GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

İkinci el oto satışlarında yeni düzenleme

İkinci el oto satışlarında yeni düzenleme

Ülkemizde trafiğe kayıtlı 21 milyona yakın araç bulunmaktadır. Geçtiğimiz yılın verileri incelendiğinde her sene ikinci el ortalama 5 milyona yakın araç satışı yapılmaktadır. Genel olarak satışlar şahıslar tarafından yapılıyor olsa da son zamanlarda galerilerin araç satışlarında da ciddi oranda gelişmeler meydana geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yaptığı inceleme ile 5 milyona yakın aracın 2015 yılında satıldığı ve bu araçların 1,5 milyon ila 2 milyon civarında fatura kesimi yapıldığı diğer 3 milyon satılan aracın ise faturasının kesilmediği ortaya çıktı. Bu gibi durumlarda yaşanan vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi için yeni düzenlemeler yapılacak.

Vergi kaçakçılığına son

Yeni yapılacak olan düzenlemeler ile artık ikinci el sahibinden araç satışları neredeyse durma noktasına gelecek satışlar sadece oto galericiler tarafından yapılacak ve şahıslar araç satımı gerçekleştiremeyecek. Şahısların araç satışı gerçekleştirebilmesi için otomobillerin en az 3 yıl boyunca kendi üzerlerine kayıtlı olması gerekmekte olup bu şartı uygun bir yıl içerisinde en fazla 3 otomobil satışı gerçekleştirebilecek. Bu şartları yerine getiremeyenler ikinci el araç satışı yapamayacak.

Yapılacak olan yeni düzenleme ile vergi kaçakçılığının neredeyse tamamen önüne geçilmiş olacak ve bu sayede araçların faturaları kesilmiş olacak. Devlete girmeyen 3 milyon aracın fatura ve vergi parası bundan sonra ki dönemlerde yapılacak otomobil satışlarında girmiş olacak. Düzenleme hakkında yeni görüşmeler yapılmaya devam ediliyor. Yasanın önümüzde ki günlerde yürürlüğe gitmesi ve noterlerin uyarılması beklenmektedir. Bakalım neler gerçekleşecek.Bir önceki yazımız olan Şehit ailelerine destek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Trafik sigortası primleri düşüyor

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Gökhan dedi ki:

    Milleti soydunuz doymadınız. Adam emekli olunca Audi ye bincem vergisi çok tabi milletvekili emekli maaşlarımıza zam yapacaz diyor. 🙂 Aq çocuğunu halk seçse bu kadar rahat olamaz. Ama işte Yapacak birşey yok malesef herşeyi hakediyoruz.

  2. AYHAN TEKGUL dedi ki:

    DUŞUK MODEL OTOMOBİL ALMAK İSTİYORUM

YORUM YAZ