HAYVANCILIK VE TARIM

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?2018 yılında Devlet destekli hayvancılık kredisi nasıl alınır? diye soruyor iseniz, artık köye dönüş yapıp, büyükbaş hayvancılık yapmayı düşünenlerden olmalısınız. Ya da bir çiftlik kurup küçükbaş hayvancılık ile uğraşıp, koyun, keçi alıp süt, peynir gibi gıdalardan para kazanmayı, kurbanlık hayvan yetiştirip, kurban bayramında satmayı düşünüyor olabilirsiniz.  10 koyun, 2 inekle tarım çiftliği kurulmaz. Bunu baştan belirtelim.

Hayvan kredisi veren kurumlar ve kosgeb

Hayvancılık kredisi almak istiyorum diyenlerin bir çoğu KOSGEB’ in kapısını çalıyor ve ben hayvan alacğaım para verin diyor. Sizlere üzülerek söylüyorum ki, kosgeb canlı hayvan alımı için maalesef kredi vermiyor. Kosgeb sadece hayvancılık yapmak isteyenler için, tesis, çiftlik kurulumu, ürünlerin paketlenmesi veya hazırlanması, süt sağma makinesi gibi modern hayvancılık aletleri için hayvancılık kredisi vermektedir. Kosgeb 50.000 TL. hibe kredi ve 100.000 TL. sıfır faizli devlet destekli teşvik kredisi vermektedir ancak daha önce de söylediğimiz gibi bu kredi hayvan alımı için kullanılamaz.

Hayvancılık kredisi veren bankalar

Bilindiği üzere ülkemizde 3 devlet bankası var. Bu bankalar Vakıfbank, Halkbankası ve Ziraat Bankasıdır. Bu bankalar Halkbank esnafa, Vakıfbank memura, Ziraat bankası tarıma ve çiftçiye kredi veriyor. Hayvancılık yapmak için geri ödemesiz hibe kredileri unutun. En azından 2016 eylül ayı için durum böyle. 2018 yılında bir 30 bin hibe verileceği söyleniyor.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi

Ziraat bankası büyükbaş hayvancılık kredisi 2 madde halinde incelemek istiyorum.

1. Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi (Süt parası satarak para kazanmak isteyenlere) (TAVSİYE ETMEM)
2. Büyükbaş Besicilik Kredisi (Besicilik yapmak isteyenlere) (PARA KAZANDIRAN YÖNTEM)

zirrat-bankasi-hayvan-kredisi
zirrat-bankasi-hayvan-kredisi

Büyükbaş süt hayvancılığı kredisi

10 inek almak isterseniz Ziraatin kapısını çalabilirsiniz. 3-5 inek için kredi alamazsınız. Bu demek oluyor ki, ziraat bankasından büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler gerekli şartları taşımaları koşulu ile inek kredisi alabilirler.

hayvan kredisi nasıl alınır?
hayvan kredisi nasıl alınır?

Besicilik (yetiştirip satmak)

Yine 10 büyükbaş hayvan almak isterseniz veya 3-5 hayvanınız olup da sayıyı 10 yapalım diyorsanız, ziraatten kredi çekebilirsiniz. Büyükbaş hayvancılıkta süt hayvancılığı para kazandırmaz. Asıl para kazandıran besiciliktir. Bu sebeple sütbank, inek bank gibi projeler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kredi çekmeden durumu bu doğrultuda değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Küçükbaş koyun ve keçi yetiştiriciliği

Ziraat en düşük koyun yetiştirene 50 koyun, keçi yetiştirene 25 keçi alma şartı koşuyor. Dikkat edilmesi gereken nokta burada bahsedilen kredi küçükbaş hayvanları süt için yetiştirilmesidir.

Ancak ben koyun, keçi besiciliği yapıcam diyorsanız, 100 koyun veya keçi için ziraatten kredi alabilirsiniz.

ZİRAAT HAYVAN KREDİSİ FAİZLERİ YILLIK %0,5 ORANINDADIR.

Ayrıca küçükbaş hayvancılık kredisi yazımızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Süt sığırcılığı kredisi ve şartları

Ziraat Bankası Damızlık Süt Sığırcılığı kredis nasıl alınır diyenler için; Manda veya Holstein Siyah Alaca, Holstein Kırmızı Alaca, Brown Swiss, Simental (Flekvi) ve Jersey ırkı hayvanlarla 10 baş ve üzerinde işletme kurmak ve/veya kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Damızlık Süt Sığırcılığı Kredisi vermektedir. Bu kredi aşağıdaki alanlar için verilmektedir.

DÜVE: Ziraatten damızlık düve yetiştirmek için en az 50 baş için hayvan kredi çekmeniz şarttır.

KÜMES HAYVANLARI: Tavuk çiftliği için de, 1.000 adet yumurta tavuğui bin adet ördek kaz vs. hindi için 5.000 adet hayvan kredi kredi alabilirsiniz.

Hayvan kredisi çekmek için gerekli evraklar nelerdir?

Ziraat Bankası ister küçükbaş, ister büyükbaş, ister damızlık, ister süt hayvancılığı kredisi çekmek isteyenler için bütün üreticileri Ziraat Bankası şubelerine bekliyor. İnternet sitesinde yayınlamış olduğu hayvancılık kredisi çekmek için gerekli belgeler; Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi, Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b), Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler, Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu ve Nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Sizde hayvancılık kredisi nasıl alınır diye düşünüyor iseniz, büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık kredileri kapsamında Ziraat Bankası Şubelerini ziyaret edebilir veya İnternet Üzerinden Kredi Başvurusu yapabilirsiniz. 2018 yılında da verilecek olan teşvik ve destekler için sitemizi takip edebilir, hayvan kredisi çekerek kendi işinizi kurabilirsiniz.

2018 yılında başlatılan bir proje ile genç çiftçilerimize 30 bin lira hayvancılık geri ödemesiz hibesi verilmektedir. Bu projeye başvuran gençlerimiz koyun, inek, sığır, manda, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği alanlarında 30’ar bin lira hibe ile hayvancılık sektörüne giriş yapabilmektedirler.İlgili Makaleler

Yorumlar

  1. tokat merkezde yaşıyorum köyümden 3 ila 6 dönüm arası arazi satın almak için girişimlerde bulunmaktayım. prefabrik ev ve 30 büyükbaş için ahır yaptırmak niyetindeyim ama devletin vereceği teşvik için istediği şartlar içinde ipotek sıkıntı olmakta teşviki karşılayan mal varlığım olmadığı için nasıl olacak bu iş…

  2. benim 5 buyuk bas hayvanim var 5 tane daha alicam evraklar ful ama sonra kredi cekmek istiyom zaten yillardir malcilk yapiyoz keredi cekmek icin teminat istiyo lar bana 120 bin tl lazim o yuzden de ortalama 300 bin tl deyerinde teminat lazim hele yavrum bende 300 binlik teminat olsa negerek krediye anlamiyom teminat yerine kimlik yada baska birseyler olsa hos olur

  3. İstanbul,dan yaşıyorum 25,30 büyük baş hayvan alacak param var.Hayvancılık yapmak istiyorum.Devlet teşvik verirse memleketim Kars ta hayvancılık yapmak itiyorum.Devlet gerçek ihtiyaç sahibi kişilere detek vermiyor.Tam paraya doymuş ama gözü aç parasına para katanlara destek veriyor. Desteği gerçek ihtiyaç sahiplerine verin uretsin ekonomiye katma değer katsın.

  4. Istanbul da ikamet ediyorum emekliyim fakat 2018yılında memlekete göç edecem hayvacılıkla aram çok iyi 10adet süt inegi düşünüyorum devletin verdigi imkanlardan nasıl yararlanırım???? Bu arada EMEKLIYIM

  5. Damızlık hayvancılık yapmak istiyorum devlet destekli hibe den yararlanmak istiyorum İyi kısaca süt inekçiliği yapmak istiyorum Yardımcı olursanız bu konuda çok mutlu olurum

  6. İstanbulda ikamet Ediyorum Emekliyim 2018 de Köye Dönüp Süt İnekleri Almak itiyorum Faizsiz kredi Nasıl Alabilirim 10 Büyük Baş Hayvanla Başlamak istşyorum

  7. Kendime ait kapali 10 adet buyukbas hayvani besleyecek sekilde besihane bulunmakta olup isletme numaram bulunmaktadir.Belirtmis oldugum besihanenin tapusu bulunmamaktadir.Erkek dana beslemek icin besi kredisi alabilirmiyom sartlari nedir.

    1. BESİ KREDİSİNİ ARAŞTIRMAK VE SORUŞTURMAK İÇİN NİĞDE İLİ BOR İLÇESİNDE ZİRAAT BANKASINA GİTTİM,GİTMEZ OLAYDIM,Bİ KERE BANKA ÇALIŞANI KREDİ ALMAK İSTEYENE İNSAN GİBİ BAKMIYOR,ELAMANIN ÇALIŞMAYI CANI İSTEMİYOR,GÖREVLİ BANA EVRAKLARIN TAMAM’MI DİYE SORDU,BENDE TAMAM DEDİM,TAPULARI GETİRDİN’Mİ GETİRDİM,ELİMDE 15 DÖNÜMLÜK 100,000 TL DEĞERİNDE TAPUM VAR,GÖREVLİ OLMAZ DİYOR SENİN TAPU DEĞERİM 29.000 TL,BEN SADECE 10 BAŞ BIZA YADA DANA ALACAĞIMI DEDİM,GÖREVLİ OLMAZ KARDEŞİM,BİZ 50 BAŞ HAYVANDAN AŞAĞISINA KREDİ VERMİYORUZ DİYEREK BANA YOL VERDİ,DİMEK İSTEYECEĞİM ŞU DEVLET KOBİ VE PATRONLARA PARAYI BEDAVADAN AKITIYOR,KÜÇÜK İŞLETMECİLİK YAPMAK İSTEYENE KAPILARINI KAPATIYOR….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close