GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

2016 Eylül finans piyasalarında son durum

2016 Eylül finans piyasalarında son durum

Ohal sonrası piyasa yorumları

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin ardından uygulamaya konulan olağanüstü hal de bozulan piyasalar toparlanıyor. İkinci haftaya iyimser bir havada başlayan piyasalar sakin bir seyir izleyerek normale dönmeye devam ediyor. Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi kısa vadede yatırım yapılabilir notunun düşmesi piyasaları olumsuz etkileyebilir. Kredi notunun şu anki tablosunu koruyabilirsek orta ve uzun vadede yatırımların azalması izlenebilir.

Ohal sonrasında piyasalarda her şeyin şuan için iyiye dönmediğini belirten bankacılar, ilk sert satış baskısı arkasından bir miktar iyimserlik bekliyorlar. 2016 yılının üçüncü enflasyon raporunun piyasaları etkileyeceğini belirtiyorlar. TCMB tarafından verilen faiz kararlarının da piyasaları etkileyeceğini ve merkez bankasının vereceği sinyalin önemli olduğunu belirtiyorlar. TCMB ‘nin piyasanın önünde genel ekonomininde gerisinde hareket ettiğini bu ikilemin sonucunda yıl sonunda hisse senetlerinde dalgalanmaların artacağı öngörülüyor. TCMB başkanı Çetinkaya 2016’ nin 3. enflasyon rakamlarını açıkladı. Ana görevi enflasyonla mücadele olan merkez bankasının enflasyon rakamları hakkında açıklaması;

Çetinkaya,  Enflasyon 2016 yüzde 7,5 , 2017 de ise yüzde 6 ya gerileme olasığı var.Enflasyon orta vadede yüzde 5’te istikrar kazanacak”dedi. Buna göre ;Türk lirasını destekler nitelikte olan bu açıklama ve rapor iç ve dış piyasada sadeleşme adımı atacağının sinyali olarak değerlendiriliyor.

Ohalin ekonominin işleyişini engellemeyecek ve sınırlı ve geçici bir durum olduğunu her defasında belirten Şimşek; Ohal in iyi uygulanacağını ve yatırım konusunda ülkemizin risk taşımadığını reformların yapılma imkanının arttırdığını belirtti.Bir önceki yazımız olan Trafik sigortasında son durum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Rusya'ya şeftali ihracatı başladı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ