GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Ev kredinizi çekmeden önce iyi hesap yapın

Ev kredinizi çekmeden önce iyi hesap yapın

Konut kredisi çekmeden önce hesabınızı iyi yapın

Ev si alırken bankadan evin gerçek değerinin  gerektirdiği miktar kadar para almak önemlidir. Alacağınız evin gerçek fiyatının özellikle iyice araştırılması emlakçıdan verilen fiyatın içinde mutlaka komisyonunda eklendiğini unutmayın. Almayı düşündüğünüz evin fiyat araştırmasını yaptıktan sonra bankadan para çekme aşamasına geçilebilir. Her iki aşamada son derece önemlidir. Bankaların sizden alacağı toplam ödeme tutarı içindeki yıllık maliyeti de mutlaka öğrenin.

Banka toplam yıllık maliyet oranı ve almayı düşündüğünüz ev için çekeceğiniz toplam tutarı uzun vadede ödeyeceğinizden gelecekte ki bütçe durumunuzu gözden geçirin. Ödeme gücünüze göre aylık taksit tutarlarını ve vadesini belirlemelisiniz. Sadece bir bankaya bağlı kalmayıp diğer bankaların da alacağınız konut için vereceği konut si hizmetlerini öğrenmelisiniz.

Finansman için bankalara başvuruda bulunduğunuzda mutlaka konut si için sizden isteyecekleri dosya masrafı, diğer masraf kalemlerinin ne kadar olduğunu, aylık ve yıllık faiz oranı ve maliyet tutarlarını öğrenmelisiniz. Bankaların ödeme planları, zorunlu sigortaların ücretlerini ve vadeleri ve ödeme planlarının nasıl olacağını mutlaka öğrenmelisiniz. Erken kapatma durumunda bankanın sizden talep edeceği masraf tutarlarını kısaca alacağınız zaman ne kadar masraf çıkacağını ve bütçenizin bunu karşılayıp karşılamayacağı konusunda aklınızda soru işareti kalmayıncaya kadar bütün ayrıntılarıyla değerlendirmelisiniz. Buna göre bankaların konut finansman hizmetleri arasındaki en uygun olan krediyi çekmeniz için bu konuları tek tek bu bilgileri öğrenmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

İki banka arasındaki karşılaştırmasını nasıl yapmanız gerektiği konusunda bir fikir vermemiz gerekirse; Her bankanın ev si için talep ettiği masraf kalemleri farklılık gösterecektir. Taksit tutarlarının düşük olması sizi yanıltmasın bunun yanında  sizden komisyon ve diğer ek giderleri mutlaka yüksek tutarak aradaki farkı kapatmak isteyeceklerdir.  Özellikle vade sonunda toplam ödenecek tutarın  bankalar arasındaki farklılığı size hangi bankayı seçmeniz gerektiğini gösterecektir. Vade sonunda yıllık maliyet oranı üzerinden bir kıyaslama yapmanız ve aradaki farkı görmeniz sizin en uygun ev si ürününü seçmenizi kolaylaştıracaktır.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. mahmut doğan dedi ki:

    2016 fıstık destekleme ödemesi

YORUM YAZ