BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Faizsiz Kredi Veren Katılım BankalarıFaizsiz krediler, İslam esaslarına uygun finansman kullanmak isteyen müşterilerin en çok ilgi gösterdiği kredilerin başında gelir. Faizsiz bankalar olarak adlandırılan katılım bankaları, faizsiz kredi vererek müşterilerinin bu gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda faizsiz kredi genelde katılım bankaları tarafından katkı payı olarak verilmektedir.

Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası gibi kamu ve özel bankalar içeriğimizde yer almaktadır.

Bu bankalar, kredilerde karşımıza çıkan faiz oranı yerine kâr oranı kavramını tercih etmektedirler. Bu bankaların ihtiyaçları doğrudan karşılama şansı yoktur. Söz konusu katılım bankaları, mal ve hizmet alımını direkt olarak gerçekleştirirler ve banka tarafından alınan bu mal ve hizmetleri müşterilerine satarlar. Buradan elde ettikleri kârla aktivitelerine devam eden bankaların yaptıkları bu işlem, İslami şartlara uygun olarak belirlenmektedir. Alt kısımda yer alan faizsiz bankalar 2018 listemizde bu bankaların isimlerini ve verdikleri hizmetleri bulabilirsiniz.

Albaraka Türk Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar 2018 listemizin ilk sırasında Albaraka Türk Katılım Bankası geliyor. Türkiye’nin ilk faizsiz bankası olma özelliği taşıyan Albaraka Türk, konut finansmanından taşıt finansmanına, tüketici finansmanından işletme finansmanlarına kadar birçok kredi hizmetinde aktif rol üstlenmektedir. Herhangi bir mal ve hizmeti satın almadan önce Albaraka Türk’ün ilgili finansmanına başvuruda bulunabilir, başvurunuz onaylandıktan sonra kredinizi anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Albaraka Türk’ün çalışma sistemini örnek bir konut finansmanı üzerinden ifade etmemiz daha uygun olacaktır. Konut kredisi kullanmak ve faizsiz kredi veren bankalardan birinden kredi çekmek istiyorsanız Albaraka Türk şubelerinden birine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra satın almak istediğiniz ev, vekâletle Albaraka Türk yetkilisi tarafından satın alınır. Kullanacağınız finansman tutarı ve vade sayısına göre bir kâr oranı belirlenir ve bu kârla birlikte konutun size satışı sağlanır. Satın alacağınız konut, finansman borcunuz sona erene kadar Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından 1.dereceden ipotek altına alınacaktır. Bu çalışma şekli, Albaraka Türk’ün vermekte olduğu diğer kredi hizmetlerde de aynı ya da benzer özellikler göstermektedir.

albaraka-turk-faizsiz-konut-finansmani
albaraka-turk-faizsiz-konut-finansmani

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Ülkemizdeki öncü katılım bankalarından biri olan Kuveyt Türk, temel olarak Albaraka Türk’e benzer özellikler göstermektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankası, konut, mal ve hizmet alımı, araç, işletme ve benzeri ihtiyaçlarınızı karşılamada faizsiz prensipleri uygulama yetkisine sahiptir. Faizsiz kredi veren bankalardan biri olması, Kuveyt Türk hizmetlerinin daha çok muhafazakâr kesim tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, satın almak istediğiniz bir mal veya ürünü satın alarak belli bir kâr karşılığında size satar ve alacağını belirli vadelere böler. Klasik bankalardan farklı bir çalışma prensibine sahip olan Kuveyt Türk’ün bu çalışma şekli, İslam âlimleri tarafından da uygun bulunmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar denince ilk akla gelen kurumlardan biri olan Türkiye Finans, yenilikçi bankacılık anlayışına uygun olarak verdiği hizmetlerle adından sıkça söz ettiriyor. Faizsiz kredi veren bankalar 2018 listemizde büyük önem teşkil eden Türkiye Finans, diğer katılım bankalarına benzer özellikler taşımakla beraber bir takım farklı hizmetleriyle de ön plana çıkıyor. Mal ve hizmet alımının ticari faaliyet şeklinde gerçekleştirildiği Türkiye Finans’tan alacağınız finansmanlar, İslam kurallarına uygun olarak düzenlenmektedir.

Türkiye Finans’ın çalışma şeklini Albaraka Türk’ten farklı olarak tüketici finansmanı üzerinden örneklendirmeye çalışalım. İş yeriniz için mal alımında bulunabilmek için kredi kullanmak istediğinizi varsayalım. Böyle bir durumda söz konusu mala ait proforma faturasını Türkiye Finans şubesine götürerek işletme kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu durumda sözü edilen mal ya da mallar, Türkiye Finans tarafından satın alınacak ve diğer katılım bankalarında olduğu gibi belli bir kâr oranı karşılığında size satılacaktır. Türkiye Finans, hiçbir finansmanında müşteriye doğrudan mevduat vermezken ilgili ödemeyi daima satıcıya yapar.

faizsiz-kredi-veren-bankalar

Ziraat Katılım Bankası faizsiz kredileri

Yakın geçmişte kurulan Ziraat Katılım Bankası, faizsiz kredi veren bankalardan bir diğeridir. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’ndan farklı bir yapılanmaya sahip olan Ziraat Katılım Bankası, kredi kullanımlarında faiz enstrümanını hiçbir şekilde kullanmaz. Özellikle konut kredisi oranlarının düşmesiyle beraber verdiği uygun kredi oranlarıyla dikkat çeken Ziraat Katılım Bankası, muhafazakâr kesim dışındaki bireyler için de önemli bir tercih sebebi olmuştur.

Ziraat Katılım Bankası’nın çalışma prensibini bir araç finansmanıyla örneklendirmemiz mümkün olacaktır. Yeni bir araç almak için Ziraat Katılım Bankası’na başvurduğunuzda başvurunuz incelenir ve uygun bulunması halinde onaylanır. Onay alan krediniz için belirlenen vade sayısına göre bir kâr oran tablosu çıkartılacaktır. Bu tabloya göre seçiminizi yaparak faizsiz taşıt kredisi kullanmanız mümkündür. Ziraat Katılım Bankası, satın alacağınız aracı sizin adınıza satın alır ve bu kâr oranıyla birlikte size satar. Ziraat Katılım Bankası’ndan kullandığınız finansmanın ödemesini, başvuru esnasında ya da sonradan belirlediğiniz vade tarihlerinde kolayca yapabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankasıyla birlikte faizsiz kredi veren bankalar 2016 listemizin yeni üyelerinden biri olan Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım ve Ziraat Bankası örneğinde olduğu gibi Vakıfbank’tan farklı bir yapılanmaya sahiptir. Verdiği tüm hizmetleri İslam kuralları çerçevesinde düzenleyen Vakıf Katılım Bankası, faizsiz kredi veren bankalardan biri olarak bilinmektedir.

Güncel konut kredisi oranları baz alındığında Vakıf Katılım Bankası’nın en uygun kredi oranlarına sahip olduğunu rahatlıkla ifade etmemiz mümkün. Ziraat Katılım Bankası örneğinde olduğu gibi Vakıf Katılım Bankası’nda da uygun kredi oranlarının önemli getirileri söz konusudur. Yeni ev almak isteyenler, faizli bankalarda bulamadıkları uygunluğu Vakıf Katılım Bankası’nda rahatlıkla bulabilmektedirler. Bu durum, farklı kesimden tüketicilerin konut kredilerini Vakıf Katılım Bankası’ndan çekmelerini sağlamaktadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close