GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

İsrail Türkiye’ye tazminat ödeyecek

İsrail Türkiye’ye tazminat ödeyecek

İsrail ile Türkiye’nin arasında ki ilişkiler 2010 yılında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle neredeyse durma noktasın gelmişti. Normalde araları kötü olan ülkeler bir yılı geçmeden aralarını düzeltmeye çalışmaktadır fakat İsrail’in tutumu Türkiye’ye karşı beklenmedik olduğu için ilişkiler pekte düşünüldüğü gibi kolay kurulamadı. Aradan uzun yıllar geçti ve İsrail ile Türkiye arasında önemli adımlar atıldı. Buna göre Türkiye, Rusya uçağını vurması ile sebzelerini satacağı ülke ararken İsrail’den gelen adım ile sebzelerin alınabileceği belirtilmişti. Yeni yapılan görüşmelerinde devam etmesi ile iki ülke arasında ki ilişkiler iyileşmeye başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisine konu hakkında anlaşma sunuldu eğer onaylanırsa Türkiye ile İsrail’in aralarının daha da iyileşmesi beklenmekte olup bu yasanın onaylanması ile İsrail’in Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat ödemesi bekleniyor.

Neden tazminat ödeyecekler?

İsrail ile Türkiye’nin arası 2010 yılında kötüleşmişti. Bilindiği gibi 2010 yılında Türkiye, Mavi Marmara gemisi ile Gazze’ye yardım götürmek istemiş ve söz konusu gemiye İsrail komandoları tarafından baskın düzenlenmişti. Normal bir baskın olarak gerçekleşmeyen bu operasyon sonucu Mavi Marmara gemisinde bulunan 10 Türk öldürülmüş ve iki ülke arası gerilim ciddi derecede büyümüştü.

İsrail ve Türkiye aralarının düzelmesi için adımlar atmaya başladı. Eğer sunulan öneri Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylanırsa İsrail gemide öldürülen 10 Türk için ailelerine toplam 20 milyon dolar ücret ödeyecek. Öldüren İsrail komandoları ise mahkemelerde yargılanacak. İki ülke ise bir birine tekrar büyükelçi atayabilecek. İsrail adına açılan davalar düşecek.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ