GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

İhracat kazançları düşüyor

İhracat kazançları düşüyor

Türkiye üretim anlamında gelişmeye başlaması ile ihracatı daha fazla yapmaya başladı. Bu sene Rusya ile ilişkilerin gelişmesi İran, Irak, Suriye gibi ülkeler ile aramızın bozulması ile ihracat oranlarında belli miktar azalma oldu. Azalmadan yana ihracat yapanların pek endişesi görülmüyor çünkü Türkiye ile bu ülkelerin tekrar aralarının iyileşmesi ile ihracatın başlaması bekleniyor ki Rusya ile gerekli anlaşmalar yapıldı ve ihracatın tekrar başladığı haberleri gelmeye başladı.

İhracatın arttığı yönünde yapılan açıklamalar ile Türkiye’nin geliştiği belirtiliyor ancak ihracattaki kazanç oranı geçtiğimiz senelere göre düştü.

İhracatta kazanç yok

Türkiye ihracat anlamında pazarda eski ülkeler arasında yer almaktadır. Teknolojik alanda yapılan ihracatlar yeni yeni başladığı için pazarda tanınma adına bu ürünlerin fiyatını ucuza göndermesi gerekmektedir. Ancak diğer üretim anlamında da Türkiye’nin ihracattan pek para kazanmadığı belirtilmektedir.

Buna göre teknoloji devleri olarak bilinen ülkelerin yaptığı ihracat oranları incelendiğinde Japonya’nın ortalama kilogram başı ihracattan 3,86 dolar, Almanya’nın ise 3,68 dolar kazanç elde ettiği görülmektedir. Türkiye ise ihracattan kilogram başı sadece 1,35 dolar kazanıyor. Üstelik bu rakam geçtiğimiz sene 1,44 dolar seviyelerindeydi yani gerileme görülmektedir.

Bunun temel sebebinin Türkiye’nin ucuz ürünler sattığı olarak bilinmektedir. Büyük ülkeler teknolojik cihazlarını yüksek fiyata satarken Türkiye genel olarak ihracatını meyve ve sebzeye dayandırmakta bu durumdan dolayı ihracat kazançlarında gerileme görülmektedir. Fiyatlarına artması için Türkiye’nin teknolojik alanda ilerlemesi gerekiyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ