GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

İncirde en verimli yıl yaşanıyor

İncirde en verimli yıl yaşanıyor

Türkiye’nin toprak verimi oldukça yüksek olduğu için her bölgenin kendine özel hasadı bulunmaktadır. Karadeniz’de fındık, Anadolu’da buğday, Ege ile Akdeniz’de her çeşit meyve ve sebzesi ile ünlü olan Türkiye bu sene incir anlamında en bereketli yıllarından bir tanesini yaşamaktadır. Bilindiği gibi meyvelerin iyi yetişmesi için belli miktarda sıcaklık ve su gerekiyor. Bunların tam verimli olması ile üründe hasadı o kadar güzel veriyor. Açıklanan veriler incelendiğinde Türkiye en verimli incir sezonunu yaşıyor.

İncir’in en verimli sezonlarından birini geçirdiklerini Mustafa Bircan yaşadı ve bunu altın yıl olarak değerlendirdiğini vurguladı.

İncir’in altın yılı

İncir’de ki verimi anlatmak için basın mensuplarına açıklama yapan Germencik Tariş İncir Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Bircan İncir’de bu sene tarihi rekorların kırıldığı, en verimli seneni olduğu ve incirin altın yılı yaşadığını vurguladı.

Piyasaya arz edilmeye başlanılan İncir incir üreticisi Salih Demir tarafından kilosu 40 lira olarak TARIŞ’e satıldı. Satışın gerçekleşmesi ile açıklamalarda bulunan Mustafa Bircan, Aydın hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Şehrin incir üretiminde ki öneminden bahsederek toplam 364 bin dekarlık bölgede incir yetiştirdiklerini ve bu bölgede 7 milyona yakın hasat veren incir ağaçlarının olduğunu belirten Mustafa Bircan bu sene satışların oldukça iyi olacağını beklemekte ve bundan sonra ki yıllarda da aynı durumun yaşanmasını temenni etmektedir. Bakalım incirin altın yılı pazara hangi fiyat aralıkları ile yansıyacak.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ