GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

İslami kredi çeşitleri

İslami kredi çeşitleri

Dinimizde faizin haram olduğu kesin bir hükme bağlanmıştır. Bu sebeple, ev almak, otomobil almak, ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için  islami kredi çeşitleri, faizsiz kredi veren bankalar, faiz girmeden ev veya araba almak konularına değineceğiz ve islami kredi çeşitleri hakkında örnekler vereceğiz.

Kredi kullanarak ev almak caiz mi?

Bazı dini otoriteler tarafından verilen fetvalarda kredi kullanmanın haram olmadığı, faizle kredi alınabileceği söylense de, faizin haram olduğu kurân-ı kerîm hükmüne bağlı olduğundan dolayı faiz ile verilen kredilerin tümü haram olarak bilinmektedir. Bu kapsamda, ev almak isteyenlerin bir çoğu islami kredi çeşitleri hakkında bilgilere başvurmaktadır.

Faizsiz kredi veren bankalar

Yenikrediler.com olarak caiz olduğu söylenen hiçbir faizli kredinin, islama uygun olmadığı değerlendirilmektedir. Bu kapsamda islami kredi çeşitleri ve bu kredileri veren bankalar oldukça azdır.  Bazı bankalar tarafından da, islami kredi çeşitlerine uygun olduğu söylenen faizsiz krediler verilmektedir ancak bu krediler 0 faizli olarak verilse de çeşitli isimler adı altında ara ödeme, masraf gibi kalemler ile müşterilerden para tahsil edilmektedir.

İslami kredi veren bankalar

Devlet islami kredileri desteklemek amacıyla 2014 yılında, ziraat bankasına 0 faizli kredi verme yetkisi tanıdı. Ziraat Bankası özellikle tarım ve hayvancılık yapmak isteyenler için, çeşitli faizsiz krediler vermektedir. Bu kredilerde dosya masrafı olmasına rağmen kredi faizi mevcut değildir.

Kuveyttürk faizsiz krediler

Kuveyt Türk Bankası islami krediler sunmaktadır. Özel Finans Kurumları Kurulması Hakkında 83/7506 sayılı kararname ve eki Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile T.C. Merkez Bankası Tebliğlerinin yayınlanmasından sonra, 1985 yılından itibaren Türkiye’de 6 adet Özel Finans Kurumu kurulmuştur. 2006 yılı itibarıyla özel finans kurumları katılım bankası statüsü almıştır. Bugün itibariyle Türkiye’de 4 adet katılım bankası faaliyet göstermektedir.

Katılım bankaları Bakanlar Kurulu Kararına istinaden kurulmakta, Bankalar Kanunu’na uygun olarak faaliyet göstermekte ve 24 yılı aşan bir süredir yastık altı paraların ekonomiye kazandırılması konusunda önemli işlevler üstlenmektedirler. Bir anlamda Risk Sermayesi (Venture Capital) kuruluşu niteliğinde olan katılım bankaları, topladıkları atıl (yastık altı) fonları doğrudan Türk sanayicisi ve müteşebbisinin ihtiyaç duyduğu hammadde, yarı mamul ve mamul maddeler ile yatırım mallarının temininde kullanmak suretiyle ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadırlar.

0 faizli krediler ile ev alınır mı?

Bazı bankalar tarafından, almak istediğiniz ev, gerekli eksper servisi ve değer biçilmesi sonrasında, banka tarafından satın alınmakta ve banka tarafından belirli bir kâr payı dahilinde, eviniz eşit taksitler halinde size satılmaktadır. Bu program bazı dini otoriteler tarafından, faiz amacı güdülmediğinden dolayı caiz olarak görülmektedir. İslami kredi çeşitleri içerisinde en çok kullanılan kredi modellerinden biridir.

Sizde faizsiz kredi başvurusu yaparak, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Özkan dedi ki:

  Katılım bankaları aldıkları sizin beğindiğiniz almak istediğiniz malı alıp size vadeli bir şekilde satıyor. buraya kadar herşey caiz. Ancak kalkıp bu işlemler için sizden dosya talep ediyor. Dosya masrafıda faizdir. Bu nedenle almış olduğunuz ev veya arabaya faiz bulaşmış oluyor. Faizin adını dosya masrafı koymuşlar bir islamı banka, katılım bankası diye millete kılıf uyduruyorlar.

 2. süleyman dedi ki:

  kimse gitmeyecek “ihtiyaçta olsa varıp” o zıkkım bankadan kuruş almayacagız görün ozaman hayat nasıl düzelir benimde borcum var icralıgım allahım yar ve yardımcımızolsun .s.a

 3. süleyman dedi ki:

  banka degilmi kardeşim allah bildigi gibi yapsın insanları aile saadetini bozup kendilerine baglıyorlar esirsin nasıl yaşam nasıl hayat” onlarca insanın hayatı mahvoluyor kimse dur demiyor” arap ülkelerinde kuveytte sıkıyorsa halkı banka esir alsın bu ülkede bankanın elinde yönetim allah cümleyi kurytarsın “bu bankalardan dua edelim birbirimize ölün olsa ölün var demezler alacagını alır esirsin tek kelimeyle allahım bu güne kadar faizin içinde kaldık harama uyduk mevlam bu saatten sonra borcumuzu ödeyip faize bankaya bulaştırmasın

 4. Eren mehmet dedi ki:

  Git kuveytturkden bi basvuru yap bakim kac oran cikacak faizi en fazla faiz alan bankadar kuveytturk

YORUM YAZ