ESNAF KREDİSİ

Faizsiz esnaf kredisi 2018KOBİ’ler rahat bir nefes alacaklar. Esnafımız Halkbank aracılığı ve Kooperatif kefaleti ile Sıfır Faizli ve Yüzde Elli Faizli Kredi Çekebilecek! 31/12/2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre, Halkbank Esnaf ve Kefalet Kooperafi kefaleti ile esnafımıza sıfır faizli ve %50 faizli kredi verecek. 2018 yılından itibaren Esnafımız Halkbank ve Kefalet Koopratifine başvuruda bulunarak, faizsiz kredi çekebilecek.

2018 yılında küçük esnafa ve KOBİ’lere verilecek kredi ve desteklerin önü arkası kesilmiyor. Kefalet Koopratifi ve Halkbank aracılığı ile kefalet üyesi esnafa 30 bin lira faizsiz kredi için yeni bir bütçe ayrılırken, 2018 yılında Sanayi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından da 50 bin lira faizsiz kredi verileceği açıklandı. 3 yıl vadeli olacak kredi için ÜSTELİK ilk 12 ay boyunca ödeme yapılamayacak. Geri kalan aylarda ise 50 bin lira kredi 3 ayda bir olmak üzere 8 eşit taksitle 24 ayda ödenecek.

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ 2018

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi alabilmek için ertelenmiş taksitlendirilmiş tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan ve yeniden yapılandırılmış kredi borcu bulunup da geri ödeme süresi devam eden esnaf ve sanatkarları borçlarının tamamı bankaya ödenmeden 30 bin lira faizsiz kredi verilemeyecek. Faizsiz kredi başvurusu yapan esnafların geriye dönük olarak bir yıllık sürede en fazla iki kez faiz indirimli Kredi verilebilecek.Devletin diğer kamu kurum ve kuruluşlarından hibe kredi veya sıfır faizli kredi kullanan esnaflar aynı İşyeri için aynı proje kapsamında kredi kullanamayacak. Otuz bin lira faizsiz kredi teslim edilirken esnaflardan daha önce devlet destekli hibe kredi veya faizsiz kredi kullan olmadığına dair Taahhütname alınacak.

Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

30 bin lira faizsiz esnaf kredi kullanan esnaflar belirli zamanlarda taksitlerini ödemek zorundalar. Bu kredi için esnaflardan faiz alınmayacak. Ancak faizsiz esnaf kredisi kullanan kişilerin kredi taksitleri zamanında ödenmemesi durumunda vade tarihi taksit var ise tarihinden itibaren Geciken tutarlar için faydalılık alınacak. KOSGEB anlaşmalı olarak ise 9 banka halen 2018 yılı için finans olanaklarını sürdürmektedir.

Faizsiz Esnaf kredisi için anlaşmalı 9 banka şubesi şunlardır;

 1. Akbank,
 2. Yapı ve Kredi Bankası
 3. Qnb Finans Bankası,
 4. Vakıflar Bankası,
 5. T.c. Ziraat bankası,
 6. İş Bankası,
 7. Deniz Bankası,
 8. Halk Bank A.Ş.
 9. Garanti Bankası

Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi!

Yukarıda belirtilen 30 bin lira esnaf kredisi şartları ne durumu Uyan tüm esnaflar devletten faizsiz esnaf kredisi kullanabilecek. Bu kapsamda 30 bin lira esnaf kredisi kullanmak isteyen kişiler ilgili banka şubelerine başvuruda bulunabilecek.

Yeni yapılmakta olan bir çalışmaya göre, 30 bin lira esnaf kredisinden sadece 500 TL. kesinti yapılacağı bildirildi.

Her devletin sunmuş olduğu 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi ne şartlarımız uymuyor ise web sitemiz üzerinden işyeri kredileri hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilir en uygun faiz ve vade seçenekleriyle diğer kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu müjdenin açıklanmasını müteakiben esnaf kredisi için gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapabilecekler.

Esnaf kefalet kooperatifinde çalışan bir personelin yorumu;

Merhabalar, öncelikle bir esnaf kefalet kooperatifinde çalıştığımı belirtmek isterim. Bu konuda herkesin kafası karışık olduğundan sizlere yazmak istedim.
Krediyi kullanmak için, herhangi bir esnaf kredi kooperatifinden veya Halkbank şubesinden Hazine Destekli bir kredi kullanmamış olmak ve Kosgeb’ den hibe kredisi kullanmamış olmak gerekiyor. YANİ NORMAL BANKA KREDİNİZİN OLMASI BU KREDİYİ ALMANIZI ENGELLEMEZ. İşyeriniz veya ikamet adresinizin olduğu yerdeki Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerine veya Halkbank şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Bu arada krediniz onaylanırsa, eğer kayıtlı değilseniz mesleğinizle ilgili ESNAF ODASINA kayıt olmanız gerekiyor.
Krediye teminat olarak sizden gayrimenkul ipoteği, araç rehini ve/veya kefil teminatı istenecektir. (Ekspertiz, banka sigortası şubeden şubeye değişiklik gösterebiliyor.)

 • 300 TL.Bloke tutar(borcunuz bittiğinde size iade edilir)
 • 30.000 TL.nın kesintileri;
 • 100 TL.Kooperatif ortaklık payı (kooperatiften kullanılırsa)
 • 500 TL. 1 Yıllık Komisyon
 • 360 TL.’ ye kadar Banka hayat sigortası kesebilir.

NOT: Gayrimenkul ipoteği verilecekse; kredi kullandırımı öncesi masraflarınız:
* 450-TL. Ekspertiz (Bazı kooperatiflerde ekspertiz istenmeyebilir)
* 250-TL civarında tapuya ödeyeceğiniz ipotek masrafı

Krediden her yıl dönümünde 500-TL komisyon alınır. ÖZETLE; Kredinin 5 yıllık maliyeti tüm masraflarınızı dahil edersek (ipotek masrafı ve ekspertiz dahil) 3.600-TL. civarında oluyor. (1 yıllık alırsanız 30.000 TL. olarak geri ödersiniz.)

Esnafa Faizsiz Kredi Desteği
Esnafa Faizsiz Kredi Desteği

2018 yılında 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi için yeni bir bütçe ayrıldı. Şuan itibariyle Halkbank bütçenin bitmesi nedeniyle birçok esnafımıza faizsiz kredi verilemedi. Ancak 2018 yılının Ocak ayından itibaren birçok esnafa yeni bütçe ile 30 bin lira faizsiz kredi ve 150 bin lira yıllık %5 faiz oranı ile kredi verilebilecek. Devlet desteği ile 30 bin lira faizsiz kredi ve 150 bin düşük faizli kredi ile toplamda 180 bin lira devlet desteğinden 2018 yılında faydalanabilirsiniz.

50 bin lira faizsiz esnaf kredisi

Esnaflarımız için 2018 yılında sıfır faizli işletme desteği adında KOSGEB tarafından yeni bir destek daha başlatıldı. Binlerce esnaf hem 2016 yılında hemde 2018 yılında başvuranlar dahil olmak üzere destekten yararlanma şansı verildi. Bu kredinin alınmasında esnaf kefalet kredileri şartlarının yerine getirilmesi önem taşımazken KOSGEB’den onay alan gerekli evraklarla birlikte esnafa faizsiz kredi veren bankalara (anlaşmalı bankalar) 50 bin TL. sıfır faizli kredi için başvuru yapabilirler.138 Yorumlar

 1. 10 yıllık esnafım,kredi falan hikaye,batma noktasına gelmiş bir esnafa kim kefil olur,yıllar içinde eriyip bitmiş elinde hiçbir şey kalmamış bir esnaf nasıl teminat gösterebilir,zaten elınde malı mülkü olan herkes istediği bankadan ipotekle kredi alabiliyor,önemli olan herşeyini kaybetmiş elinde sadece işyeri kalmış esnafı kalkındırmak,ama boş bütün yapılanlar,bence eğer esnafa yardım edilmek isteniyorsa şartların daha çok esnetilmesi gerek,teminat ve kefil gösteremiyecek durumdaki esnafa da devletin kefil olup desteklemesi gerek.saygılarımla.

 2. Öyle ince planlamalar varki çoğu kimse farkında değil,devletimiz sağolsun borclarını toparlamak için esnafın cebinde 3 kuruş varsa onuda almakk için destek veriyor işte , vergilerden ssk bağkur odaya belediyeye başımızı kaldıramaz olduk..

 3. Kredi almak istiyorum 1 yıllık esnafı oda kaydı ve sicil var yardımcı olabilirmisiniz

 4. kosgeb ilk kredi çıkmadı ikincide 30000 tl çıktı iş bankasına vergi ssk borcu yoktur evrakını verdim hiç masraf ödemeden para hesabıma geçti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close