İcralık Olanlar Kredi Çekebilir Mi ?

İcralık Olanlar Kredi Çekebilir Mi ?
16 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 36 kez okundu.

Tüketicilerin acil bir nakit ihtiyacı oluştuğu takdirde genellikle ilk başvurdukları yerlerden biri bankalar olmaktadır. Bankalardan alınacak olan kredileri mevcut ihtiyaçlarımız için değerlendirebileceğimiz gibi daha sonrasında da taksitler halinde almış olduğumuz krediyi ödeyebiliriz. Böyle bir durumda yapacağımız kredi başvurularında bankalar, başvuruları değerlendirirken kişinin kredi çekmeye uygun olmadığını araştırmaktadır ve kredi notuna dikkat etmektedir. Kredi çekebilmek için oldukça önemli olan kredi notumuzu azaltan en önemli noktalardan birisi de icra borçlarıdır. Bu yazımızda ise özellikle icra borçları olan kişilerin kredi kullanıp kullanmayacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

İcralık Olmak Tam Olarak Nedir ?

Bankalara olan borçlara dair uygulanan yasal işlemlerle birlikte aynı zamanda SuperOnline, Turkcell, Türk Telekom, doğalgaz kurumları gibi çeşitli kurumlara olan borçlar nedeniyle de icralık olabilirsiniz. Bu sebeple icra konusu gündeme geldiğinde bu kurumlara olan borçlarınızın olup olmadığını tespit etmeniz son derece önemlidir.

Banka dışında eğer herhangi bir kuruma olan borcunuzdan dolayı yasal işlem olarak icra uygulanıyorsa bu durum kredi çekmeniz için herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacaktır ve kolay bir şekilde kredi çekebilirsiniz. Çünkü diğer kurumlara olan borçlarınızdan dolayı ödemeniz noktasında bankalar zorlayıcı bir tutum sergilemeyecektir. Eğer kredi çekmek için bankalar ile görüşüyorsanız bu noktada düzenli olarak ödemelerinizi gerçekleştirdiğinizi belirtmeniz sizin için avantajlı olacaktır ve daha kolay bir şekilde kredi çekebiliceksiniz.

Eğer bankalara olan borçlarınız kredi kartı ve kredi borçları gibi nedenlerden dolayı icra durumu oluşmuş ise yeni bir kredi çekme konusunda oldukça zor bir durum içerisine girebilirsiniz.

İcralık Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir ?

 • İcralık durumda iseniz ve bankalara kredi çekmek için başvuruda bulunuyorsanız, bankalar ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız noktasında bazı şartlar sunmaktadır.
 • İlk olarak bankaya başvuru yaparken temel olarak mevcut borçlarınızı yapılandırmak istediğinizi ve düşük taksit miktarları ve uzun vade oranları ile ödeme yapabileceğinizi açık bir şekilde söyleyin.
 • Eğer kendi bankanız ile olan görüşme sonucunda olumlu bir geri dönüş alamazsanız farklı bir banka ile görüşebilir ve borçlarınızı o bankada toplayarak uzun vade oranında ödeme yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu bankaların özel banka olmasını tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.
 • Başvuru sırasında eğer banka talep ederse kredi notu yüksek olan bir veya daha fazla kefil isteyebilir.
 • Eğer göstereceğiniz kefil yeterli olmaz ise üzerinize ait arsa, ev, dükkan veya benzeri gayrimenküller ile ilgili banka ipotek talebinde bulunabilir. Yani üzerinize ait çeşitli malları ipotek altına almak isteyebilir. Bu noktada önemli olan ise ipotek edilecek çeşitli mal veya gayrimenküllerin kredi tutarından fazla olmasıdır.
 • Tüm bu koşulları sağladığınız takdirde kredi alabileceğinizin malesef herhangi bir garantisi yoktur.
 • Tüm bunların dışında icra borcu olan kişilerin kredi çekme noktasında devlete bağlı bankaların yerine özel bankalara başvuru yapmaları daha avantajlı olacaktır. Zira özel bankalar kredi konusunda daha esnek davranabilmektedir.

Hangi Bankalara Başvurabilirsiniz ?

Kredi başvurunuz sırasında aşağıda yer alan bankalardan olumlu bir yanıt alacağınızın garantisini vermiyoruz. Fakat bu noktada kredi notunuz, ipotek altına aldırabileceğiniz gayrimenküller veya çeşitli mallar, kefilleriniz oldukça yardımcı olacaktır.

 • HSBC
 • Yapı Kredi
 • FibaBank
 • Akbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • OdeaBank
 • Halkbank
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git