GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

Faiz kararı çıkmadan dolar düşmeye başladı

Faiz kararı çıkmadan dolar düşmeye başladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün toplantı yapacak. Ekonomi uzmanlarının dikkat ile takip edeceği bu toplantıdan faiz indirimi kararının alınması beklenmektedir. Dün yaptığımız haber ile 17 uzmanın konu hakkında yorum yaptığını 16 uzmanın 25 puan bazında indirim 1 uzmanın ise 50 puan bazında faiz indirimi beklediğini açıklamıştık. Yapılan tüm yorumlara göre Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun büyük ihtimal ile faiz indirimi yapacağı düşünülmektedir.

Merkez bankası 5 aydır faiz indirimi yapmaya devam ediyor. Bugün ki çıkacak olan karar merak ile beklenirken dolar konu hakkında açıklama yapılmadan düşüşe uğradı.

2,94 seviyesine geriledi

Dolar 2,9513 kuru üzerinden satılmaktayken Merkez Bankası PPK açıklama yapmadan dolar 2,94 kuru üzerine geriledi. Gözler saat 14.00’a çevrildi. Çıkacak her karar merak ile beklenirken doların düşüşünün devam etmesi bekleniyor.

Temmuz 15’de yapılan darbe girişimi ile faiz oranlarının alt üst olacağı, doların tırmanacağı ve Türkiye ekonomisinin zor günler geçireceği belirtilmişti. Ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığı pek çok siyasetçi tarafından açıklanırken Merkez Bankası da yaptığı toplantılar ile bu haberlerin uydurma olduğunu göstermişti.

Darbe girişiminin ardından Merkez Bankası aldığı karar ile gecelik borç verme faiz oranını %8,75 seviyelerine indirmişti. Fakat Temmuz ayında yaşanan gelişmelerden ötürü enflasyon seviyesi %8,79’a yükselmişti. (yıl baz alınmıştır) Bugün Mekez Bankası Para Politikası Kurulunun faiz hakkında yapacağı açıklamanın saat 14.00 ile kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Bakalım ekonomi uzmanları haklı çıkacak mı?Bir önceki yazımız olan 2016 Eylül finans piyasalarında son durum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Motorine yeni yılın ilk zammı geldi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ