay vade ile kredi kullanmak mümkün değildir.

Finansbank; Finansbank Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) özel sunulan bir fırsatla 1.000.000,00 TL ye varan kredi imkânı sunmaktadır. Bu kredi için 120 ay vade belirlenebilmektedir. Konutun ekspertiz değerinin % 75 i kadar ve ancak 1.000.000,00 TL ye varan tutarını kredi olarak kullandırabilmekteler. Aynı zamanda işletmenin cirosunun 0-20 milyon TL değerinde olması gerekmektedir.

Ödeme Planı Oluşturmak

Kredi kullanırken bankalarla görüşmeniz sonucunda faiz oranlarını, vade tutarlarını, ayık taksit tutarlarını karşılaştırarak size en uygun vade ve taksitte ödemeniz kolaylaştıracak seçimler yapmanız gerekmektedir. Yüksek faiz oranlarından fazla fazla ödeme yapmak yerine bu konuyla ilgili bankaların kredi yönetim bölümüne giderek görüşme yapıp size uygun krediyi seçebilirsiniz. Eşit taksitlerle aylık ödemeler yapabileceğiniz gibi bankacınızla görüşerek ara ödemeleri de geri ödeme planınıza ekletebilirsiniz. Ara ödemeler meblağa da bağlı olacak şekilde faiz oranlarının bir miktar düşmesinde de yardımcı olacaktır.

Yukarıda tabloda da gördüğünüz gibi her bankanın teminat göstereceğiniz evin ekspertiz değeri üzerinden karşılayacakları kredi tutarı da değişkenlik göstermektedir. Bunu da dikkate alarak ihtiyacınız doğrultusunda hangi bankaya başvurmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

İpotekli Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Kredi kullanmak pek çok kişi için ekonomik olması gereken önemli bir karar bu yüzden araştırmalar iyi yapılmalı herhangi bir yanlışlık ve hata yapılmaması adına doğru kararlar verilmeli. Kredilerle ilgili şart koşulan fakat bazı bölümleri onaylamak zorunda olmadığımız istersek yaptıramayabileceğimiz sigortalar gibi bu kısımlarda yeterince araştırmalar yapılırsa bankanın size yapmak zorundaymış gibi imzalattığı sözleşmeleri daha bilinçli kararlar alarak tercih edip etmeme kararını kendiniz verebilirsiniz. Konut sigortası, deprem sigortası ve hayat sigortası bunlar içinde yaptırmanız gereken zorunlu sigorta deprem sigortasıdır. Diğerlerinin kendi inisiyatifinize kaldığını bilmenizde fayda var. Bunun yanında banka masrafları her bankaya göre farklılık gösterecektir.

Ekspertiz, dosya masrafları, avukatlık ücreti, gibi ek maliyetler muhakkak 3. bir göze bir uzmana analiz ettirilmeli.

Krediyi kendi hane gelirinize uygun taksit tutarlarında seçmeniz halinde hanenize fazla yük olmaktan kurutulacak rahatça ödeme kolaylığı sağlanabilecektir.

Üst üste ödenmeyen iki taksit tutarı temerrüt haline düşeceği için kanuni takip sürecinin başlangıcı anlamına gelebilir. Geciktirdiğiniz ödemeler de bir sonraki kredi ihtiyacınızda karşınıza gelecektir. Size en uygun bankayı karşılaştırıp yapacağınız değerlendirme sonucunda evraklarınızla birlikte başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bankadan çekeceğiniz kredi sonrası imzalayacağınız sözleşmenin bir nüshasını muhakkak almalısınız. Bankanın size vaat ettiği kredi koşullarına uymaması durumunda yetkili mercilerle paylaşmanız açısından önemli bir evraktır.

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close