HAYVANCILIK VE TARIM

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2018 BaşvurusuEğer verilmesi planlanan 30 bin lira hibe kredi 50 bin lira artırılırsa genç çiftçiler hibe krediden 20 bin lira daha fazla yararlanabilecek. Köye dönüş hibesi olarak proje geliştiren genç çiftçilere verilecek olan hibe kredi 30 bin liradan 50 bin liraya artırılması ile çiftçiler projelerini daha esnek şartlarda gerçekleştirme imkanı bulabilecek ve bu hibe ile daha fazla hayvan alımı yaparak tarım ve hayvancılığa daha çok çiftçi teşvik edilmiş olacak. Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe yılında verilirse genç çiftçilerin üretim kapasiteleri daha da artırılmış olacak.

2018 yılında 50 bin lira hibe olarak köye dönüş yapacak olan genç çiftçiler bu hibe ile hayvan sayıları daha kolay artırabilecekler. Sera yapımında ve arı yetiştiriciliği için verilecek hibe ile üretim sayılarında artış yaşanabilecek. Fide ve fidan bahçesi sayılarının artış göstermesi ile birlikte tarım ve hayvancılığa daha çok genç çiftçi teşvik edilerek üretim sayıları yükselerek artış görülmesi öngörülüyor.

2018 yılında 50 bin lira hibe kredisi ile daha önceden 2016 yılında verilen erkek dana yetiştiriciliği için en az 7 baş dana sayısı yükselecek. Çünkü bu sayı için değerlendirilen rakam 30 bin lira hibeydi. Rakamda artış yapılması halinde 7 baş dana sayısı da yükselecek. Yine 2016 yılında Küçükbaş hayvancılık için 40 baş hayvan ve kaz ve ördek için 400’er adet hayvan alımı sayıları hibe 50 bin lira olursa daha fazla yapılacağı değerlendiriliyor. Hindi yetiştiriciliği için genç çiftçilere verilecek olan 30 bin lira hibe ile 400 hayvan alımına izin veriliyordu 50 bin lira ile daha fazla sayıda hindi alımının yapılması öngörülüyor. Yine 2016 yılı içi verilen dönemde İpek böceği yetiştirmek için 80 m. kare alan tesisinde bu rakamda da artış yapılması ön görülüyor.
Gündeme gelmesi ön görülen 50 bin lira genç çiftçi hibesi kredinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski projelerini düzenleyerek, sayıların arttırılmasını ve bu sayılar kadar hayvan yetiştiren çiftçiye hibe verilmesini sağlayacak.

 

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe  Başvurusu

Proje geliştiren ve projesi Bakanlık tarafından onaylanan genç çiftçilere 2018 yılında 30 bin lira değil de daha fazla üretim yapılsın ve üretim kapasitesi artılsın diye verilmesi değerlendiren 50 bin lira hibe kredisini alan genç çiftçiler imzalayacakları sözleşme ile 3 yıl boyunca projeye konu olan arazide ekim yapacak, 3 yıllık söz karşılığında imzalanacak sözleşme ile 3 sene boyunca alınan hayvanları satamayacak ve ektikleri arazilerde ekime devam edecekler. Proje karşılığında verilen hibe ile yapılan projenin gerçekleştirilip hayata geçirildiği Bakanlık tarafından 3 yıl boyunca konu olan proje denetlenecek alımı yapılan hayvanların satışlarının yapılmasına izin verilmeyecek eğer böyle bir şey söz konusu olursa denetlemelerde Bakanlık görevlileri genç çiftçi hakkında yasal işlem yapabilecekler.

Daha önceki dönemde köye dönüş hibesi olarak verilen 30 bin lira hibe kredisinden yararlanan genç çiftçiler yeni dönemde 2018 yılında verilecek 50 bin lira köye dönüş hibesinden yararlanmayacak. 2016 yılında geliştirdikleri projeleri tarım ve hayvancılık üretmi için yetersiz görülen ve değerlendirmeye alınmayan genç çiftçiler projelerini yenileyerek söz konusu 50 bin lira genç çiftçi hibe kredisine başvuru yapabilecekler. İlgili hibe ile ilgili olarak yeni yıldaki bütçeler yeniden değerlendirilerek yapılacak incelemelerden sonra daha önceden hibeden yararlananlara yeni bir imkan tanınabilecek.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe Desteği Nasıl Alınır?

2018 yılında genç çiftçilere verilecek olan 50 bin lira köye dönüş hibesi TİGEM tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvanları yine aynı şekilde TİGEM tarafından hayvan alımları yapılacak. TİGEM tarafından yapılacak hayvan alım faturalarının karşılıkları 2018 yılında genç çiftçilere değil de Gıda Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerince havyan karşılığında hesaplarına aktarılacağı öngörülüyor.

Genç çiftçi hibe desteğine başvuru yapan çiftçilerin yaş sınırlaması olarak ilk şart tarım ve hayvancılık ile uğraşmak için köyüne dönen 20 binin altındaki ilçelerdeki kırsal alanda yaşamak isteyen gençlerimiz Türk vatandaşı olmaları ve Resmi Olarak 18 yaşında olmaları ve en fazla 41 yaşına kadar olmaları isteniyor böyle bir yaş sartı sınırlaması getiriliyor yani 41 yaşından gün alanlar genç çiftçi hibe projesinden yararlanamıyor. Bu yaş şartını yerine getiren genç çiftçilerin projeleri Bakanlık tarafından kabul edilmesi halinde derhal ÇKS kaydı yaptırması gerekiyor.  Çiftçilerin Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları ve ÇKS belgesinin alınmış olması da şartlar arasında yer alıyor. ÇKS’ ye kayıtlı 18/41 yaş aralığında 20 bin nüfus altındaki kırsal alanlarda tarım ve hayvancılık yapmak isteyen ve hayata geçirmek istedikleri tarım ve hayvancılık ile ilgili oluşturulan projeler ile başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru koşullarını yerine getirenler ikinci adımda köye dönüş hibesi başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular ise 2016 yılında olduğu gibi yine aynı alandan https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login 2017 adresine giriş yaparak, bu sayfadan YENİ KAYIT ve YENİ BAŞVURU yapılarak bu şartında yerine getirilmesi isteniyor. Başvuru evrakları ve gerekli belgeler sayfanın son ekranında çiftçilerimize bildiriliyor. TC Kimlik Numaranızı ve belirlemiş olduğunuz şifrenizi ilgili kutucuklara yazıp Kullanıcı Girişi butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Yeni çiftçi kaydından da ilk defa sistemi kullanacaksanız öncelikle kayıt yaptırmalısınız. Yeni Çiftçi Kaydı sayfasına ulaşabilirsiniz.

Genç çiftçi hibe 2018

50 Bin Lira Hibe Kredi ile Yapılacak Hayvan Alım Sayıları Ne Kadar Olacak?

Köye dönüş hibesi olarak genç çiftçilere  aranan şartları yerine getirdikten sonra hayvancılık Hayvancılık alanında küçükbaş ve büyükbaş, arıcılık ve hindi, ördek kaz  ve kanatlı yetiştiriciliği tavuk organik ve salma tavuk için hayvancılık alanlarında proje dahilinde alım yapabilecekleri hayvan sayıları ise şöyle olacaktır.

 1. 100 baş koyun Küçükbaş hayvancılık alanında,
 2. 10 büyükbaş inek Büyükbaş hayvancılıkta,
 3. En az 50 arılı kovan Arı yetiştiriciliğinde,
 4. Hindi ördek ve kaz yetiştirmede 600 baş hayvan,
 5. Tavuk çiftliği kurmak isteyenlerden 600 tavuk,
 6. Organik ve salma tavukçuluk için en az 500 baş tavuk kapasitesi ile hayvancılık yapmaları gerekecek.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılında 50 bin lira hibe desteğinin genç çiftçilere verebilmesi için yukarıdaki gibi sayılarda hayvancılık üretimi yapacak olan genç çiftçilere hibeden yararlandırabilecek.

Bu rakamlar üzerinden hayvancılık yapacak olanlardan aranan diğer şartlar ise;

Öncelikle ilgili hibeye başvurular kendi adına yapılabilecek Başkasının adına başvuru yapılamayacağı gibi öncelikle başvuru sahibinin sigortalı olarak hiçbir yerde çalışıyor olmaması aranan şartlar dahilinde. Yine başka bir işte çalışmayan başvuru sahibinin esnaf olmaması da gerekiyor. Başvuru sahibinin hiçbiryerde sigortalı olarak çalışmaması şartının  olması da akıllara başvuruları eşleri ve yakınları tarafından yapılabileceğini getiriyor. Ancak bu şartlarda eş ve yakınları başvuru yapabilirken resmi işlemler ve ödemeler ve tüm resmi evrakların başvuruyu gerçekleştiren şahıs tarafından yapılması gerektiği için 2017 yılında verilecek olan 50 bin lira genç çiftçi hibesi de, yerine başvurana değil, başvuruda ismi geçene ödenecek ve Tigem tarafından hayvan alım faturalarında başvuru sahibinin adı geçecek.

Genç Çiftçilere köye dönüş hibesi olarak verilmesi değerlendirilen 50 Bin Lira Hibe Başvurusu ilan edildiğinde ve Resmi Gazete’de yayımlandığında tüm bununla ilgili detaylı bilgiler başvurunun nasıl ve nereden yapılacağı, başvuru tarihleri ve şartları müracaat sırasında genç çiftçilerden istenecek gerekli evraklar ve nasıl başvuru yapılacağını ayrıntılı olarak bilgi vermeye devam edeceğiz.

Sizde köye dönüş yapmak istiyorsanız, 50 bin liranın ne zaman verileceğini ve şartlarını yerine getirme imkanınız varsa bu hibe ile köyünüze dönmek istiyorsanız konu ile ilgili diğer detaylar için Yenikrediler.com sitemizi takip etmeye devam ediniz.7 Comments

 1. slm merhabalar arkadaşlar genç çiftçi site sitesine üye olma sonlandırılmıs tır diye uyarı veriyor kayıt olamıyorum bana lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. Hibe almak istiyorum napmam gerekli köye dönmek koyunculuk yapmak istiyorum bisene Kayseri deyim tapum yok yerim var ama ala bilirmiyim

 3. Bu haksizliktir bize niye 30 bin dediler 15 binliralik hayvan verdiler niye bizede 50 bin vermediler

 4. Ben 2017 yilinda genc çiftçi istridye mantar cadiri projesinde yararlandim.bakanligimizca 30 bin tl hibe destegi aldim ama 45 bin harcama yaptim.buyil projeye 50 bin tl destek verirlerse benim gibi fazla maliyetli olanlara faizsiz geri ödemelide olsa destek Saglanamazmi.

 5. Koyun besiciliği yapmak istiyorum ama en az 100 koyun diyor.koyunun tanesi 1200 TL zaten ,nasıl yetecek o para (romanov koyun)

 6. Selam yasimdan dolayi girisimci olamiyormusum bana yardimci olabilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close