GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

2018 otomobil kampanyaları

2018 otomobil kampanyaları

2018 yılı içerisinde istediği aracı satın almak isteyen kişiler için bankalar tarafından birçok kredi paketi hazırlanmış durumdadır. Bankalardan kimisi uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile kişilere hizmet sunarken, bir kısmı da faizsiz araba almak isteyen kişiler için kampanya sunmaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde faizsiz işlem yapılmasına müsade eden bankacılık sektörü, kendisine katılım bankası olarak yer bulmuştur. İslami bankacılık olarak da bilinen bu bankacılık türünde, kişilerden herhangi bir faiz oranı tahsil edilmemekte, yalnızca verilen krediler için düşük oranlarda komisyon alınmaktadır. Bundan dolayı, faizsiz araba almak isteyen kişilerin başvuracakları bankalar; VakıfKatılım Bankası, Ziraat Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk, Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Bu bankalara başvuru yaparak hayalinizdeki araca faiz ödemek durumunda kalmadan sahip olabileceksiniz.

Faizsiz Araba Kampanyası 2018

Faizsiz araba kampanyası sunan bankalardan faydalanmak isteyen kişiler, ilk olarak söz konusu bankaların katılım şartlarını dikkate almaları gerekmektedir. Bankaların belirttiği şartlara göre, sıfır ya da ikinci el bir araç almak isteyen kişilerin, ilk olarak satın almak istedikleri arabayı seçmeleri gerekmektedir. Çünkü, banka sizlere sunacağı kredide, söz konusu arabayı dikkate alarak başvuru tutarına onay verecektir. Bunun için de aracın ruhsatını ve araç sahibi ile fiyat için anlaştığınız bedeli gösteren resmi noter onaylı belgeyi banka şubelerine giderken yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki şartların dışında kredi başvuru yaparken geçerli olan diğer tüm şartlar tekrardan önünüze sunulacaktır. Bu şartlar ise, kişilerin kredi başvuru formunu doğru bilgiler eksiksiz olarak doldurması, başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı ile birlikte banka şubesinde hazır bir şekilde bulunması, gelir durumunu gösteren belgeyi banka görevlisine sunması ve bunlara ek olarak da banka tarafından ek bir belge ya da kefil ile teminat gibi şartlar gösterilirse, bunların hazır bir hale getirilerek bankaya başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Otobüs şoförlerine özel banka kredi kampanyaları

Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa, banka tarafından sizlere faizsiz bir şekilde verilecek kredilerden faydalanabilirsiniz. Bankanın talep ettiği teminat ise, sizin başvuru sırasında talep ettiğiniz kredi miktarına göre şekillenecektir.

                                                          Faizsiz Araba Kredisi

Faizsiz Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz araba almak, normal şartlarda mükün değilken, katılım bankaların hizmetleri ile kişilerin kullanımına sunulmuştur. Bundan dolayı, normal bankalarda yapılan işlemlerden çok, katılım bankalarının şart ve hizmetlerine odaklanmanızda fayda vardır.

Ülkemizdeki bankalar sundukları faizler ya da ipotek ettikleri değerler ile sizlere daha güvenli hizmet sunarken, katılım bankaları bunu yalnızca gelir durumunuz ve kredi başvurusu yaptığınız miktara göre yapmaktadır. Bundan dolayı, araç kredisi için katılım bankalarına başvurduğunuz zaman, mevcut gelir durumunuzu göz önünde bulundurarak bir araç için kredi başvurusunda bulunmalısınız. Aksi taktirde başvurunuz onaylanmayacaktır.

Bankaların kredi sunarken geçerli tuttuğu şartlar, katılım bankalarında da aynı şekilde geçerlidir. Özellikle ikinci el bir otomobil almak isteyen kişiler, satın almak istedikleri araca dikkat etmelidirler. Faizsiz araç kredisi veren bankalara başvuru yaparken, kişilerin almak istedikleri ikinci el otomobilin en fazla 10 yaşında olması zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, satın almak için kredi başvurusunda bulunacağınız aracın, katılım bankalarının listesinde olunan ve finansman desteği sağlanan model ve markada olması da gerekmektedir. Buradaki temel amaç, kredi boyunca aracın ipotek edilecek olması ve borcun ödenmemesi durumuna karşılık olarak, aracın satılarak verilen kredinin tahsil edilme oranının yüksek tutulmak istenmesidir. Buna ek olarak, araç kredisi boyunca geçerli olacak şekilde kişilere hayat sigortası da yapılmaktadır. Bu sigortanın bedeli, toplam kredi tutarına yansıtılacak ve kişilerden vade süresi boyunca her ay belirli taksitler ile tahsil edilecektir. Sigortanın bedeli ise kişilerin özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Yani burada belirleyici olan özellik kişilerin yaşıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Trafik sigortası primleri düşüyor

Faizsiz araba almak için kredi başvuru yapacak kişilerde, banka tarafından aranan diğer özelliklere baktığımızda, tüm bankalarda geçerli olan kredi notu ve banka sicili geçmişini görebiliriz. Eğer kişilerin kredi notları, 1400 ve üzerinde bir değerde yer alıyorsa, yani Türkiye ortalamasının altında bir kredi notuna sahip değilseniz, başvurunuz yüksek bir ihtimalle onaylanacaktır. Fakat, banka sicilinizde herhangi bir bankacılık kısıtlaması veya ceza bulunuyorsa, kredi notunuza bakılmadan başvuru reddedilecektir. Bu kurallar, bankacılık sektörü için olmazsa olmaz görülen ve her banka tarafından da uygulanan şartlardır.Bir önceki yazımız olan İkinci el oto satışlarında yeni düzenleme başlıklı makalemizde 2. El düşük faizli otomobil kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ