whatsapp toplu mesaj
Güncel

İcralık Durumda Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

İcralık durumda olan bir kişi, başka bir bankaya kredi başvurusu yaptığında, genellikle kredi başvurusu red ile sonuçlanır. Eğer icralık durumda iseniz ve krediye ihtiyacınız var ise, yapmanız gereken birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Kara listede diye adlandırılan durum, ihtiyaç, konut veya otomobil kredisi kullanıp, kredi taksitlerinin birkaç adedini ödeyemeyen, bu sebeple bankalar tarafından kredi borcunu ödeyemez olarak işaretlenen kişilerdir. Halk arasında kara liste, kötü sicil, sicili bozuk veya kırmızı kalem çekilmiş olarak adlandırılmaktadır. Kara listede olanlar için, kötü sicil sahiplerine, bankalardan kredi alamayanlar için kredi vereceğini söyleyerek, dolandıran, giriş aidatı adı altında para almaya çalışan birçok dolandırıcı da mevcut. Ayrıca icralık olanlar için de durum kara listeden farksız.

Günümüzde, bu durumu fırsata çevirmek isteyen, geliri olmasına rağmen, kredi borçları ve kara listede olması nedeniyle kredi çekemeyen kişilere, yüksek faiz oranlarında, belirli komisyonlar alarak, senetle veya başka yöntemlerle kredi veren kişiler mevcuttur. Birçok otorite tarafından bu durum tefecilik olarak görülmektedir. Kişilerin zor durumlarından yararlanarak, yüksek faiz oranları ve komisyonlarla kredi verme durumu ne kadar etik olabilir ki?

Bankaya olan kredi veya kredi kartı borcunuzu ödememeniz durumunda, banka tarafından yapılan uyarılara rağmen bu durum devam ettiğinde, ödeme temerrüde düştüğünüzde, banka tarafından borç sahibine veya kefile, yasal takip işlemi başlatılır. Bu işlem halk arasında icralık durumu diye adlandırılır. Gerçekte de banka tarafından başlatılan yasal takip, borcunun ödeme yapmaması durumunda icra ile sonuçlandırılır. Banka avukatları tarafından icra müdürlüklerine veya icra mahkemesine yapılan başvurular sonucunda, kredi/kredi kartı sahibine veya kefile icra emri gönderilir ve belirli süreler sonunda üzerine kayıtlı olan mallarına icra konur. Bu nedenle, kişinin bankacılık kayıtlarında icralık olduğu görülmektedir. Bu durumda olan kişilerin bir çoğuna icralık olanlara kredi vermemektedir. Çünkü, kişinin ödeme durumu olmadığı görüldüğünden, bankalar verecekleri kredileri belirli bir dayanağa bağlayamazlar.

İcralık Durumda İseniz Bankanız ile Görüşün

Banka kredisi veya kredi kartı yüzünden icralık durumda iseniz, ilk yapmanız gereken şey, borcunu ödeyemediğiniz banka şubesi ile görüşerek, borçlarınızı yapılandırma talebinde bulunmanızdır. Bankaya olan borcunuzu, daha uzun vadelere yayarak, belirli faiz oranları ile taksitlendirmeniz, sizin için en güzel kurtuluş yoludur. Böyle bir durumda, banka tarafından icra emri kaldırılacak ve icralık durumdan kurtulduğunuz gibi, belirli bir süre sonra kara listeden de çıkartılacaksınız. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey bankanız ile görüşerek borcunuzu taksitlendirmenizdir.

Borç Kapatma Kredileri Kullanın

Bankanız ile görüşerek borcunuzu yapılandırma imkanınız bulunmadığı taktirde, tüm borcunuzu tek bir bankada birleştirerek, uzun vadelerde kredi kullanıp, kredinizi belirli taksitlerde ödemeniz icralık durumdan çıkabilmeniz için ikinci yöntemdir. Tabi bankalar bu durumda olan kişilere kredi verebilmek için bir takım güvenceler isterler. Bu güvenceler, sağlam bir veya iki kefil, taşınmaz ipoteği gibi  gibi şartlardır. Eğer üzerinize kayıtlı eviniz, tarlanız veya başka bir gayrimenkulünüz var ise, bu mallarınızı ipotek altına alarak bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer böyle bir durumunuz var ise, bir çok bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz. Tüm banka şubelerine giderek müşteri temsilcilerine ihtiyaç, tüketici kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca şubelere gitmeden internet üzerinden de rahatlıkla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close