GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Güvenli internet bankacılığı kullanımı

Güvenli internet bankacılığı kullanımı

İnternet bankacılığı kullanmak güvenli mi?

İnternet günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Öyle ki insanlar internet ile aylık elektrik, telefon, su ve doğalgaz faturalarını yapabiliyor, banka hesapları arasında para transferi havale, eft, başvuru, sorgulama,  notu öğrenme gibi  işlemleri banka şubelerine uğramadan kolaylıkla bir tık ile gerçekleştirebiliyorlar. Bu rahat kullanımı dolayısıyla başvurularından, para transferlerini online alışveriş imkanı tanıyan internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştiren tüketiciler güvenli internet bankacılığı kullanımlarını bankaların resmi internet siteleri üzerinden gerçekleştirerek banka şubelerine gitmeden banka ile ilgili bütün işlemlerini güvenli bir şekilde yerinde kalkmadan gerçekleştirebiliyor.

İnternet bankacılığı gerçekten yoğun çalışma temposu içindeki kişilerin hayatını kolaylaştırmak ve zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır.

İnternet bankacılığı kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli konuları özletmek gerekirse; Bir internet sitesinin güveni olup olmadığını anlamak için sitenin ‘htpps’  üzerinden kimliğin doğrulanmış bir  SSL sertifika ile sağlandığının kontrolünü sağlamalıyız. Bu adres çubuğunun mutlaka yeşil renkte olması gereklidir. Yeşil renkli olan adres çubuğu harici siteler sahte internet siteleridir.

Özellikle online alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yapmak için sitelerin 3D  Secure güvenlik sistemi ile korunduğunu ve bu güvenlik sistemi olan internet siteleri üzerinden alışveriş yapmanızı öneririz. Bunlar sitenin en alt kısmında açıklamalar bölümünde yer alır. Sayfanın sertifikası bilgisayar üzerinden desteklenmesi gerekir. Banka tarafından sanal kart üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden yapılan internet bankacılığı işlemleri için mutlaka güvendiğiniz bilgisayar üzerinden işlem yapmanız gereklidir. İnternet cafe veya antivirüs yazılımları olmayan halka açık bilgisayarlardan  işlem yapmamaya özen göstermeli özel bilgilerinizi mutlaka gizli tutmak gereklidir. Kullanılan internet bankacılığı işlem sayfasında  site isminin bulunduğu yerde sağ alt  köşede parolanın bulunduğu yerler kilit görsellerinin olduğunu kontrol etmelisiniz.

SSL tarafından şifrelenen ve internet bankacılıklarının gerçek olduğunu bu şekilde kontrol ettikten sonra güvenli bir şekilde güvendiğiniz bilgisayarlardan bilgilerinizi 3D şifrenizi kimseyle paylaşmadan tüm işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ