GÜNCEL

Fakirlik Belgesi Hakkındaki Merak Edilen Tüm CevaplarFakirlik Belgesi Ne İşe Yarar

Şu an için ülkemizde fakirlik sınırının altında yaşayan çok insan bulunmasından ötürü fakirlik belgesi nedir, fakirlik belgesi ne işe yarar çok merak edilen konular arasındadır. Fakirlik belgesini alan kişi devletten fakirlik maaşı alabilir ve sağlık alanında ücretsiz hizmet alır. Belli başlı olanaklar bunlardır ama daha bir çok yardım alanında işe yaramaktadır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır

Fakirlik belgesini bir kişinin alabilmesi için bu kişinin reşit olması yani 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Ayrıca kişinin her hangi bir sosyal güvencesi olmamalıdır ve üzerinde taşınmaz bir mal varlığına da sahip olunmaması gereklidir. Fakirlik belgesi için ikamet edilen yerin bağlı olduğu muhtarlık birimine başvurulur. Ülkemizde fakirlik belgesinin alınabildiği merci muhtarlık makamlarıdır. Peki muhtarlık kanalı ile alınmış olan bu belges ne işe yarar.

Sağlık alanında ve fakirlik maaşı için kullanıldığından yukarı da bahsettik. Bunların dışında sahip olunan fakirlik belgesi ile kaymakamlıklar tarafından dağıtılan bazı yardımlar alınabilir. Mesela kışlık yakacak yardımı gibi. Bunun için bu belge ile kaymakamlık merkezine gidilerek başvuru yapılması gereklidir.

Öğrenci Fakirlik Belgesi

Bir öğrencinin alacağı  belge oldukça işine yarar. Öğrenci ilk öğretim ya da lise öğrencisi ise Milli Eğitim Bakanlığına bur için başvuru yapabilir. Eğer ki üniversite öğrencisi ise, okuduğu dönem boyunca verilen bir çok özel ya da kamu tarafından olan burslara başvuru yapabilir. Ayrıca yurt için bu belgeyi göstermesi yurt imkanlarından da yararlanmasına neden olur.

Öğrenci kişi okulu kazandığı zaman eğer ki her hangi bir sebepten okula gidemeyecek durumda ise almış olduğu fakirlik belgesi ile okul dondurma işlemi gerçekleştirebilir.

Fakirlik Belgesinin Süresi Var mı?

Her belgenin bir kullanım durumu ve süresi vardır. Fakirlik belgesi alan kişi için de bir sınır vardır. Bir öğrenci fakirlik belgesi ile burs alıp okul kaydını dondurma işlemi yapabilir ama bu işlemleri üst üste yapamaz. fakirlik belgesi geçerlilik süresi öğrencinin öğrencilik hakkı bittiği zaman süresi dolar.

Öğrencilik dışında fakirlik belgesi alan kişi için beli bir belirtilmiş süre yoktur ama kişi sosyal güvenceli bir işe sahip olduğu zaman belge geçerliliğini yitirir. Yine belge sahibi kişi üzerine taşınmaz mal aldığı zaman da bu belge geçerliliğini yitirir.

Fakirlik Belgesi Sorgulama

Fakirlik belgesi şu an için ülkede çok vatandaşın ihtiyacı olan bir belgedir ve bu belgeyi alan kişilerin bu belgeyi arada sorgulama yapmaları gerekir. fakirlik belgesi sorgulama işlemi e – devlet sistemi zerinden yapılmaktadır. İlk önce e – devlet için PTT aracılığı ile şifre almak gerekir. Daha sonra bu şifre aracılığı ile e – devlete giriş sağlanır ve fakirlik belgesi sorgulama yapılır.

fakirlik belgesi sorgulama
fakirlik belgesi sorgulama

Muhtaç Aylığı İçin Nereye Başvurulur

Muhtaç aylığı almak için ilk önce gerekli olan belgeleri hazırlamak gerekir. Daha sonra bu belgeler aracılığı ile muhtaç aylığı almak için başvuru yapılır. Peki bu belgeyi alan kişiler muhtaç aylığı için nereye başvurulur sorularına cevaben bu kişiler, şahsen ya da posta yolu ile Vakıflar Bölge Müdürlüğüne başvuru yapabilir. İsteyen kişiler bunun için www.vgm.gov.tr uzantılı adresten de başvuru yapabilirler.

 

Kimler Başvuru Yapabilir

Yüzde kırk oran ya da daha fazla engeli olan kişiler yapabilir. Bu kişinin sosyal güvenceye sahip olmaması gerekir. her hangi bir gelire de sahip olmaması gereklidir. Mahkeme yolu ile bu kişinin koruma altına alınması halinde bu aylıktan yararlanılamaz. Taşınmaz malı olanlar ve bu taşınmaz maldan gelir elde edenler de başvuru yapamaz. Bu şartları taşıyan kişiler muhtaç aylığına başvuru yapar ve uygun görülmesi halinde bu aylıktan yararlanmaya başlarlar.

Başvuru Evrakları

Başvuru için gerekli olan bir form vardır ve bu formun doldurulması gerekir. Ayrıca engelli olan kişinin taş teşekküllü bir hastaneden alınmış engel raporunun olması gerekir. Bunlar hazırlanarak Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ ne gönderilir. Bu kişiler  muhtaç aylığı ne zamana kadar alır. Engel durumu devam ettiği sürece alma hakları vardır. Fakat bu süre boyunca her hangi bir sosyal güvenceye sahip olurlar ise bu aylık kesilir. Ya da taşınmaz mal sahibi olup gelir elde etmeye başlarlar ise yine bu bağlanmış olan muhtaç aylığı kesilir.

Engelli olan ve muhtaç olan kişilere devlet tarafından bağlanmış olan bu muhtaçlık aylığı her yıl olarak değişmektedir. 2017 yılı içerisinde ödenen muhtaç aylığı tutarı aylık bazda 601,43 tl tutarında idi. Bu aylık ya PTT aracılığı ile kişinin adına yatırılır. Ya da yine işinin adına Ziraat Bankasın da hesap açılarak buraya yatırılabilir. Az önce dediğimiz gibi muhtaç aylığı başvurusu için başvuru formu ve heyet raporu yeterlidir. Her hangi bir başka belgeye ihtiyaç yoktur. En geç otuz gün için de yapılan başvuru da sonuçlanır. Olumlu sonuçlanması durumunda para çekme seçeneklerinden biri seçilerek bu muhtaç aylığından engelli kişi faydalanmaya başlayabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Close