GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

İşsizlere sağlık müjdesi!

İşsizlere sağlık müjdesi!

Ülkemizde yapılan projelere göre işsizlik oranları değişken olarak azalıp artmaktayken Türkiye İş Kurumu işsizliğin önüne geçmek için yeni kurumlar ile anlaşmalar yapmaya devam ediyor. Hükümet işsizlere sahip çıkmak için görüşmeler yaparken asgari ücretin artması il birlikte işsizlik maaşı’da bin 300 liraya kadar yükseltildi ve maaş 10 ay süre boyunca verilebilecek. Buna göre işsizlere verilen sağlık müjdesi de son günlerde sklıkla gündeme gelmeye başladı.

Eski anlamaya göre bireyin işe girmesi ile 90 gün boyunca sigorta primi ödemesi ve bu sayede uzun süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanmaktaydı. Prim süreleri artık düşürüldü ve işsizlere müjdeli haber geldi.

30 günlük prim ödemek yeterli olacak

Buna göre işe yeni giren birisi 30 günlük prim ödemesinin yapması ile 100 günlük sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Üstelik sadece kendisi için değil bakmak ile yükümlü olduğu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanabilecek.

İlk defa işe girip 30 günlük prim ödeyip daha sonrasında işten çıkan kişiler içinde 100 günlük sağlık hizmetleri uygulanabilecek. İşsizlik maaşı alanlara da müjde verildi.

İşsiz olduğu için prim ödemesine göre işsizlik maaşı alan kişilerde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bilindiği gibi işsizlik maaşının artırılması ile maaşın verilen süresi de artırıldı. 10 ay boyunca işsizlik maaşı alan kişi her ay maaş almaya devam ettiği gibi sağlık hizmetlerinden de sigorta primi ödeniyormuş gibi yararlanabilecek. Ek olarak işsizlik maaşının ve verilen sürenin artırılması görüşülüyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ