İlk Kez Kredi Kartı Kullanacaklara Öneriler

İlk Kez Kredi Kartı Kullanacaklara Öneriler
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 15 kez okundu.

Kredi kartı günümüz şartlarında olmazsa olmaz bir materyal olarak insan hayatına girmiştir. Ancak yanlış kullanımlar sonucunda kullanıcıların maddi sıkıntılar yaşaması söz konusu olabilmektedir. Öte yandan doğru kullanımla kredi kartının doğru kullanımı esasen avantajlı bir yoldur.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı banka ile aranızda önceden belirlenen sözleşme niteliğine bağlı kalarak kullanılan bir borç alışveriş metodudur. Kredi kartı sayesinde hem siz ekonomik olarak nakit sıkıntısından kurtulursunuz hem de bankanız kazanç elde eder. Kredi kartı için ilk başvuruyu yaptığınızda bankanız sizin için bir kredi limiti belirleyecektir. Bu limit sizin borcunuz değildir. Ancak bu limit içinde ne kadar harcama yaparsanız bankanıza o kadar borçlanırsınız. Diğer taraftan yaptığınız harcamalar limitten düşer ve borç ilişkisi bu sayede başlar.

Kredi kartı kullanıcısının ilk etapta bu bilinci oluşturması gerekecektir. Yaptığınız hiçbir harcama bedava değildir. Bu harcamaların belli faiz oranıyla size yansıyacağını unutmamakta fayda var.

Kredi Kartı İçin İlk Başvuru

İlk başvuru bankalara bizzat giderek yapılacaktır. Hangi bankayı tercih edeceğiniz size kalmıştır. Bankalara başvurmanız için birden fazla seçenek vardır. Bunlardan ilki belirtildiği gibi bankaların şubesine başvuru yapmaktır. Diğer taraftan bankaların sitelerindeki ilgili alanlardan da kredi kartı başvuru yapmak mümkündür. Bu durumda bankaların bazıları sizlere müşteri temsilcisi yollayacaktır. Hem banka başvurusunda hem de internet başvurusunda size verilen formu doldurmanız gerekecektir. Diğer taraftan nüfus cüzdanınız bilgileri girmek ve fotokopinin alınması için sizden istenecektir.

Kredi Kartını Herkes Alamıyor

Bazen bankalar kredi karı verme konusunda kriterlere uymama nedeniyle geri durmaktadır. Bu bakımdan bankaların 18 yaşını geçmemiş kişilere kredi kartı vermesi mümkün değildir. 18 yaşın üzerindeki kişilerin ise kredi kartı alabilmesi için uygun kredi notuna ihtiyacı vardır. Kredi notu daha önce bankalardan kredi alan bireylerin ödeme düzenine bakılarak hesaplanır. Kredi kartı almadan da kredi çekilebileceğine dikkat çekmek gerekir.

Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değere sahiptir. Bu değer kredi kartını talep eden kişi için 1500 ve üzeri olmalıdır. Bu durumda rahatlıkla kredi kartı alabilirsiniz. Öte yandan 1500’ün altında bir kredi notuna sahipseniz işiniz daha zor olacaktır.

Kredi notunu hesaplayan temel etmenlerden biri de kredi kartı kullanım durumudur. Daha önce bankalardan kredi çekmemişseniz kredi kartınız da olmadığı için kredi notu da olmayacaktır. Bu durumda gelirinize göre limiti belirlenmiş bir kredi kartı alabilirsiniz.

Kredi kartı alabilmek için gelirinizi kanıtlamalısınız. Bunun için maaş bordrosunu beyan etmekte fayda var. İş yerinden alınacak maaş yazısı da aynı işlevi görecektir. Ayrıca varsa kira veya birikim gibi ek gelir belgenizi de bankanıza bildiriniz.

İşe başlama evresinde anlaşmalı olunan bankanın size maaşınıza oranla bir kredi kartı vermesi muhtemeldir. Bu kartı kullanmadan önce telefon ile müşteri temsilcinize başvurmanız gerekir. Öte yandan banka şubesine başvurarak da u işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İlk Alındığında Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartının elinize ulaşması yaklaşık on gün sürecektir. Bu durumda kapalı bir zarfın içerisinde yer alan kartı teslim alırsınız. Ardından zarf içerisinde tek kullanımlık geçici bir şifre yer alacaktır. Bu şifreyi bankanızın ATM’sine takarak değiştirmelisiniz. Bu şifre POS cihazlarında kullanılamaz. İlk etapta ancak yeni şifreyi oluşturmak amacıyla kullanılabilir.

Şifre belirleme konusunda dikkat etmeniz gereken nokta şifrenin kolay elde edilebilir olmaması gerektiğidir. Burada art arda gelen sayılardan uzak durmak önem arz eder. Ayrıca telefon numaranızın son dört hanesi veya doğum tarihiniz gibi bilindik numaralardan da uzak durmakta fayda var. Hatta tuttuğunuz takımın kuruluş yılı da doğru bir tercihtir. Genelde anlamı olmayan rakamları tercih etmekte fayda var.

POS cihazlarındaki Hilelere Dikkat

Kredi kartı kullanımında kartın bilgilerinin çalınması gibi bir durum söz konusudur. Bu duruma önceden dikkat ederek önlem almak riskten kurtarmanıza yarayacaktır. Ödeme yaparken POS cihazının kullanıldığından emin olmalısınız. Şifrenizi girdikten sonra mutlaka fiş alıp kontrol etmelisiniz.

Yeni nesil kredi kartlarında temassız alışveriş denen bir metot bulunmaktadır. Bu metot ile küçük çaplı alışverişlerde kartı okutarak şifresiz şekilde kullanmak mümkündür. Ancak bu durumlarda ödenecek miktar küçük meblağlar olacaktır. Bu tutar bankadan bankaya değişse de 50 TL civarında yer alır.

İnternet alışverişleri için ise bankanıza kredi kartınız vasıtasıyla internet alışverişi için izin vermeniz gerekir. Bu izinden sonra rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Ancak öncelikle alışveriş yapılan sitenin güvenilir olduğundan emin olmak şart. Bu durumda iki kritere dikkat etmek gerekir. Birincisi adres çubuğunda yer alan adresin üzerindeki https kısmında S harfinin yer alamsıdır. İkincisi ise aynı yerde küçük bir asma kilit simgesinin bulunmasıdır. Bu durumda siteden alışveriş yapabilirsiniz. Site alışveriş için kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir. Son kullanma tarihi ve istenen diğer bilgileri doğru girmeniz alışverişin gerçekleşmesi için önemlidir. Ardından telefonunuza gelecek SMS şifresini girerek alışverişi tamamlayabilirsiniz.

Asgari Tutar ve Gecikme Kavramları

Asgari tutar bir dönem içinde edinilen borcun yüzde otuzudur. Bu miktarın ödenmesi o hesap dönemi için sorumluluğu ortadan kaldıracaktır. Diğer taraftan borç ödemesi için bir son ödeme tarihi belirlenmiştir. Bu süre zarfında borcun en az asgari tutarı ödenmelidir. Ancak borcun gecikmesi halinde bankanız tarafından belirtilen gecikme faizi uygulanacaktır. Borç için iki ay boyunca hiç ödeme yapılmaması halinde takibe düşersiniz ve bu durumda yasal süreç başlatılır.

Her kredi kartı için bir hesap kesim tarihi belirlenir. Bu tarih ile diğer dönemin hesap kesim tarihi arasındaki süre boyunca harcanan para borcu oluşturur. Ancak bir yıl için 1 veya bazı bankalar içi 1 defa değişiklik yapmak mümkündür. Bu süreçte harcanan para ile bir önceki dönemden kalan borca dönem borcu denmektedir. Ancak bu dönem borcunda ekstradan belirtilen faizler de yer alacaktır.

Kredi Kartının Avantajları

Kredi kartı hem ülke geneli için hem de bazı durumlarda birey için anlamlı faydalar sağlar. Ülke içerisinde kayı dışı paranın önüne geçilmiş olunur. Kişi için ise acil nakit ihtiyaçlarını giderme konusunda avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda para taşımadan alışveriş yapma olanağı da sağlayacaktır. Diğer taraftan bütçeyi zorlayan durumlarda taksitli alışveriş avantajından faydalanmak adına kredi kartlarına başvurmak mümkündür. Unutulmamalıdır ki kredi kartı kullanımının en önemli kuralı onu dengeli kullanmaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git