GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Isparta’nın parlayan lavanta turizmi

Isparta’nın parlayan lavanta turizmi

Türkiye başta olmak üzere son zamanlarda pek çok ülke de lavanta ihtiyaçlarının arttığı belirtilmektedir. Avrupa ülkelerinin pek çoğunda lavanta yapılan bazı ürünler için kullanılmaktayken Türkiye’de yeni yeni ün kazanmaya başlamıştır. Şu anda lavanta üretimi konusunda Türkiye geneli araştırma yapıldığında Isparta’nın lider şehir olduğu görülmektedir. Buna göre Isparta’da üretilen lavanta ile Türkiye’nin iç pazarında ki lavanta ihtiyacının %93 oranında karşılandığı belirtildi.

Yurt dışı ülkelerinde de lavanta isminin duyulması ile bu işin ticaretinin de başladığını belirten üreticiler ilgiden dolayı oldukça memnun olduklarını ve bölgelerinde ki üretimi görmek için turistlerin dahi geldiğini belirtmektedir.

15 bin turist geldi

Isparta konum bakımından Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olmakla beraber gülü ile meşhur bir yerdir. Isparta’nın Kuyucak köyünde üretilen lavantaların fotoğraflarını çekmek, üretimini takip etmek için bir ayda toplam 15 bin turistin geldiği üreticiler tarafından doğrulandı.

Lavanta üretiminin yıllardır yapıldığı ancak yeni yeni ticaretinin başlandığını belirtne üreticiler ilgiden oldukça memnun olduklarını ve daha çok turistin gelmesi gerektiğini belirtti.

Üreticilerin açıklamasına göre turistler lavantayı oldukça seviyor. Üstelik bölgenin güzel olması ve lavanta üretimine yatkın olmasından dolayı Rus bir yönetmenin Kuyucak Köyünde film dahi çekildiği söylendi. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yaptığımız haber ile Burdur’da da bu konu hakkında çalışmaların başladığını ve lavanta balının üretilmesi için büyük bir arazinin çevrilmesi ve buraya lavanta ekim işlemlerinin yapılacağını belirtmiştik.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ