GÜNCEL EKONOMİ HABERLERİ
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,79
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

İstanbul için harika proje

İstanbul için harika proje

Ekonominin güçlenmesi ile birlikte ülkenin dört bir yanına harika projeler yapılmaya başlandı. Bilindiği gibi Avrupa ülkelerinin neredeyse çoğunda şehirleri simgeleyecek yapılar bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan pek çok şehirde de böyle yapıtların olmasına rağmen yapılan çılgın projeler ile daha çok turist çekilmesi amaçlanmaktadır. İngiltere’nin başkenti olan Londra’da 2000 yılında yapılmış Londra Eye dönme dolabı bulunmaktadır. Bu dönme dolap 135 metre yükseliğinde olmak ile beraber Avrupa’nın en bilindik simgelerinden bir tanesi olarak adlandırılıyor.

Londra’ya elen turistlerin neredeyse tamamının Londra Eye dönme dolabına bindiği öğrenildi. Açıklanan verilere göre Londra Eye dönme dolabına yılda yaklaşık olarak 3 milyon turist biniyor. Ülkemize’de böyle bir girişimin yapılması ile ekonomiye yeni kaynaklar aranacak.

İstanbul eye projesi

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul’a da İstanbul eye yapılacak. Üstelik yapılacak olan bu dönme dolabı diğerlerinden ayıran önemli bir özelliği olacak çünkü bu dönme dolap Avrupa’nın en büyüğü niteliğinde olacak. İstanbul eye hakkında yapılan açıklamalara göre dönme dolabın yüksekliğinin 165 metre olacağı belirtildi. Londra eye’nin boyuna İstanbul eye 30 metre fark atacak.

Gençlerin gelmesi için yapılan lunaparklarda bulunan dönme dolapların ortalama yükseklikleri 20 – 40 metre arasında olmaktadır. Bazı dönme dolapların daha yüksek olduğu biliniyor ancak İstanbul eye kadar yüksek bir dönme dolap henüz Avrupa ve Türkiye’de bulunmuyor. Açılışının yapılması ile İstabul eye’ye her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin bineceği tahmin edilmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ