BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalarİş yerinde en az 120 gün boyunca (4 ay)  çalışan ve bu süre zarfında sigorta primleri ödenen çalışanlar, işlerinden ayrıldıklarında İŞSİZLİK MAAŞI alırlar. Bunun haricinde işsizlik maaşı alabilmeniz için ikici şart son 3 yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigortanız (20 ay) yatmış olması gerekiyor. İşten ayrılan kişilere Devlet tarafından işsizlik maaşı ödeniyor. Ülkemizde işsizlik maaşına kredi veren bankalar mevcut olup, bu maaşı göstererek kredi çekilebiliyor.

İşsizlik maaşı için başvuru

İşten ayrılan kişiler İŞ-KUR müdürlüklerine veya internet sitesinde işsizlik maaşı başvurusu yapıyorlar. Bu başvuru sonrasında kişinin sigorta bilgileri incelenerek işsizlik maaşı bağlanıyor. İşsizlik ödeneğine İŞ-KUR’ dan başvuru yapılabildiği gibi yeni güncelleme ile E-DEVLET üzerinden de başvuru yapılabilecek. İşten ayrılan kişiler bahse konu maaş için 30 gün süresince başvurması gerekiyor. Başvurmayanlar haklarını kaybediyor.

BU SAYFADAN İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU YAPABİLİRSİNİZ.

Çalışmayanlara kredi veren bankalar

İşbankası, Akbank, Garanti Bankası, TEB, Denizbank, Finansbank gibi bankalar çalışmayanlara kredi veriyor. Konut ve otomobil kredisi haricinde daha çok bireysel ihtiyaç kredileri veriliyor. İşsizlik maaşı alan kişiler bankalara almış oldukları işsizlik maaşını ve süresini maaş bordrosu olarak gösterebiliyor. Ancak bankalar işsizlik maaşını, devamlı bir iş kolu olmaması ve kişinin yeni bir işe başlaması durumunda maaşın kesilmesi söz konusu olduğundan işsizlik maaşı kredisi değil de, gelire binaen gelir belgesiz kredi kapsamında değerlendiriliyor.

İşsizlik ödeneği süreleri ise şöyledir;

  • 600 gün sigortalı çalışanlar 6 ay,
  • 900 gün sigortalı olanlar 8 ay,
  • 1080 gün işsizlik sigortası primi yatıranlar ise 10 boyunca işsizlik maaşı alabiliyorlar. Aşağıda çalışma
  • sürelerine göre krediye esas hesaplama günlerini görebilirsiniz.

Yukarıda anlatıldığı üzere, işten ayrılan kişilere 6 ay ve 10 ay arasında işsizlik maaşı ödenmektedir. 2016 yılında verilen en düşük işsizlik maaşı 660 lira iken, en  yüksek maaş 1.1320 Tl. civarındadır. Hiç çalışmayanlara, ev hanımlarına, emeklilere kredi veren bankalar 10 ay boyunca 600 liradan fazla maaş alacak olacak olan kişilere kredi verebilirler.

Yine 10 ay boyunca 1.300 TL. civarında ödenen maaş, 10 bin lira ihtiyaç kredisini ödemeye yetecek bir rakamdır. Bu kapsamda bankalardan gelir belgesiz ve maaş bordrosuz kredi alınabilecektir.

Kredi işsizlik sigortaları

Bazı bankalar çalışanlar için kredilerde işsizlik ve kredi ödeme güvencesi adı altında sigortalar yapmaktadırlar. Bu sigortalar sonucunda kredi çeken kişinin ödeme durumu garanti altına alınmaktadır. Her türlü ihtimala karşı sigortalanan krediler, çalışanın aile bireylerine borç mirası bırakmasına engel teşkil etmektedir.

issizlik-kredisi

(RESME TIKLAYARAK BÜYÜTEBİLİRSİNİZ)

Hangi bankadan kredi çekmeliyiz?

İşsizlik maaşı alanlar, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Pozitif Bank, Garanti Bankası gibi bankaları tercih edebilirsiniz. Bütçenize en uygun, en en düşük faizli teklifi sunan ve dosya masrafı almayan bankanın kredisini seçebilirsiniz. Unutmayın ki, işsizlik kredisi hesaplama işlemini maaş alacağınız aya kadar hesaplayın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Articles

Close